Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Publicitātes foto

Vai zināt, ka Tallinā iespējams apmeklēt virkni Eiropas un pat pasaules līmenī unikālu muzeju, kas atrodas ēkās ar pārsteidzošu vēsturi?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izvēlei tiek piedāvātas aizraujošas izstādes viduslaiku aizsardzības būvēs, burvju izgudrojumu pasaule 100 gadu senā slepenā zemūdeņu rūpnīcā, izstādes 80. gadu kulta bārā vai pat debesīs!

Padoms! Ja plānojat apmeklēt vairākus muzejus, iegādājieties "Tallinn Card". Līdztekus izstādēm tā dod iespēju bez maksas braukt sabiedriskajā transportā un sniedz atlaides veikalos un restorānos, kā arī ekskursijām.

"Kiek in de Kök" un aizsargkonstrukcijas

Galvenais Tallinas apskates objekts, neapšaubāmi, ir vecpilsēta, kas iekļauta UNESCO mantojuma sarakstā. Tieši šeit, galvaspilsētas viduslaiku ieliņās, atrodas muzejs, kura dažādās daļas vēsturiski tika izmantotas kā spēcīgākais aizsargtornis Baltijas jūras reģionā, kā slavenu igauņu mākslinieku ateljē, kā kodolieroču patvertne padomju gados, kā arī kā viena no populārākajām 80. gadu ballīšu vietām.

Spēcīgais 15. gadsimta tornis "Kiek in de Kök", bastiona pazemes ejas, Jaunavas tornis ar tā pārsteidzošo vēsturi, Zirgu staļļa tornis un Lühike jalg ielas vārtu tornis veido aizsargkonstrukciju kompleksu – fortifikācijas muzeju vairāk nekā 500 metru garumā. Vienkārši pastaigājieties no viena torņa uz citu pa viduslaiku sienu un pamielojiet acis ar vienu no satriecošākajiem skatiem uz galvaspilsētu!

 • Pilna biļete: 12 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 6 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: Komandandi tee, 2 (vecpilsēta). Tuvākā pietura: Vabaduse väljak (pietur daudz un dažādu autobusu, tramvaju un trolejbusu)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Kadi-Liis Koppel, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Igaunijas brīvdabas muzejs

Uz akmeņainās Tallinas klints bijušās vasaras muižas "Rocca al Mare" teritorijā atrodas muzejs, kas iepazīstina ar igauņu dzīvi un tradīcijām 18.–21.gadsimtā. Muzejs darbojas teju 65 gadus un pa šo laiku tā teritorija izpletusies līdz 72 hektāriem. Teritorijā atrodas aptuveni 80 ēku, kas reprezentē igauņu zemnieku, Setomā iedzīvotāju un Peipusa ezera vecticībnieku kultūru. Jaunākā muzeja ēka ir 2021. gadā atvērtā kolhoza dzīvokļmāja. Četros dzīvokļos apskatāma laucinieku un kolhoznieku ikdienas dzīve 60tajos, 70tajos, 90tajos un 2000ajos gados.

Muzejā darbojas krodziņš "Kolu Kõrts", kur pasniedz sātīgus nacionālos ēdienus. Šeit arī var rīkot pasākumus. Vasarā un ziemā muzeja teritorijā iespējams izvizināties zirga pajūgā, bet sniegotos laikapstākļos karieti nomainīs kamanas.

 • Biļetes cena: 12 eiro / Ar "Tallinn Card" – bez maksas
 • Biļetes ar atlaidi (studentu, skolēnu): 9 eiro / Ar "Tallinn Card" – bez maksas

Adrese: Vabaõhumuuseumi tee, 12 (Rocca al Mare) Tuvākā pietura: "Rocca al Mare" (autobusi Nr. 21 un Nr. 21B no Baltijas dzelzceļa stacijas un no pilsētas centra)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Merlen Aringo, Igaunijas brīvdabas muzejs

VDK cietuma kameras

Visiem labi zināms šausmu stāsts no bērnības, kur kādā melnā, melnā mājā ir melna, melna istaba... Taču uzmetot aci elegantajai jūgendstila ēkai, kas atrodas ielā ar mānīgi nevainīgu nosaukumu Pagari (tulkojumā no igauņu valodas – maiznīca), nevienam ne prātā neienāktu, ka tieši no šejienes sākās daudzu tūkstošu cilvēku moku un sāpju ceļš. Ēkā, kas celta 20. gadsimta sākumā, teju pusgadsimtu atradās PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta jeb NKVD štābs un dzīvokļi, kas vēlāk tika pārdēvēts par VDK, bet tā pagrabi ilgu laiku tika izmantotie kā cietuma kameras. Tajos laikos bija grūti atrast drausmīgāku un biedējošāku namu par "namu Pagari ielā".

