Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Atnes mežu mājās:
oriģinālas un, iespējams, nedaudz piemirstas idejas priekam un labsajūtai

Teksts: Kristīne Melne
Foto: Shutterstock
Ne vienmēr varam atrast laiku un iespēju doties pie dabas, taču arī bez lielām pūlēm un ieguldījuma mežs var būt klātesošs mūsu ikdienas gaitās. Īpaši noderīgi tas ir, sākoties tumšajam laikam, kad katrs pārdomāts akcents – meža krāsu un smaržu piepildīts – palīdzēs justies labāk. Piedāvājam idejas no bezgalīgā ierosmju klāsta, kā mežs var ienākt ikvienā mājā.
Kad laikasptākļi, citi pienākumi vai gluži vienkārši slinkums liedz brīvdienās doties dabā, kopīgai laika pavadīšanai "dabiskās noskaņās" var noderēt pastaigās savāktās veltes. Rudenī, protams, galveno lomu spēlē kastaņi, zīles un košās lapas, bet iespēju ir daudz – tāss gabaliņš, ķērpītis, melleņu mētras un daudz citu lietu noderēs ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo fantāziju lidojumam, veidojot kompozīcijas savam priekam vai dāvanām.
Braucot garām vietām, kur nesen notikuši meža kopšanas darbi, nereti piestāju, lai dotos koka ripu meklējumos – šo "niķi" esmu pārmantojusi no vecākiem un jau nodevusi tālāk vairākiem draugiem. Ne bez iemesla, jo koka ripas ir izmantojamas dažnedažādos veidos – tās gan labi izskatās un smaržo, gan pilda praktiskas funkcijas. Ja gribas mājās vēl vairāk meža, interjerā var iekļaut arī koka bluķīšus.

Praktisks padoms! Ja mežā pašam neizdodas atrast piemērota izmēra vai pietiekami gludu ripu, tās var pasūtīt pie galdniekiem vai citviet.
Ideāla vieta koka ripu izmantošanai ir virtuve. Saviesīgā sanākšanā savus viesus pārsteigsiet, uzkodas vai pat pamatēdienu pasniedzot uz koka, bet virtuvē koks piešķirs īpašu noskaņu pat
vakariņu gatavošanai darba dienas vakarā, atgādinot, cik svarīgi ir nedaudz apstāties un dziļi ieelpot.
Dāvanas ir ne tikai patīkami saņemt, bet arī gatavot. Īpaši aizraujoša un pat meditatīva nodarbe ir dāvanu saiņošana. Tieši daba mums ļauj ar ļoti nelielu ieguldījumu panākt maksimālu efektu – pamēģiniet dāvanu "apzaļumot" ar kāda skujkoka zariņu, rudens lapu vai uz palodzes augošu garšaugu buntīti un jūs vairs nekad nepirksiet pārspīlēti krāsainos lenšu pušķus dāvanu iesaiņojumu veikalos. Priecīgs būs gan dāvanas saņēmējs, gan daba – mazāk pirktu nieciņu, mazāk atkritumu.
Meža veltes var izmantot, apvienojot patīkamo ar lietderīgo un pagatavojot sveces vai ziepes – recepšu un pagatavošanas pamācību meklējumi un praktiskie eksperimenti rezultēsies ar smaržīgu rezultātu, ko izmantot gan savās mājās, gan dāvāt citiem. Kopīga ziepju vārīšana vai sveču liešana var kļūt arī par lielisku izklaidi vakaram kopā ar draudzenēm, gada tumšākajos mēnešos sevī pamodinot seno zāļu sievu vai pat raganisko būtību.
Ja meklējat īstu meža smaržu un garšu, jūsu sabiedrotais būs kadiķis. Seni ticējumi liecina, ka kadiķim piemīt aizsargājoša funkcija un tas izmantojams cīņā gan ar negatīvu enerģiju, gan slimībām. Par ļauno garu izdzīšanu nevar galvot, bet pēc kadiķzaru kūpināšanas dzīvoklī ir vieglāk elpot. Īsts dārgums ir kadiķogas, kuras tējās, uzlējumos vai tinktūrās izmantojamas pret dažādām kaitēm, kā arī kalpo kā vitamīnu avots un garšviela.
Vēl viens meža "brīnumdaris" ir priede, kuru var izmantot dažnedažādos veidos. Priežu skujās ir daudz ēterisko eļļu un C vitamīna, bet ziemā vai agrā pavasarī der atcerēties par priežu pumpuru ievākšanu, kas novārījumā vai sīrupā būs noderīgs papildinājums mājas aptieciņai.
Foto: F64
Tuvojoties Ziemassvētkiem, kas, kā ierasts, pienāks daudz ātrāk, nekā kāds no mums gaida, var sākt arī domāt par svētku rotājumiem. No čiekuriem vien iespējams pagatavot dažnedažādas svētku rotas, bet, ļaujot vaļu fantāzijai, arī citas dabas veltes atradīs savu vietu gada skaistāko svētku noformējumā.
Šīs ir tikai dažas idejas, kā mežs var kļūt klātesošs ikdienas gaitās. Dodoties pastaigās vai garākos pārgājienos, turiet acis vaļā un prātu atvērtu – mežs jūsu mājās var ienākt dažādos veidos!
Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.