Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Publicitātes foto

Mirklīti padomāsim – kādi divi vai trīs vārdi, jūsuprāt, raksturo vasarīgu atpūtu pilsētā? Kas jūs visvairāk piesaista? Uz kurieni jūs velk kā ar magnētu? Ja tie ir "vasara" un "pludmale", "vasara" un "salas", "vasara" un "piedzīvojumi", tātad domās jūs jau esat ceļā uz Tallinu, jo tur ir visi priekšnoteikumi patīkamam un atsvaidzinošam vasaras atvaļinājumam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tallina ir piejūras pilsēta ar 46 kilometru garu krasta līniju, savu ezeru un upi, piecām publiskajām pludmalēm, trīs salām, lērumu pludmales restorānu, kafejnīcu un bāru. Tiem, kuri atpūšas kopā ar ģimeni, Tallinā ir vairāki tematiski jūras muzeji un virkne iespēju gūt īstenu piesātinātu vasaras baudījumu, kas tik drīz nepāries.

Piejūras rajoni un promenādes

Tallinā ir vairāki rajoni, kas vienlaikus atrodas blakus pilsētas centram un rokas stiepiena attālumā no jūras. Tā ir Kadriorga un Pirita, bet Kalamajas rajonā – Hidroplānu osta, Noblesnera kvartāls un "Rocca al Mare".

Kadriorga un Pirita

Kad runa ir par pastaigu, acu priekšā uznirst Kadriorgas pils un parka ansamblis, kurā augstdzimušie pastaigājās jau pirms 200 gadiem. 1813. gadā Kadriorga kļuva par Igaunijas SPA kultūras šūpuli. Šeit rūpīgi sekoja līdzi tajā laikā dzimušajām kūrortu gaisa un ūdens procedūru modes vēsmām.

Savukārt mūsdienās Kadriorga gādā par veldzējošu atpūtu ar saviem daudzajiem muzejiem un parkiem – jums, kulturālas atpūtas cienītājiem. Novārtā netiek atstāti arī atveseļojošu sporta aktivitāšu piekritēji – gan jauni, gan seniori, gan arīdzan vecāki ar bērniem.

Kadriorga līgani pāriet Piritas rajonā, kas 20. gadsimta sākumā pārvērtās par vietējo iedzīvotāju paradīzi svētdienas gājieniem uz pludmali, un šī tradīcija ir dzīva aizvien. Zem priedēm, kas norobežo divu kilometru garo smilšaino pludmales zonu, atrodas piedzīvojumu parks, bet pretī tam aiz upes – Piritas jahtu osta. Nav šaubu, ka Pirita ir labākā vieta, kur smelties vasaru. Promenāde, kas no pilsētas centra ved uz Piritu pa jauno Reidi tee maģistrāli, vijas gar Kadriorgu un Dziesmu svētku laukumu, nonākot tieši jahtu ostā pludmalē.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Kadi-Liis Koppel/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Patarej jūras cietoksnis, Hidroplānu osta un Noblesnera ostas kvartāls

Vērienīgā cara laika aizsargkonstrukcija – Patarei jūras cietoksnis – līdz 21. gadsimta sākumam bija cietums, taču nu to gaida pārmaiņas – līdz 2026. gadam šeit būs izbūvēts jauns pilsētas centrs, taču jau tagad ir iemesls apmeklēt piekrastes cietoksni un līdz šim slēgto gorža pagalmu, kas ir viens no cietokšņa iekšpagalma galvenajiem laukumiem, kur notiek vasaras korporatīvie pasākumi, konferenču "afterparty" un citi pasākumi. Vasaras izskaņā jūras cietokšņa teritorija tiks slēgta remontdarbiem un tiks atvērta apmeklētājiem jau 2026. gadā.

