Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Publicitātes foto

Tallinā neprātīgos ātrumos pieaug ielu ēdiena piedāvājums – gan zem klajas debess, gan arīdzan telpās. Ielu ēdināšana kļuvusi par neatņemamu festivālu sastāvdaļu. Ēdiens, kas agrāk bija vienkārša un sātīga darba cilvēka uzkoda, nu kļuvis par nozīmīgu pilsētas parādību, kas apvieno pasaules kultūras. Un Tallina nav izņēmums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tallinas kafejnīcas un restorāni vasarā iekaro ielas. Igaunijas galvaspilsētā ik gadu parādās kāda jauna iela, laukums vai terase, kas kļūst par kārtējo pievilkšanās centru saulainajā gadalaikā.

Vecpilsēta – ēdināšana uz ielas, taču ne obligāti ielu ēdiens

Vislabāk vecpilsētas atmosfēru izbaudīt vasarā, kad visa senā Tallina pārvēršas par lielu skatuvi zem klajas debess, uz kuras norisinās visi svarīgie pilsētas pasākumi. Bet centrālā vieta vecpilsētā bija un ir rātslaukums. Tur patīkami satikties vasarā pat bez kāda īpaša iemesla, pasēdēt kāda restorāna terasē vai kafejnīcā (to te ir bez gala un malas), papusdienot, palutināt sevi ar alus glāzi vai tasīti kafijas vai vienkārši vērot, kā rit laiks. Šajā laukumā atrodas gan igauņu, gan krievu virtuves ēdināšanas iestādes, kā arī pieejama franču kafijas un krogu kultūra.

Rātslaukumā un tam piegulošajās ieliņās bez grūtībām atradīsiet visdažādākās sabiedriskās ēdināšanas iestādes, kur var ieturēties gan kompānijā, gan arīdzan vienatnē, kā arī pasūtīt ēdienu līdzņemšanai.

Uz šī laukuma stūra atrodas ielas kafejnīca "Kooker", kas ir izslavēta ar savām pufīgajām pankūkām (var aplaizīt pirkstus!), jo tās var ērti ēst uz ielas un ceļā, nezaudējot tik dārgo laiku. Bet citā laukuma malā atrodas krodziņš "III Draakon". Iestāde atrodas zem rātsnama arkām un noformēta atbilstoši nosaukumam un vietai – viduslaiku garā. Un jāuzsver, ka cenas nebūt nav astronomiskas: var paēst par diviem eiro. Un esiet gatavi atbilstošai apkalpošanai – bāra dāma uz mutes nav kritusi!

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Rasmus Jurkatam, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Restorānu iela Vene

Vasarā atvērtā tipa terases pilsētā sastopamas ik uz soļa, taču ir viena iela, kas izceļas, – Vene, ko pelnīti dēvē par restorānu ielu. Tā ir īsta restorānu paradīze: izsmalcināti un pieticīgi, gardēžiem un ieskrietuves, bet pats galvenais – tās ir vietējo iedzīvotāju iemīļotas vietas. Šī iela izceļas ar romantiskiem iekšpagalmiem (neatkārtojami!): Katrīnas šķērsieliņa, Amatnieku laukums un viesnīcas "Telegraaf" iekšpagalms, kur viesus kārdina krievu-franču virtuves restorāns "Tchaikovsky".

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Kadi-Liis Koppel, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Rotermana kvartāls: kā veca rūpniecības teritorija kļuva par modernu pilsētu

Patiesībā par Tallinas centru ir kļuvusi kādreizējā Rotermana rūpniecības zona – vieta, kur krustojas vairākas maģistrāles, kļuvusi par mūsdienu arhitektūras oāzi. Un šeit, protams, ir no kā izvēlēties, ja runa ir par atpūtu – kafejnīcas, restorāni, un terases ikvienai gaumei.

Novērot, cik pārsteidzoši var harmonizēt vēsturiska un ultra laikmetīga arhitektūra, palutinot savas garšas kārpiņas ar dažādu tautu ēdieniem: no meksikāņu līdz Āzijas, no košera līdz – pats par sevi saprotams – igauņu.

