Malnavas muiža – vieta Latvijā, kur pirms 75 gadiem viesojās Ādolfs Hitlers
Foto: Delfi kolāža

Tieši pirms 75 gadiem, 21. jūlija rītā, Latvijas teritoriju – Malnavas muižu, kur bija ierīkots armijas grupas "Ziemeļi" štābs, apmeklējis nacistiskās Vācijas vadonis Ādolfs Hitlers. Viņš tur ticies ar saviem virsniekiem. Mūsdienās par šo vizīti Malnavā un tās apkārtnē klīst leģendas, bet vēsturnieki apstiprina – tas, ka fīrers bijis Latvijā, ir pat ļoti ticami. Turklāt viss ir nofilmēts. Mūsdienās par Hitlera vizīti un tās apstākļiem stāsta gidi, kas vada ekskursijas pa muižu un tās parku, bet notiekot arī sarunas, lai apmeklētājiem būtu pieejami nacistu armijas būvētie bunkuri.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tolaik, 1941. gada jūlijā, Otrais pasaules karš ritēja pilnā sparā, un Hitlera karaspēkam smaidīja veiksme, jo tas ar joni devās austrumu virzienā. Viena uzvara sekoja otrai, bet viens no visu laiku nežēlīgākajiem karavadoņiem un noziegumu pret cilvēci īstenotājs, Vācijas fīrers Hitlers bija apmierināts un apbraukāja savus frontes aizmugures štābus, lidojot privātā lidmašīnā, ko pavadīja "Messerschmidt" kaujas lidaparāti. Šādi viņš ieradies arī vienā no toreiz okupētās Latvijas muižām – Malnavā, lai tiktos ar ģenerālfeldmaršalu Vilhelmu Riteru fon Lēbu un viņa kolēģiem.

Malnavas muiža – vieta Latvijā, kur pirms 75 gadiem viesojās Ādolfs Hitlers
Foto: Kadrs no video

Iespaidīgā Mercedes kabrioletā viņš no improvizētā kara lidlauka devās pa aleju cauri baltajiem vārtiem uz Malnavas muižu, kur atradās gan štābs, gan Latgales lauksaimniecības vidusskola. Tieši šo skatu, kad, gaišā mētelī tērptajam fīreram ierodoties, virsnieki viņu sveicinājuši ar "heil!" atceras arī Austrālijā dzīvojošais skolas absolvents Imants Apšvalks. Viņa skolas biedrs gaitenī pat esot saskrējies ar fīreru, raksta Apšvalks savās atmiņās.

Malnavas muiža – vieta Latvijā, kur pirms 75 gadiem viesojās Ādolfs Hitlers
Foto: Kadrs no video

"Hitlera vizīte Malnavā ir vispārzināms fakts. Viņš ieradās "Ziemeļi" štābā, pārrunāja kauju plānus un problēmas ar tā vadību un devās tālāk. Viņš kara sākumā diezgan bieži lidoja uz komandpunktiem Austrumu frontē. Arī šajā gadījumā viņš nelidoja tieši uz Latviju vai Malnavu, bet gan uz savas armijas štābu," stāsta vēsturnieks Valdis Kuzmins.

Arī Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas vadītājs Uldis Neiburgs uzskata, ka pieejamās liecības par Hitlera vizīti Malnavā ir ticamas. "Kara sākumā Hitlers apbraukāja savus frontes aizmugures štābus," saka vēsturnieks. To apstiprina arī liecības par šo un līdzīgām viņa vizītēm, piemēram, okupētajā Ukrainā, kur viņš bija kopā ar fašistiskās Itālijas līderi Benito Musolīni, kā arī Baltkrievijā un citur. Vairāk lasiet šeit.

Nacistu līdera paniskās bailes no lidošanas un paranoiskā vēlme slēpties bunkuros parādījusies tikai vēlāk, kad karā vairs neveicās un tuvojās sakāve.

Tags

Ādolfs Hitlers Ceļojums laikā Lasāmgabali Vācija Vēsture Latvija Pilis un muižas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form