Blakus Patarei cietoksnim izvietojies viens no neparastākajiem galvaspilsētas muzejiem – jūras centrs Hidroplānu osta. Bet virzoties tālāk gar jūras krastu, jūs nokļūsiet jaunu dzīvi ieguvušajā gadsimtu senajā bijušajā zemūdeņu rūpnīcā. Tas ir Noblesnera ostas kvartāls, kurā atrodas "Proto" izgudrojumu fabrika – tajā atdzīvojas industriālās revolūcijas sasniegumi. Turpat atrodas arī laikmetīgās mākslas muzejs "Kai". Jūs neatstās vienaldzīgu arī daudzās mākslas bodītes, restorāni, kafejnīcas un bāri. Kvartālā ir ierobežota automobiļu kustība, tāpēc vasarā tas pārvēršas par vienu lielu piekrastes terasi ar brīvdabas kafejnīcām un restorāniem, kā arī tur notiek visdažādākie pasākumi.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Marko Leppik, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

"Rocca al Mare"

Jau pats rajons nosaukums liecina par saistību ar jūru. Un visvairāk to var just bezgalīgajos Brīvdabas muzeja plašumos, kas iepazīstina ar 18.–20. gadsimta igauņu zemnieku dzīvi un tautas tradīcijām no 18. līdz 20. gadsimtam. Cits svarīgs "Rocca al Mare" apskates objekts ir Tallinas zooloģiskais dārzs ar bagātīgu dzīvnieku kolekciju. Savukārt "Rocca al Mare" promenāde ir ne vien lieliska pastaigu vieta, bet arī vietējās dabas baudījums, kas vijas caur zaļu un klusu dzīvojamo rajonu un apvieno Stroomi un Kakumäe pludmales.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Kaupo Kalda, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Jūras muzeji

Tallinā ir divi jūras muzeji. Tā ir Hidroplānu osta Kalamajā un muzejs-apmeklētāju centrs vienā no jaudīgākajiem viduslaiku aizsargtorņiem – Resnajā Margaritā. Hidroplānu osta atrodas vēsturiskos hidrolidmašīnu angāros. Vieni no galvenajiem muzeja magnētiem ir īsta zemūdene "Lembit", kas uzbūvēta pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās, laivas un kuģi, simtgadīgs ledlauzis "Suur Tõll", hidrolidmašīnas "Short 184" kopija, mīnas, ieroči un daudz citu eksponātu to oriģinālajā lielumā.

Muzeja centrs Resnā Margarita sniedz priekšstatu par Igaunijas kuģniecības vēsturi, tajā var aplūkot senākā tirdzniecības kuģa karkasu (aptuveni 700 gadu) un priekšmetus, kas tajā atrasti.

Savukārt ar piejūras ciematu iedzīvotāju dzīvi var iepazīties divos muzejos, kas atrodas Tallinas kaimiņos esošajā Vīmsi pagastā. Viens ir piejūras iedzīvotāju muzejs un Vīmsi brīvdabas muzejs, kur var sajust, kā senatnē dzīvoja piekrastes ciematu iedzīvotāji. Piejūras ciematu iedzīvotāju muzeja ekspozīcija veltīta krasta teritoriju iedzīvotāju vēsturei un kultūrai, kā arī iepazīstina ar mūsdienām.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Kaupo Kalda, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Piecas Tallinas pludmales

Tallinā ir veselas piecas publiskās pludmales, kas piemērotas gan laiskai atpūtai, gan fiziskām aktivitātēm. Pirita, Stroomi, Pikakari, kā arī pludmale pie Harku ezera atrodas pusstundas braucienā no centra ar autobusu vai mašīnu. Un tikai Kakumäe atrodas nedaudz tālāk. Skaidra lieta, ka pludmalē galvenās nodarbes ir sauļošanās un peldēšanās, taču šeit var atrast arī citas atveseļojošas izklaides un pat nopietni nodoties sportošanai vai vienkārši pastaigāties gar ūdens malu. Un tā kā Igaunijā peldēšanās ziemā ir kļuvusi teju par nacionālo sporta veidu, tad droši var apgalvot, ka jūras piekraste ir atpūtas paradīze visu gadu 24/7.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Maret Põldveer-Turay, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Trīs Tallinas salas

Tallinai pieder trīs salīdzinoši lielas salas – Aegna, Naissaar un Prangli. Nokļūšana līdz tām neprasa lielas pūles: vasarā uz Aegna un Naissaar regulāri kursē nelieli motorkuģi, bet no Leppneeme ostas Vīmsī ir izveidota satiksme ar Prangli salu visu cauru gadu.

