Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Publicitātes foto

Tallina, protams, nav megapole, taču tajā ir ārkārtīgi interesanti. Lai pilnvērtīgi ar to iepazītos, jums būs nepieciešamas vismaz trīs dienas, kuras paskries vēja spārniem. Tāpēc ar dienu vai divām labāk pat nesāciet.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tallinā ir daudz dažādu vēsturisku apmetņu (sacīsim vienkāršāk – rajonu), tāpēc jūs gaida metaforisks kruīzs pa mazām pilsētiņām. Divu soļu attālumā no viduslaiku vecpilsētas plešas koka dzīvojamo māju teritorija – modernais Kalamajas rajons. Tas slavens arī bijušajiem Telliskivi, Noblesnera un – nedaudz tālāk – Rotermana rūpniecības kvartāliem, kas pārvērsti dzīvīgos kultūrdizaina centros.

Citā pilsētas galā jūs apburs Kadriorgas baroka pils ar brīnišķīgu 300 gadu senu parku un mūsdienīgo mākslas muzeja KUMU ēku, bet tālāk – piejūras rajoni Pirita un "Rocca al Mare", kā arī, protams, klusā priekšpilsēta-dārzs Nemme, kur jūs atpūtīsieties ar baudu, un tas nebūs dārgi.

Trīs Tallinai tuvākās salas Aegna, Naisāre un Prangli, kā arī kaimiņos esošais Vimsi pagasts – tā ir brīnišķīga izvēle aizraujošai pastaigai visas dienas garumā.

Ieteikums: ja Tallinā neesat ieradušies ar automašīnu un pilsētas apskatei plānojat izmantot sabiedrisko transportu, kā arī patīk muzeji, lieti noderētu iegādāties pilsētas biļeti "Tallinn Card".

Pirmā diena: vecpilsēta un Kalamaja

Pats Tallinas centrs, nenoliedzami, ir viduslaiku vecpilsēta. Un labākas vietas, no kuras sākt iepazīšanos ar Tallinu, nav. Vecpilsēta sastāv no divām daļām: lejaspilsētas un augšpilsētas (Toompea). No skatu laukumiņa Kohtuotsa ielā paveras skats uz vecpilsētu un visu Tallinu.

Jūsu odiseja pa vecpilsētu var turpināties visu dienu, taču, ja nu pēkšņi sagribas pieredzēt spēcīgo vecā un jaunā kontrastu, tad soļojiet taisni uz Kalamaju. Līdz tai ved vien dažu minūšu pastaiga: krāsotas koka mājas, bohēmiskas kafejnīcas, moderni veikaliņi un satriecošais Jūras muzejs Hidroplānu ostā sagādās nepārspējamu baudījumu.

Vecpilsēta

Saskaņā ar UNESCO datiem Tallinas vecpilsēta ir viena no veiksmīgāk saglabātajām viduslaiku vecpilsētām Eiropā. Tajā līdz pat mūsdienām ir saglabājies seno ieliņu tīkls, teju divi kilometri sākotnējo cietokšņa sienu un divi desmiti aizsargtorņu. Kad jūs pēdējo reizi bijāt vecpilsētā?

Trīs lietas, kas noteikti jāapskata vecpilsētā

 • Pastaigājieties pa senajām bruģakmens ieliņām. Līdztekus viduslaiku aizsargsistēmai šeit sākotnējā stāvoklī saglabājies arī gotiskais rātsnams – vienīgais Ziemeļeiropā! Savukārt iepretim – senākā aptieka, kas vēl arvien darbojas (kopš 1422. gada!). Vecpilsētā arī atrodas daudzas baznīcas un skatu laukumi – visu nemaz nav iespējams uzskaitīt. Nodrošinieties ar laiku, lai palūkotos visapkārt, pasēdiet omulīgā terasē kādā no rātslaukuma kafejnīcām un vienkārši izbaudiet atmosfēru.
 • Baudiet skatus! Aizejiet uz skatu laukumiņiem Domkalnā (Toompea), uzkāpiet baznīcas tornī vai ielūkojieties aizsargtornī, lai sajustu viduslaiku garu. Kaut vai tikai "Kiek in de Kök" ar tā aizsardzības muzeju, kur var ne vien pastaigāties pa cietokšņa sienu no viena torņa uz otru, bet arī iepazīties ar senajām pazemes ejām.
 • Pastaigājieties pa muzejiem. Lielākā daļa no tiem atrodas divās ielās – Lai (Šaurā) un Pikk (Garā). Pirmajā jūs gaida Leļļu teātra muzejs, Veselības muzejs, Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejs, kā arī Dabas muzejs, otrā – Lielās ģildes ēka ar Vēstures muzeju un Jūras muzeju, savukārt Vene (Krievu) ielā jūs atradīsiet Tallinas Pilsētas muzeju. Un tas viss pašā vecpilsētā! Bet – ja jūs interesē jaunāko laiku vēsture, tad aizejiet uz bijušajiem VDK aizturēšanas izolatoriem vai okupācijas un brīvības muzeju "Vabamu".

Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Allan Alajaan/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Kalamaja

Kalamajas rajons, kas atrodas pavisam tuvu vecpilsētai, ir neatkārtojams ar savu bohēmisko atmosfēru, oriģinālo veidolu un prasmi pārformatēt rūpniecības apbūvi dzīvīgā vidē.

Trīs lietas, kas noteikti jāapskata Kalamajā

 • Pastaigājieties pa Kalamaju, papriecējiet acis ar daudzkrāsainajām koka ēkām, kuras kļuvušas par šī rajona simbolu. Noejiet pa šejienes ielām (Valgevase, Kalju, Kungla, Köie un Niine), kurās atrodas pašas pievilcīgākās dzīvojamās mājas. Pamēģiniet noteikt tieši Tallinai raksturīgos mājokļus! Atvelciet elpu kādā no iecienītajām kafejnīcām, bet, ja neesat noguruši, nopērciet kaut ko uzkožamu – tam paredzēta vesela "ēdienu iela" tirgū pie Baltijas stacijas.
 • Paēst jūs varat arī Telliskivi radošajā pilsētiņā, kas izdaudzināta gan ar gardām maltītēm, gan dizaina veikaliņiem. Savukārt, ja jūs interesē modīgi burziņi, tieši šeit tādi diezgan regulāri notiek. Te arī ir, ko apskatīt vietējās galerijās. Slavenākā no tām – "Fotografiska Tallinn" – starptautiski atzīts fotomākslas centrs ar zviedru saknēm. Galu galā – visā šajā teritorijā sastopama tēlotājmāksla, mūzika, dizains, gastronomiskas baudas un plašs skats uz dzīvi un sabiedrību. Vasaras pasākumu programma bijušajā Jūras cietokšņa teritorijā šogad solās būs iespaidīgākā pilsētā. Bet tālāk jūs varat aiziet līdz Noblesnera kvartālam, kurā cara laiku rūpniecības arhitektūras mantojums apvienots ar radošiem mūsdienu arhitektūras risinājumiem.
 • Apskatiet arī šī rajona muzejus. Neparastākais no tiem – Hidroplānu osta. Šeit jūs ieraudzīsiet kuģus, hidroplānus un zemūdeni, kas būvēta pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados! Un, pat ja neesat kuģu fanātiķis, jūs vienalga pārsteigs neparastā muzeja arhitektūra – tas atrodas angāros, kas uzbūvēti hidroplāniem vēl cara laikā. Neparasta ir arī izgudrojumu fabrika "Proto" – virtuālās realitātes teritorija bijušajā cara laika zemūdeņu rūpnīcas lietuvē.

Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Kaupo Kalda/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Ieteikums: ja grasāties doties uz Hidroplānu ostu vai "Proto", esiet gatavi tur pavadīt daudz laika. Katram objektam vajadzēs ne mazāk par divām stundām.

Kā nokļūt Kalamajā

 • Kalamaja un Telliskivi radošā pilsētiņa atrodas pastaigas attālumā no vecpilsētas (15–30 minūtes). Nokļūt var arī ar 1. vai 2. tramvaju no centra, izkāpjot pieturā "Telliskivi". Līdz Hidroplānu ostai un Noblesnera kvartālam ved 73. autobuss (pieturas "Lennusadam" un "Noblessneri").

Otrā diena: Kadriorga un Pirita

Kadriorga

Kadriorga ir zaļumu ieskauts grezns dzīvojamais rajons. Līdz tam var nokļūt, ejot ar kājām vai nobraucot pāris pieturu tramvajā. Tas ir nodēvēts par godu Katrīnai, Pētera I sievai. Viņš šeit uzbūvēja pili baroka stilā. Savukārt tās parkā atrodas labākie Igaunijas mākslas muzeji.