Mūsdienās lielākā daļa ēkas pilda savu sākotnējo funkciju, proti, kā dzīvojamais nams, savukārt tā pirmajā stāvā atrodas vīna bārs un restorāns. Kādreizējās cietuma kameras pagrabā nu kļuvušas par Okupācijas un brīvības muzeja "Vabamu" filiāli, kas vēsta drūmo VDK mājas vēsturi.

 • Pilna biļete: 5 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 4 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: Pagari, 1 (vecpilsēta). Tuvākā pietura: Linnahall (1. un 2. tramvajs)

Hidroplānu osta, Igaunijas jūras muzejs

Populārākā galvaspilsētas muzeja vēsture meklējama pagājušā gadsimta sākumā, kad Tallinas līča krastā kā daļa no Pētera I Jūras cietokšņa tika uzcelti hidrolidmašīnu angāri. Uzceltā ēka bija unikāla gan izmēra, gan būvniecības tehnoloģijas ziņā: tā bija pirmā tik liela izmēra bezpamata dzelzsbetona konstrukcija pasaulē. Tā laika betona brīnums izskatās pārsteidzoši gaisīgs pat mūsdienu kontekstā: majestātisko griestu kupolu čaulu vidējais biezums ir tikai astoņi centimetri.

Šobrīd ēkā izvietots viens no lieliskākajiem Ziemeļeiropas jūras muzejiem – Hidroplānu osta, kur var apskatīt īstu 1930. gadu zemūdeni, kā arī daudz dažādu laivu un kuģu to dabīgajā izmērā, mīnas, ieročus un aizraujošus interaktīvos eksponātus.

 • Pilna biļete: 15 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 8 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: Vesilennuki, 6 (Kalamajas rajons). Tuvākā pietura: Lennusadam (73. autobuss)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Paul Kuimet, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Izgudrojumu fabrika "Proto"

Izgudrojumu fabrika "Proto" atrodas Noblesnera ostas kvartālā, nelielas pastaigas attālumā no Hidroplānu ostas. Interaktīvā centra, kas atrodas bijušajā lietuves cehā, vēsture ne nieka neatpaliek no sava kaimiņa ar betona kupoliem: 1912. gadā divi Pēterburgas uzņēmēji – Emanuels Nobels (slavenā Alfrēda Nobela brāļadēls) un Arturs Lesners – radīja šeit svarīgāko tā laika cariskās Krievijas zemūdeņu būvniecības rūpnīcu. Lai arī pēc Pirmā Pasaules kara Noblesnera rūpnīcā zemūdeņu būvēšana tika pārtraukta, kuģu būvniecība un remonts tur turpinājās līdz pat 2018. gadam.

Šodien lietuves cehā atrodas Eiropā unikāls virtuālās realitātes centrs, kur ar tehnoloģiju palīdzību atdzimst gadsimtu seni izgudrojumi. Interaktīvie eksponāti palīdz no jauna aizraujošu rotaļu formā apskatīt labi pazīstamas fizikālas parādības. Tā ir īsta augsto tehnoloģiju brīnumzeme stīmpanka stilā!

 • Pilna biļete: 14 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 10 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: Peetri, 10 (Kalamajas rajons). Tuvākā pietura: Noblessneri (73. autobuss)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Kaupo Kalda, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Mākslas muzejs KUMU

Lielākā daļa no mums, visticamāk, ir dzirdējuši par Klints baznīcu Helsinkos, taču vai zināt, ka viena no iemīļotākajām Tallinas apskates vietām arī ir daļēji izbūvēta akmens klintī, precīzāk – Lasnamäe kaļķakmens nogāzē? Pārlaicīgais KUMU muzejs, kas uzcelts 2006. gadā pēc somu arhitekta Pekka Vapaavuori projekta, ieguvis daudzas slavenas arhitektūras un muzeju nozares balvas. Nesen šī ēka debitēja Holivudas kinematogrāfā: muzeja ātrijs tika attēlots kā izdomāta brīvosta Oslo starptautiskajā Kristofera Nolana trillerī "Tenet", kas saņēma "Oskara" balvu par labākajiem vizuālajiem efektiem.

KUMU kā muzeja uzdevums ir saglabāt un popularizēt Igaunijas mākslu, sākot no 18. gadsimta līdz pat mūsdienām. Turklāt tieši šeit var apskatīt pašas slavenākās viesizstādes – gan starptautisku zvaigžņu, gan atzītu pašmāju mākslinieki.

