Toreiz un tagad: kā mainījusies Latvija pēdējo 100 gadu laikā
Foto: 30. gadu atklātnes/Māris Locs

Latvija pēdējā gadsimta laikā piedzīvojusi tik daudz! Tas redzams arī ainavās – gan pilsētās, gan laukos. Daudzviet kādreizējās pļavas tagad sedz meži, bet pilsētās ielu putekļus nomainījis asfalts un lielveikali to malās, līdz nepazīšanai pārvērtusies Daugavas ainava pēc hidroelektrostaciju izbūves – šīs ir tikai dažas lietas, kas redzams Latvijas Dabas fonda projektā Latvijas simtgadei "Ainavas runā. Dabas daudzveidība Latvijas ainavās". Tajās redzamas dažādas Latvijas vietas pirms vairākām desmitgadēm un tagad.

Aizceļot pagātnē un ielūkoties Latvijas ainavā, kāda tā bija pirms aptuveni 80 gadiem – mūsu vecvecāku un vecvecvecāku laikā, piedāvā, piemēram, fotogrāfs un novadpētnieks Māris Locs, kurš kopš 20. gadsimta 90. gadiem veido seno fotogrāfiju kolekciju, un mūsdienās neatlaidīgi meklē vecās atklātnēs redzamās vietas, to pašu skatupunktu, diennakts laiku un gaismas virzienu. Tagad viņa kolekcija digitalizēta.

Latvijas Dabas fonds aicina ikvienu iesūtīt arī savas fotogrāfijas no sendienām un mūsdienām, kur redzamas dažādas Latvijas vietas, pievienojot arī nelielus aprakstus, kas attēliem piešķir dzīvību un nozīmi. Fotogrāfijas var augšupielādēt mājaslapā "Ainavas runā". Projektam var sekot līdzi arī "Facebook" profilā.

Lūk, ko stāsta pagātnes ainava un kā atsaucas mūsdienu skats!

Mazais Plencis Ļaudonas pagastā

Toreiz un tagad: kā mainījusies Latvija pēdējo 100 gadu laikā
Foto: 30. gadu atklātne, Madonas muzeja kolekcija


Plenču ezers jeb Mazais Plencis Ļaudonas pagastā atrodas Krustkalnu dabas rezervātā. 30. gadu fotogrāfija atklāj skatu uz Madonas-Trepes vaļņa pakalniem, kuru nogāzes klāj meži un Meirānu saimniecības iekoptās lauksaimniecības zemes. To dažādā tonalitāte liecina par atšķirīgu kultūraugu audzēšanu, bet daudzie siena šķūņi – par izkoptām lopkopības tradīcijām. Ainava ir tālu pārskatāma, un ezera spogulis rāda dažu koku galotnes, bet pārsvarā – debesis. 30. gados šis bija viens no skatiem, ko daudz izmantoja Latvijas tūrisma informācijas materiālos.

Toreiz un tagad: kā mainījusies Latvija pēdējo 100 gadu laikā
Foto: Foto: Māris Locs


Mūsdienās reiz tik populārā skatu vieta ir zudusi, bet lielu daļu no toreiz atklātajām un apstrādātajām platībām aizņem mežaudzes. Šobrīd Krustkalnu ainavu var baudīt no Dabas aizsardzības pārvaldes netālu uzslietā skatu torņa, taču skats pār Mazo Plenci vairs nav starp fotogrāfu iecienītākajiem kadriem.

30. gadu atklātne – autors Valdemārs Upītis. Madonas muzeja kolekcija.
Mūsdienu foto: Māris Locs

Tags

Ceļojums laikā Lasāmgabali Latvijai 100 Latvija Eiropa

Comment Form