Pati interesantākā šī kvartāla daļa ir Stalkera škērsiela (Stalkeri käik), kas ved gar bijušās graudu noliktavas sienām. Un tur var izpriecāties gan gardēži sākot no gaļēdājiem un beidzot ar veģetāriešiem. Vasarā šīs iestādes, kuras ieskauj laba ēdiena, bulciņu un kafijas aromāti, piedāvā savu produkciju zem Tallinas debesīm.

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Maret Põldveer-Turay/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Baltijas stacijas, DEPOO un savdabīgā "Literaat" ielu ēdiens

Baltijas stacijas tirgū pēc visa nepieciešamā un bieži vien arī ne tik nepieciešamā sapirkšanas var piesēst un iestiprināties (jo kad vēl jūs pagatavosiet to, ko šeit nopirkāt). Taču uzreiz rodas nebūt tik viegls jautājums: pie kā apstāties, jo tur pieejamas gan zupas un hačapuri, gan vafeles un pīrādziņi, kā arī picas, nemaz nerunājot par veģetārajiem priekiem. Piedevām var baudīt aromātus, kas nemitīgi ieskauj šo vietu, jo viss ēdiens tiek gatavots jūsu acu priekšā. Taču tas vēl nav viss – ēdienu ielā ir arī deserti (visdažādākās tortes), kā arī suši un vrapi (lavaša ruletes ar pildījumu un ko tik vēl ne).

"Food court" DEPOO ir neparasta biznesa ideja. Šeit visdažādāko ielu ēdienu gatavotāji ir izvietojušies jūras konteineros, pasažieru vagonos ar savu raibo vēsturi un pat bijušajā lokomotīvju depo.

Nedaudz tālāk atrodas savdabīgais "Literaat" restorāns. Tā ir omulīga vieta grāmatu veikala "Rahva Raamat" vidū, kas piedāvā ēdienu gan prātam, gan vēderam. Šī vieta ir patīkams papildinājums blakus mutuļojošajai radošajai Telliskivi pilsētiņai.

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Rasmus Jurkatam, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Telliskivi radošā pilsētiņa – sabiedrības pievilkšanās centrs

Bijušās rūpnīcas teritorija kļuvusi par hipsterīgu Tallinas centru, kas piesaista gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus. Starp citu, Telliskivi atdzimšana sākās tieši ar restorāna "F-hoone" (Korpuss F) atvēršanu. Savulaik rūpnīcu korpusiem pasta adreses vietā piešķīra burta apzīmējumu, un radošajā pilsētiņā turpina šo tradīciju.

Patlaban šeit var ieturēties ducī iestāžu, kā arī savdabīgā uzkodu vietā uz riteņiem "Bueno Gourmet" Ziemeļamerikas garšu noskaņās. Šajā pilsētiņā ir arī atsevišķa iela ar bērnu ēdienu: pirmais Igaunijas ekoloģiskā saldējuma ražotājs "La Muu" piedāvā šeit savu atvēsinošo produkciju. Turklāt pilsētiņā ir pārstāvēta arīdzan franču, Āzijas un skandināvu virtuve. Un kad tika atvērts zviedru izcelsmes fotomākslas centrs "Fotografiska", kura koncepcijā ietverta arī ēdināšana un atbilstoši pasākumi, pilsētiņa ieguva jaunu elpu. Zem "Fotografiska" jumta darbojas kafejnīca, bārs un restorāns, kuri visi strādā saskaņā ar "zero waste" principiem.

Vasarā Telliskivi radošās pilsētiņas kafejnīcas, bāri un restorāni "iziet" ielās, vēl vairāk pastiprinot tur esošo vienotības un kopības atmosfēru.