Salas atrodas stundas braucienā ar kuģi un ir to vērtas, lai pavadītu tur dienu prom no pilsētas trokšņa, baudot vietējo nepieradināto dabu. Katrai no šīm salām ir sava vēsture. Tajās var pastaigāties savā nodabā vai arī – ja paveicas – izvizināties kravas automobiļa kulbā vai ar vilcieniņu. Visās salās ir arīdzan nakšņošanas un maltīšu vietas.

Tallinas restorāni ar skatu uz jūru

Ja iepazīšanos ar Tallinas piekrastes restorāniem sāk ar blakus esošo Vīmsī pagastu, tad tieši uz robežas starp Tallinu un Vīmsī atrodas mūsdienīgs un var pat teikt stilīgs restorāns "Noa" – burtiski radīts, lai baudītu pilsētas siluetu un saulrietu.

Mārjamē atvēries ir salīdzinoši jauns restorāns franču stilā "Riviera Palais Brasserie", bet blakus Dziesmu svētku laukumam atrodas atjaunots nostalģisks restorāns "Tuljak", kas vēl sešdesmitajos gados tika uzskatīts par izsmalcinātu – tas noteikti neatstās jūs vienaldzīgu.

Kadriorgas zaļumā grimstošais restorāns "Mon Repos" gan nepiedāvā skatu uz jūru, taču tā kūrorta stils un augstas kvalitātes virtuve ir jūsu uzmanības cienīgi. Labākās vietas ar skatu uz jūru Põhja-Tallina reģionā ir kafejnīca uz torņa Resnā Margarita jumta un iestādes Noblesnera ostas kvartālā. Te jūs gaida plašs ēdināšanas iestāžu spektrs – sākot no bistro un beidzot ar augstākās klases "fine dining" restorānu.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Kadi-Liis Koppel/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Nodarbes pie jūras visai ģimenei

Vasarīga ģimenes atpūta, protams, ir iespēja pabūt visiem kopā neierastos apstākļos, peldēties un sauļoties, kā arī ēst saldējumu neierobežotā daudzumā. Tas viss ir iespējams Tallinā. Lai nodotos peldēm, var izvēlēties kādu no veselām piecām pludmalēm, taču jūras krastā ir arī daudz citu nodarbju. Tieši pie Piritas pludmales atrodas arī piedzīvojumu trase ar dažādas grūtības maršrutiem. Stroomi pludmalē iespējams vizināties ar velosipēdu un par nobraukt pa "Rocca al Mare" promenādi līdz pat Kakumäe rajonam ar tā jauno jūras un atpūtas centru.

Tallinā jūs varat izvizināties ar jahtu vai laivu, kā arī doties uz kādu no salām. Bet Piritas upes ietekā var iznomāt izklaides laivu.

Pasākumi pie jūras

Jūlija vidū piecās Tallinas ostās netālu no centra notiks jūras svētki ģimenēm – vecās ostas kruīza zonā, Kalaranna kvartālā, Patarei jūras cietoksnī, Hidroplānu ostā un Noblesnera ostas kvartālā. Publiku gan uz ūdens, gan sauszemes izklaidēs igauņu un ārvalstu mākslinieki. Darbosies ielu kafejnīcas, bērnu laukumiņi, zivju tirgus un amatnieku tirgus, bet no vienas ostas uz citu jūs nogādās jūras taksometrs.

Samtainos augusta vakaros atdzīvojas mistiskās Piritas klostera drupas – šeit notiek starptautisks mūzikas festivāls "Birgitta".

Vasaras sezonu tradicionāli noslēdz Senās uguns nakts pēdējās augusta brīvdienās. Tā ir sena paraža, saskaņā ar kuru pēc saulrieta gar jūras krastu bija jāsakurina ugunskuri, lai rādītu ceļu jūrniekiem, kuri atgriežas mājās pēc tāla ceļa. Mūsdienās šo paražu papildina koncerti zem klajas debess. Senās uguns nakts tradicionāli tiek svinēta Hidroplānu ostā un Vīmsī brīvdabas muzejā.

Ko Tallinā darīt vasarā?
Foto: Maari Kadanik/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Vēl vairāk ideju vasaras atpūtai Tallinā atradīsiet mājaslapā visittallinn.ee

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Tallina
43896602
Igaunija
44034047
Tallina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form