10 Tallinas vietas, kas noteikti jāredz
Foto: Visit Tallin

Izvēlēties desmit Tallinas labākās apskates vietas šķiet neiespējamā misija. Taču mēģināsim: mūsu sarakstā jūs atradīsiet gan unikālus pasaules mēroga kultūras pieminekļus un pārsteidzošus muzejus, gan arī pilsētvides telpas ar interesantu vēsturi.

close-ad

1. Ielas, pagalmi un Tallinas vecpilsētas mūris

Tallinas apskates objekts numur viens, neapšaubāmi, ir UNESCO mantojuma sarakstā iekļautā vecpilsēta, kas piesātināta ar viduslaiku atmosfēru un var lepoties ar pārsteidzoši labi saglabātu ielu un pilsētas mūru tīklu. Rezervējiet laiku un pastaigājieties pa tās šaurajām bruģētajām ieliņām, apbrīnojiet gadsimtiem seno arhitektūru, uzkāpiet tornī, ielūkojieties noslēpumainajos pagalmiņos un vārtrūmēs – kādā paslēpusies romantiska kafejnīca, kādā mīlīgs veikaliņš, bet vēl kādā īsts noslēpumu dārzs.

Jaunums! Nigulistes muzejs atkal ticis atvērts šī gada martā, un tagad visi interesenti ar liftu var uzbraukt skatu laukumā, lai no jauniem leņķiem apbrīnotu pilsētu.

2. Rātslaukums un rātsnams

Vecpilsētas centrs ir Rātslaukums, kas savulaik bijis tirgus laukums un varas centrs. Savukārt mūsdienās tā ir viena no iemīļotākajām pilsētnieku satikšanās vietām un daudzu pasākumu norises vieta: no vasarīgajām Vecpilsētas dienām (2023. gada 2. –4. jūnijs) līdz pasakainajam Ziemassvētku tirgum (2023. gada 1. decembris – 2024. gada 7. janvāris). Starp citu, 1441. gadā tieši šeit tika uzstādīta pasaulē pirmā publiskā Ziemassvētku egle.

Gotikas stila rātsnama ēkā notiek koncerti un svinīgas pieņemšanas, jaunlaulātie šeit rīko laulību ceremonijas. Vasarā ir atvērts rātsnama tornis, no kura paveras diezgan interesants skats uz vecpilsētu.

3. Domkalns

Domkalns (Toompea) ir varas personifikācija. Domkalna pilī uzturas Igaunijas Republikas Parlaments, un tornī ar nosaukumu "Garais Hermanis" plīvo zili melni baltais valsts karogs. Te atrodas divas lielākās baznīcas – Doma katedrāle un Aleksandra Ņevska katedrāle, kā arī vairāki romantiski skatu laukumi ar burvīgu skatu uz vecpilsētu un arī jaunajiem pilsētas rajoniem.

4. Kadriorgas parks un pils

Kad esat pietiekami pastaigājušies pa vecpilsētu, nākamā galvaspilsētas atrakcija ir Kadriorga. Kadriorgas sirdī atrodas vienīgā Igaunijas baroka stila pils. Tā uzcelta pirms vairāk nekā 300 gadiem pēc Krievijas cara Pētera I pavēles, un to ieskauj parka ansamblis. Tajā atrodas arī Igaunijas prezidenta rezidence, vairāki mākslas un literārie muzeji, kā arī pieticīgais, bet iespaidīgais Pētera Pirmā mājas muzejs.

5. Igaunijas Jūras muzeja Hidroplānu osta

Hidroplānu osta atrodas unikālos bijušajos hidrolidmašīnu angāros – tas bez pārspīlējuma ir iespaidīgākais tematiskais jūras muzejs reģionā. No unikāliem eksponātiem te atrodama īsta zemūdene "Lembit", kas novietota muzejā, un ledlauzis "Suur Tõll" pie piestātnes.