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Rasmus Jurkatam, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Noblesnera ostas kvartāls – vasarīgs un pilsētniecisks

Bijušās cara laika zemūdeņu rūpnīcas teritorija, kurai ir jau vairāk nekā 100 gadu, ieguvusi jaunu saturu. Līdz ar populāro jūras centru – Hidroplānu ostu – šis kvartāls pārsteidz ar spilgtu un drosmīgu senās un mūsdienu arhitektūras apvienojumu. Senās kuģu būvētavas garu vislabāk pauž divi arhitektoniskā ziņā veiksmīgākie korpusi, kuros ir izvietojies izglītojoši izklaidējošais centrs "Proto" un mākslas centrs "Kai".

Un visu šo lielisko intelektuāli izklaidējošo atpūtu paspilgtina gastronomiskā daudzveidība. Vasarā tā ir saulaina terase pašā jūras krastā! Un tur ir no kā izvēlēties: bistro "Lore", kafejnīca-konditoreja "Suhkruinglid" ("Cukura eņģeļi"), bārs "Kaif" un restorāns "Kampai", kurā mielo ar japāņu virtuvi – sākot no ielu virtuves un beidzot ar šefpavāra šedevriem. Ostas kvartāla vasaras terase burtiski čukst: "Ja jūs šeit neesat, tad jūsu nav vispār."

Paejot nedaudz nostāk no centrālā laukuma, jūs nonākat alus paradīzē – tas ir amatalus brūzis "Põhjala Tap Room". Vēl tur atrodas arī restorāns, kurš priecē savus viesus ar bezgalīgi daudzveidīgu dzērienu piedāvājumu, bet ēdienkartē – teksasiešu grila ēdieni. Vasarā apmeklētāji var baudīt gurmānos priekus uz balkona vai pagalma terasē.

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Rasmus Jurkatam, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Patarei jūras cietoksnis – jauna pilsētas telpa

"Patarei" jūras cietoksnis – viena no iespaidīgākajām klasicisma arhitektūras struktūrām Igaunijā. Šis aizsardzības komplekss kalpojis gan par kazarmām, gan cietumu, bet jau tuvākajos gados tas mainīsies līdz nepazīšanai un pārtaps par jaunu publisku Tallinas pilsētas telpu. Šovasar cietokšņa pagalmā notiks daudz pasākumu un tas pat kļūs par teātra skatuvi.

Vasaras sezonā "Patarei" jūras cietokšņa pagalmā durvis vērs "pop-up" bāri un ēdienu busiņi: "Mere PARK´la", "KIIX", "Naiiv", "Pühaste", "Patarei BBQ", "Bubble ja POP! Veinibaar", "Kausik", "Uulits и Marok´Est".

Vasaras izskaņā jūras cietokšņa teritoriju slēgs remontdarbiem un atvērs apmeklētājiem jau 2026. gadā. Tā kā šobrīd ir īstais brīdi apskatīt "Patarei" cietokšņa teritoriju pirms grandiozajām pārmaiņām.

Labākie Tallinas ‘food court’ un populārākās ‘street food’ vietas
Foto: Maret Põldveer-Turay/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

"Food court" t/c "Viru keskus"

2022. gada vasaras sezonas jaunums: tirdzniecības centrā "Viru keskus" atvēries elegants "food court", kur 15 labākie dažādu virzienu un formātu Tallinas ēdinātāji piedāvā visu pašu labāko, sākot no agra rīta līdz vēlam vakaram. Precīzāk – no pulksten 9.00 līdz 22.00 darba dienās un no 9.00 līdz 23.00 brīvdienās.
Tur ir gan austeres un burgeri, gaisīgas kūkas "Pavlova" un karstas picas, Āzijas poke bļodas, uzbeku gardumi – teju ikvienai kaprīzei!
Restorānu ielai 1500 kvadrātmetru platībā ir kopīgā zona ar galdiņiem, bet oriģinālā terase stiepjas līdz pat Tamsāres parkam.

Noderīgs padoms! Tallinā visu gadu notiek dažādi ēdiena gadatirgi, festivāli un līdzīgi vēdera prieku svētki. Par tiem var uzzināt vairāk kultūras kalendārā.

Vēl vairāk ideju vasaras atpūtai Tallinā atradīsiet mājaslapā visittallinn.ee

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Tallina
43896602
Igaunija
44034047
Tallina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form