Ceļojums laikā: nežēlīgo grāfu Borhu greznā muiža Preiļos
Foto: Preiļu novada domes arhīvs

Latgales mājīgā pilsētiņa Preiļi vairāk nekā 500 gadus piederējusi senajai muižnieku Borhu dzimtai, kas ieceļoja šeit no Vācijas. Dzimta ar laiku pārpoļojusies un bijusi vieni no ietekmīgākajām un bagātākajām muižnieku dzimtām Latgalē. Šajā laikā te valdījušas kaislības, nežēlība, bet arī lielas idejas un varens vēriens, kas noveda pie vienas no skaistāko Latvijas piļu celtniecības un brīnišķīga parka izveides. Lūk, kāds ir leģendām apvītās Preiļu pils, kur spokojas ne viens vien nelaimīgā gars, stāsts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Borhu īpašumā Preiļi minēti jau no 1382. gada. Sākotnēji Preiļos pēc leģendas atradusies Livonijas ordeņa pils. Tās celšanas gads un vieta gan nav zināma. Tā vēlāk karos nopostīta, bet vēlāk Preiļos pilis atjaunotas un celtas vēl vairākkārt, līdz 19. gadsimta vidū uzcelta pašlaik redzamā pils. Katrai muižai un pilij ar ēnainiem parkiem ir savi noslēpumi un leģendas, to netrūkst arī Preiļu muižai.

Ceļojums laikā: nežēlīgo grāfu Borhu greznā muiža Preiļos
Foto: Preiļu novada domes arhīvs

Viena no tām vēsta par bagātībām, kas noslēptas parkā. Tās glabājoties apraktas no Napoleona kara laikiem. Grāfam Borham tad nācies slēpties, un viņš uzticējis vecākajam sulainim ar trim palīgiem norakt pils dārgumus. Palīgi pēc padarītā darba nonāvēti, bet vecais sulainis, nesagaidot kungus no bēgļu gaitām, nomiris, un tā arī šī manta zemē palikusi.

Viens no vēlākajiem muižas īpašniekiem šo stāstu uzskatījis par pamatotu un organizējis apslēptās mantas meklēšanu. Patiesi, netālu no jaunās pils četrkantīgā torņa atrasta dzelzs kaste, tomēr tā izrādījās tukša. Tā arī neviens nezinot, kurš pie tām bagātībām ticis.

Vispār Borhi bijuši interesanti ļaudis, un cilvēcīgas kaislības viņiem nav bijušas svešas. Piemēram, veco muižas kungu māju uzcēla Polijas-Lietuvas lielkanclers Johans fon der Borhs 18. gadsimta vidū. Viņam piederējušas vairākas citas muižas poļu Inflantijā. Pats viņš kopā ar sievu un bērniem uzturējās Varšavā, Polijā. Bez politiskās karjeras veidošanas galmā viņš bieži manīts ballēs ar jaunām baleta dejotājām, savukārt viņa sieva Ludviga bija augstāko aprindu intrigante un Polijas karaļa Staņislava II Augusta Poņatovska mīļākā, kuras portrets stāvēja karaļa kabineta redzamākajā vietā.

Viens no pils lepnumiem bijis un vēl joprojām ir brīnišķīgais parks. Tas savu veidolu ieguvis 19. gadsimta vidū, un pašreiz ir viens no ievērojamākajiem ainavu parkiem Latvijā. Jau tad parku apjozis dekoratīvs nocietinājums un četrrindu liepu alejas. Bet tā vidū, appludinot Preiļupīti, radīta romantiska dīķu un kanālu sistēma ar daudzām salām un pussalām. Klajumos jeb laucēs izveidotas gleznainas lapenes – liepu vai svešzemju koku, krūmu grupas.

Parks veidots 60 gadus (1806 – 1865), un tajā aug ap 25 dažādu koku un krūmu sugu, to vidū arī vairāki dižkoki. Tas ir izteikts klasicisma perioda ainavu parks ar ieloču ceļiem, ar lieliem masīviem un stādījumiem, bet ūdeņi aizņem 13 hektārus no tā platības. Tiek uzskatīts, ka parku plānojis Borhu ģimenes draugs, itāļu arhitekts Vinčento Macotti.

Tags

Ceļojums laikā Preiļi Latvija Pilis un muižas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form