Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Lielauces ezers – peldošas mājiņas un makšķernieku paradīze
Teksts un foto: Viesturs Radovics
"Vislielākā līdaka bija Aigaram, 60 centimetrus gara. Cits nekas ievērojams nebija." Ir seši no rīta, Lielauces ezera krastā uz laipas vairāki makšķernieki apspriež iepriekšējos lomus. Pamazām sāk aust gaisma, tomēr saullēktu nevar redzēt, jo ir dūmaka un mākoņi. Makšķernieki sakāpj laivās un iras iekšā ezerā. Laivā kāpju arī es, vienīgi makšķeres vietā man ir divi fotoaparāti. Ezera vidū var dzirdēt, kā citās laivās sarunājas makšķernieki, kaut kur krastā rej suns un dzied gailis. Pat ja tu neesi makšķernieks, Lielauces ezera kempings ir fantastiska vieta, kur baudīt atpūtu dabā un ekskluzīvu iespēju dzīvot mājiņā, kas noenkurota ezera vidū.
Lielauces ezera kempingu un laivu bāzi apsaimnieko AS "Latvijas valsts meži" (LVM), kas pirms vairākiem gadiem nolēma makšķerniekiem krietni atvieglot piekļuvi ezeram. Ezers ir bagāts līņiem, asariem un līdakām, tāpat tajā var ķert arī vēžus. Turklāt zivju resursi regulāri tiek atjaunoti, ezerā ir 16 sugu zivis. Savukārt putnu vērotājiem var laimēties ieraudzīt virs ezera medījošo zivjērgli, kā arī šeit ligzdojošos un migrējošos ūdensputnus.

Lielauces ezeru no visā pusēm ieskauj Vīķu purvs, un ar sausām kājām tas nemaz nav sasniedzams. Šī iemesla dēļ LVM izveidoja dēļu laipu, kas ved no Lielauces pils līdz pat ezera krastam. Laipas galā ir izveidota neliela laivu bāze, kā arī pieejamas divas ezera krastā pietauvotas peldošas četrvietīgas mājiņas. Savukārt ezerā iekšā, aptuveni 300 un 100 metru attālumā no laivu bāzes, ir vēl divi atpūtas namiņi, kas sasniedzami tikai ar laivu.
Lielauces apkārtne ir ļoti interesanta, šajā apkaimē ir vairākas Auces. Turpat netālu ir pilsēta Auce ar Vecauces pili un Auces pašvaldības administrācijas ēku, kas atgādina mazu neogotisku muižiņu. Uz Kurzemes pusi ir Lielauce ar vienu no skaistākajām un vislabāk saglabātajām muižām Latvijā, savukārt pretējā virzienā atrodas Kroņauce, kur ražo Tērvetes alu. Galvenais uzdevums ir visās šajās Aucēs neapmaldīties un nonākt tieši Lielaucē. Orientieris, lai nonāktu galamērķī, ir vēlā klasicisma stilā celtā Lielauces pils, kas atrodas Lielauces ezera krastā. Pie pils var atstāt auto un doties uz kempingu.

Kad rezervēju kempinga namiņu, diemžēl ezera vidū noenkurotie mitekļi bija aizņemti, tādēļ nācās palikt ezera krastā pietauvotajā. Es gan vienmēr esmu sapņojis kaut nedaudz padzīvot kā bērnības dienu mīļākās filmas "Čingačguks – Lielā Čūska" varonis Toms Haters, kuram bija ezera vidū peldoša mājiņa, bet to nāksies atlikt uz citu reizi.

Ko darīt makšķernieku paradīzē, ja es nemakšķerēju? Pat kempinga administratore nedaudz brīnījās, ka es nomāju laivu, bet nepērku makšķerēšanas licenci. Nemakšķernieki var airēties pa ezeru ar laivu. Kempingā iznomājamās stiklplasta laivas ir ļoti vieglas, pat deviņgadīgam bērnam nav grūtību cilāt airus un vadīt laivu uz ezera vidu. Ezerā var vērot putnus. Mēs redzējām lielu gārni, kurš ziņkārīgi skatījās, kas tie tādi tur airējas, kā arī lielu koloniju ar maziem, čivinošiem putniņiem, kuri sēdēja katrs uz savas niedres. Ezerā var fotografēt. Saulrietus, saullēktus, vakara miglu, rīta dūmaku, citus laiviniekus, dažādus ūdensputnus un vienam otru.
Te var sēdēt uz mājiņas terases, šūpot kājas un nedarīt neko. Šī ir vieta klusas, mierīgas atpūtas mīļotājiem – jums nebūs jāsatraucas par skaļiem atpūtniekiem kaimiņos, kuri visu nakti klausās "Latvijas Radio 2". Pie visām kempinga mājiņām ir pieejams mangals, kurā var uzcept gan saķertās zivis, gan līdzatvesto šašliku.

Naktī plosās pamatīgs negaiss, no pērkona grāvieniem pat nedaudz sadreb mājiņa. Tomēr namiņā iekšā ir silti un sausi. Lai arī atrodas uz pontoniem, namiņš īpaši nešūpojas. Nav gan zināms, kā peldošajā mājā ir vētras laikā un kā lielākos viļņos "uzvedas" ezera vidū noenkurotās mājiņas. Tomēr, ņemot vērā, ka ezers ir ļoti sekls, milzīgi cunami tajā noteikti nav sagaidāmi. No rīta, pošoties prom, ar ģimeni nospriežam, ka nākamreiz, kad šurp brauksim, mājiņa būs jārezervē laicīgāk, lai mēs dabūtu padzīvot ezera vidū. Iespējams, būs arī jāiemācās makšķerēt, jo, kā sola kempinga saimnieki, no ezerā peldošā namiņa var makšķerēt, guļot gultā un izbāžot makšķeri ārā pa logu.
Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.