Trīs lietas, kas noteikti jāapskata Kadriorgā

 • Smelieties iedvesmu no vietējiem iedzīvotājiem un izbaudiet parka jaukumus. Tās ir pilsētas zaļās plaušas, kurām ir jau 300 gadu. Savukārt gulbju dīķis, strūklakas, kanāli un dažādu stilu dārzi slēpj daudz vēsturisku ēku. Starp tām – Kadriorgas pils – vasaras imperatora pils, ko 18. gadsimtā uzcēla Pēteris I. Patlaban tajā atrodas ārzemju mākslas muzejs. Ja turpināsiet pastaigu pa Kadriorgu, nonāksiet Dziesmu svētku laukumā, kam ir simboliska nozīme – tajā notiek Igaunijas Dziesmu un deju svētki.
 • Apmeklējiet muzejus! Bez Kadriorgas pils parkā atrodas Igaunijas Mākslas muzeja galvenā ēka – KUMU. Tā ir nacionālā galerija un laikmetīgās mākslas centrs vienlaikus. Savukārt Mikela muzejā apkopota bagātīga ārzemju mākslas un porcelāna kolekcija, ko muzejam novēlēja privātais kolekcionārs Johaness Mikels.

Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Kaupo Kalda/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Ieteikums ģimenēm ar maziem bērniem: noteikti apmeklējiet spēļu muzeju "Miiamilla", nemaz nerunājot par tā brīnišķīgajiem rotaļu laukumiem gan parkā, gan muzejā.

 • Neaizmirstiet iepazīties ar Kadriorgas apkārtni. Vietējās ielas grezno bagātīgi dekorētas koka villas, un tās tur nav radušās nejauši – savulaik šis rajons bija pirmais Krievijas impērijas jūras kūrorts. Savukārt, ja vēlaties gūt priekšstatu par to, kā kādreiz dzīvojuši Kadriorgas iemītnieki, ielūkojieties kādā no Igaunijas rakstnieku muzejiem. Piemēram, Antona Hansena Tamsāres pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu mājā vai Eduarda Vildes mājā muzejā.

Kā nokļūt Kadriorgā

 • 1. vai 3. tramvajs no centra līdz pieturai "Kadriorg".

Pirita

Tallina ir piejūras pilsēta, un vislabāk apbrīnot Tallinas līci un galvaspilsētas panorāmu var no Piritas promenādes, kur atrodas arī apskates objekti un vēsturiskie piekrastes orientieri.

Trīs lietas, kas noteikti jāizdara Piritā

 • Pastaigājieties pa jauno pilsētas telpu "Reidi tee" un Piritas promenādi. Ar Piritu un tās apkārtni ērti var iepazīties arī pie velosipēda stūres.

Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Kadi-Liis Koppel/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

 • Apmeklējiet Igaunijas Vēstures muzeju – Mārjamē pili. Tur jūs uzzināsiet par Igaunijas pēdējo 100 gadu vēsturi. Šī vēsturiskā centra teritorijā atvērts Igaunijas Kino muzejs un zem klajas debess ierīkota padomju pieminekļu izstāde. Nelielas pastaigas attālumā no pils atrodas memoriāls, kas veltīts visiem komunisma upuriem Igaunijas padomju periodā.

Ieteikums ģimenei: Mārjamē pilī ir ierīkota brīnišķīga bērnu istaba, kurā viņi var mēģināt radīt paši savu valsti. Vēsturiskā kompleksa teritorijā ir arī interesants rotaļu laukums.

 • Apmeklējiet Tallinas televīzijas torni – pašu augstāko būvi Igaunijā. 170 metru augstumā ir ierīkota skatu platforma, bet kā piedeva neizmērāmajiem plašumiem ir atvērta plaša panorāmas kafejnīca. Blakus televīzijas tornim izvietojies Tallinas Botāniskais dārzs, kas ne velti lepojas ar savu kolekciju. Vēl ir vērts pabūt arī Svētās Birgitas klostera drupās, kas saglabājušās Piritas upes ietekā.

Ieteikums: pēc garas dienas pie jūras dodieties atpakaļ uz pilsētu un ieprieciniet sevi ar patīkamām vakariņām kādā terasē Rotermana kvartālā pilsētas centrā.