6. Noblesnera ostas kvartāls

Nelielas pastaigas attālumā no Hidroplānu ostas atrodas Noblesnera ostas kvartāls – bijusī kuģu būvētava, kur būvēja zemūdenes. Nosaukumu kuģu būvētava ieguva par godu tās īpašniekiem Emanuelam Nobelam (slavenā Alfrēda Nobela brāļadēls) un Artūram Lesneram. Patlaban bijušās kuģubūvētavas vietā atrodas moderna urbānā telpa, galerijas, dizaina veikaliņi un jahtu piestātne – lieliska vieta saulrieta vērošanai.

Šeit ir pieejami restorāni katrai gaumei, tai skaitā daudzi tādi, kas ir "Michelin" rekomendēti vai apbalvoti ar zvaigzni. Savukārt interjera dizaina veikalā "ShiShi" jūs varat iegādāties Ziemassvētku rotājumus visa gada garumā. Ja vēlaties ko īpašu, dodieties uz Iglu parka pirts kompleksu.

7. Telliskivi radošā pilsētiņa

Telliskivi radošā pilsētiņa ir viena no tām patīkamajām pilsētas telpām, kur labprāt uzkavējas vietējie iedzīvotāji. Bijušās rūpnīcas teritorijā izvietojušies daudzi dizaina veikaliņi, kafejnīcas, bāri, restorāni un kultūras iestādes. Tepat atrodas arī "Fotografiska Tallinn" – starptautiski atzītā Stokholmas fotogrāfijas mākslas centra filiāle, kā arī slavens tāda paša nosaukuma restorāns, kas saņēmis "Michelin" rekomendāciju. Telpa robežojas ar Kalamajas rajonu, kas galvenokārt pazīstams ar savu koka arhitektūru.

8. Rotermana kvartāls

19. gadsimtā rūpnieks Kristians Abrahams Rotermans šajā vietā nodibināja tirdzniecības pagalmu, kas mūsdienās ir pārvērties par vienu no pievilcīgākajām pilsētas mūsdienu arhitektūras oāzēm, kur jaunais un vecais prasmīgi apvienoti vienā veselumā. Kvartālā ir daudz dažādu veikalu, kafejnīcu, restorānu un atpūtas vietu – sākot no skaistumkopšanas saloniem līdz sporta klubam un kinoteātrim.

Arhitektūras cienītājiem noteikti vērts apskatīt Igaunijas Arhitektūras muzeju, kas atrodas bijušajā Rotermana sāls noliktavā rajona nomalē.

9. Mārjamē vēsturiskais centrs un Tallinas Dziesmu svētku estrāde

Mārjamē pilī, kas atrodas ainaviskā vietā uz pakalniņa ar skatu uz līci, ir Igaunijas Vēstures muzeja pastāvīgā ekspozīcija, kas vēsta par Igaunijas Republikas vēsturi no tās dibināšanas brīža līdz mūsdienām. Šajā kompleksā atrodas arī Kino muzejs, kurā jūs iepazīsieties ar kinomākslas pasaules aizkulisēm. Savukārt pils parkā apskatāmi padomju pieminekļu paraugi.

Pastaigas attālumā no memoriāla atrodas Tallinas Dziesmu svētku estrāde – Igaunijas Dziesmu svētku un daudzu citu starptautisku pasākumu norises vieta. Šogad te notiks jauniešu dziesmu svētki (30. jūnijā un 1. jūlijā).

10. Tallinas televīzijas tornis

1980. gada Maskavas olimpiādes ietvaros Tallinā notika burāšanas regate, un saistībā ar to tika plānota arī augstākās būves Igaunijā – 314 metrus augstā Tallinas televīzijas torņa – celtniecība. Pašlaik televīzijas tornī atrodas muzeja ekspozīcijas, restorāns putna lidojuma augstumā un tiek rīkoti dažādi pasākumi. Viena no populārākajām atrakcijām ir pastaiga pa televīzijas torņa malu.

Ja augstums jūs neiedvesmo, tad, nezaudējot zemi zem kājām, varat apmeklēt netālu esošo Tallinas botānisko dārzu vai unikāli ainavā iekļaujošos meža kapsētu, kur apglabātas ievērojamas Igaunijas personas.

Vai tas jūs uzrunāja? Tad noklikšķiniet uz ceļojumu vietnes ikonas (visittallinn.ee), lai uzzinātu vairāk par vietām Tallinā, kur noteikti jādodas (informācija angļu valodā).

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.