 • Pilna biļete: 10 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 7 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: A. Weizenbergi, 34 (Kadriorgas rajons). Tuvākā pietura: Kadriorg (1. un 3. tramvajs)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Kadi-Liis Koppel, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Tallinas televīzijas tornis

Kur atrodas visaugstākais atklātais skatu laukums Ziemeļeiropā? Tallinas televīzijas tornī! 314 metrus augstā būve, kas uzbūvēta speciāli 1980. gada Maskavas Olimpisko spēļu burāšanas regatei, ir augstākā ēka Tallinā, no kuras virsotnes paveras panorāmas skats uz visu apkārtni. Kā vēsta leģenda – skaidrā laikā varot ieraudzīt pat Helsinkus!

Tornī ir atvērtas aizraujošas interaktīvās izstādes par gēnu inženieriju un vēsturi, kā arī iespējams papusdienot restorānā zem mākoņiem. Īpaši asu izjūtu meklētājiem noteikti jāizmēģina pastaigāties pa pašu torņa malu – no aprīļa līdz oktobrim par papildu samaksu iespējams pastaigāties pa pašu nenorobežotās platformas malu 175 metru augstumā, izbaudot neaprakstāmas sajūtas!

 • Pilna biļete: 13 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas
 • Biļete ar atlaidi (skolēniem): 7 eiro / ar "Tallin Card" – bez maksas

Kur atrodas: Kloostrimetsa tee, 58а (Piritas rajons). Tuvākā pietura: Teletorn ( 34A un 38. autobuss)

Septiņi Tallinas muzeji, kas atrodas unikālās vietās
Foto: Jorden Tually, Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Pieredzējušu muzeju apmeklētāju ieteikumi

Maksājiet mazāk, lai redzētu vairāk

Ja plānojat apmeklēt vairākus muzejus, izbaudot patīkamas pastaigas pa pilsētu un tajā pašā laikā ieekonomējot naudu, iegādājieties "Tallinn Card". To var nopirkt uz 24, 48 vai 72 stundām un ar tās palīdzību apmeklēt vairāk nekā 40 labākos Tallinas muzejus un apskates vietas, kā arī bez maksas braukt sabiedriskajā transportā. Karte sniedz arī atlaides ekskursijām un izklaidēm, restorānos un veikalos.

Divu dienu galvaspilsētas apmeklējums ar "Tallinn Card" vienam pieaugušajam var palīdzēt ieekonomēt līdz pat vairākiem desmitiem eiro. Piemēram:

Pilna biļešu cena augstākminētajos muzejos: 77 eiro
Sabiedriskais transports: 7,50 eiro
Kopā: 84,50 eiro

Biļešu cena ar "Tallinn Card": 0 eiro
Sabiedriskais transports ar "Tallinn Card": 0 eiro
48 stundu "Tallinn Card" interneta veikalā: 42 eiro

Ar "Tallinn Card" divu dienu laikā uz muzeju apmeklējumu un sabiedrisko transport vien ieekonomēsiet 42,50 eiro vienam cilvēkam. Līdztekus 50% līdzekļu ekonomijai jūs varēsiet ērti nokļūt no viena apskates objekta uz citu, neuztraucoties, kādu biļeti pirkt un cik tā maksās: vairāk nekā pussimts "Tallinn Card" bezmaksas piedāvājumu sniedz jums lielu izvēles brīvību, nemaz nerunājot par papildu atlaidēm!

Vēl viens padoms: ja jūs izmantojat "Tallinn Card", tad Tallinas televīzijas tornī, Tallinas Zooloģiskajā dārzā un Igaunijas Brīvdabas muzejā varēsiet iekļūt bez rindas.

Mierīgs muzeja apmeklējums

Populārākos muzejus vērts apmeklēt rīta stundās vai nedēļas vidū, kad cilvēku ir mazāk. Par pārmērīgu cilvēku pūli nav jāuztraucas arī citā laikā – Tallinas muzeji ir plaši un rūpīgi ievēro nepieciešamos drošības pasākumus. Ieejiet muzeja mājaslapā un uzziniet par dienām, kad darbojas atlaides vai notiek īpaši pasākumi.

Ja jūs plānojat apmeklēt tikai dažus muzejus un arī vēlaties ieekonomēt, pameklējiet informāciju muzeju mājaslapās par atlaižu dienām. Piemēram, Tallinas Mākslas muzejā (KUMU, Nigulistes muzejā u.c.) biļetes iegādājamas lētāk katra mēneša pēdējā trešdienā. Speciālas cenas darbojas arī citos apskates objektos. Tomēr ir jāuzsver, ka šajās dienās apmeklētāju var būt krietni vien vairāk.

Līdztekus tam muzeji regulāri organizē speciālas ekskursijas, tematiskās dienas un daudzus citus interesantus pasākumus. Informācija atrodama apskates objektu mājaslapās un sociālajos tīklos.

Vēl vairāk ideju vasaras atpūtai Tallinā atradīsiet mājaslapā visittallinn.ee

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Tallina
44034047
Tallina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form