Kā nokļūt Piritā

• Tallinas Dziesmu svētku laukums, promenāde: 1A, 5, 8, 34A, 38 (pietura "Lauluväljak")
• Mārjamē pils, Igaunijas Kino muzejs: 1A, 5, 8, 34A, 38 (pietura "Maarjamägi")
• Svētās Birgitas klostera drupas: 1A, 8, 34A, 38 (pietura "Pirita")
• Tallinas botāniskais dārzs: 34A, 38 (pietura "Kloostrimetsa")
• Televīzijas tornis: 34A, 38 (pietura "Teletorn")

Trešā diena: "Rocca al Mare" jeb diena prom no pilsētas kņadas

Piejūras teritorijas "Rocca al Mare" nosaukums nāk no itāļu valodas, kur tas nozīmē "klintis pie jūras". Divas galvenās šī reģiona apskates vietas ir Igaunijas Brīvdabas muzejs un Tallinas Zooloģiskais dārzs, kas arī piedāvā izklaides zem klajas debess.

Trīs lietas, kas jāpiedzīvo "Rocca al Mare"

 • Iepazīstiet tradicionālo lauku dzīvi Igaunijas Brīvdabas muzejā. Mežainajā muzeja teritorijā atrodas apmēram 80 ēku. Tās ir 18.–20. gadsimta mājas: zemnieku saimniecības, dzirnavas, krogs, skola, kapela, ugunsdzēsēju depo utt. Jaunākā izstāde ir kolhoza māja ar četriem dzīvokļiem. "Ciema iedzīvotāji" atbilstošos tērpos iepazīstina apmeklētājus ar dažādām nodarbēm un tradīcijām, kā arī dalās stāstos par pagātni.
 • Izpētiet dzīvniekus Tallinas Zooloģiskajā dārzā! Šeit ir aplūkojami visinteresantākie eksemplāri no visas Ziemeļeiropas, kā arī karaliski plēsēji, Āfrikas milži, draiski primāti, polārlāči un daudzas citas eksotiskas un apdraudētas sugas. Turpat atrodas arī bērnu zooloģiskais dārzs, kur bērni var iepazīties ar maziem dzīvniekiem.

Visa Tallina trīs dienās: 72 stundu tūre pa galvaspilsētu
Foto: Toomas Tuul/Tallinas Tūrisma informācijas centrs

Ieteikums ģimenēm ar bērniem: tā kā zoodārza teritorija ir milzīga, administrācija piedāvā ģimenēm ar maziem bērniem iznomāt nelielus ratiņus, kas atrodas pie ieejām zooloģiskajā dārzā. Jāmaksā ir zoodārza kasē.

 • Tajā pašā dienā jūs varēsiet pabūt arī Nemmes priežu paēnā. Šajā rajonā atrodas interesanti dzīvojamo māju arhitektūras piemēri, savdabīgs tirgus, liels parks un patīkamas kafejnīcas.

Kā nokļūt "Rocca al Mare"

• 21. un 21B autobuss nogādās jūs no Baltijas stacijas līdz Brīvdabas muzejam (pietura "Vabaõhumuuseum") un Tallinas Zooloģiskajam dārzam (pietura "Zoo"). Tur iespējams nokļūt no pilsētas centra ar 42. autobusu (pietura "Zoo").

Alternatīva trešajai dienai

Iesakām iepazīties ar rajoniem, kas atrodas tālāk no centra, vai arī apgūt Tallinas tuvāko apkārtni.

Trīs ieteikumi tiem, kas jau pazīst Tallinu

 • Brauciet no Baltijas stacijas ar vilcienu līdz Nemmei. Tā ir apburoša piepilsēta ar pārsteidzošām dzīvojamām mājām, neparastu tirgu, lielu parku un patīkamām kafejnīcām. Te jūs ieraudzīsiet Nemmes dibinātāja Nikolaja fon Glena darbus.
 • Pavadiet dienu kādā no Tallinai tuvākajām salām – Aegnā, Naisārē vai Prangli.
 • Iepazīstieties ar blakus esošo Vimsi pagastu, tā apskates objektiem un piekrastes dzīvi.

Noderīgas saites:

Vairāk informācijas mājaslapā visittallinn.ee.

Tags

Tallina Tallina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form