Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Top 10: vietas, kur šovasar izbaudīt Latvijas dabas burvību un spēku
Teksts: Sabīne Košeļeva
Foto: Viesturs Radovics
Patverties no pilsētas kņadas un svelmes vislabāk var dodoties dabā – vai tās būtu vēl neatklātas vietas, vai jau apgūtas, bet allaž viesmīlīgas un veldzējošas. AS "Latvijas valsts mežu" labiekārtotās publiskās atpūtas vietas piedāvā daudz un dažādu brīvā laika pavadīšanas iespēju, iepazīstot gan dabas daudzveidību un vareno spēku, gan nododoties aizraujošām un arīdzan izaicinošām aktivitātēm.
Teirumnīku taka
Ainaviskā Teirumnīku purva taka atrodas starp Lubāna ezeru un Orenīšu dīķiem, un tajā izveidota ap 800 metru gara laipa, kas ļauj iepazīties ar Teirumnīku purvu, kas ir daļa no Lubāna mitrāja, un tā augu valsti (spilves, rasenes, kosas un citus augus), kā arī aplūkot Teirumnīku ezeru, ko pavasarī un rudenī kā pulcēšanās vietu izmanto daudzi migrējošo putnu bari. Laipas taka gan nav lokveida – gājiena sākumpunktā iespējams nokļūt, ejot atpakaļ pa laipu vai arī pa meža ceļu, kas met loku gar purva malu.
Foto: Aivis Saulītis
Pokaiņu mežs
13 kilometru attālumā no Dobeles atrodas nostāstiem apvītais Pokaiņu mežs, kura pauguri un ielejas veido neparasti gleznainu ainavu. Pokaiņu mežā, kas tiek uzskatīta par senu svētvietu, atrodas interesanti akmeņu krāvumi, kam piedēvētas arīdzan pārdabiskas spējas. Klīst leģendas par tur novērotām pārdabiskām parādībām. Mežā ir izveidotas vairākas pastaigu takas 15 km garumā, kurās izvietoti dažādi ar latviskiem enerģijas simboliem rotāti objekti. Pokaiņu mežā atrodas arī tādi ģeogrāfiski un kultūrvēsturiski objekti kā Naudas kalni un Ogānu pilskalns.
Foto: F64
Kalsnavas arborētums
Kalsnavas arborētums, ko dēvē arī par trešo Latvijas botānisko dārzu, ir lieliska nesteidzīgu pastaigu vieta jebkurā gadalaikā. Tas ir viena no retajām vietām Latvijā, kur var aplūkot vairāk nekā 300 dažādu sugu un šķirņu skuju kokus, un tajā aug viena no lielākajām publiski pieejamajām peoniju kolekcijām Baltijas valstīs – vairāk nekā 280 dažādas šķirnes. Kalsnavas arborētuma teritorijā ierīkotas ne tikai taciņas, īpašs skujukoku labirints un ūdensrožu dīķi, bet arī skatu tornis, no kura paveras skats uz ainavisko apkārtni.
Foto: DELFI
Purezers
Četrus kilometrus garā Purezera taka atrodas uz Limbažu-Alojas ceļa, un ved pa skaistu vecu mežu, bet pēc tam aplī ap purva ezeru, pie kura atrodas arīdzan ainaviska piknika vieta, kā arī skatu peldošas skatu platformas un ugunskura vietas. Taka slapjākajās vietās ved pa koka laipām un tiltiņiem, bet citur vijas pa skujām piebirušu vecu priežu mežu, savukārt visapkārt ezeram plešas bagātīgas vaivariņu jeb savvaļas rozmarīna audzes. Purezera takas malās izvietoti arī informācijas stendi, kā arī iespējams viedtelefonā nofotografēt QR kodu un uzzināt par šejienes dabas bagātībām sīkāk.
Foto: Viesturs Radovics
Atpūtas un tūrisma centrs "Ezernieki"
30 kilometru attālumā no Madonas Salas ezera krastā atrodas atpūtas bāze "Ezernieki", kas ir piemērota vieta gan mierpilnai atpūtai ģimenes lokā, gan arīdzan semināru, banketu vai lielu sporta spēļu rīkošanai. Viesiem ir pieejama konferenču zāle, kamīnzāle, virtuve, pirts ar baseinu, deviņas guļamtelpas ar labierīcībām un dušu, savukārt līdzās lielajai mājai atrodas ģimenes māja ar trim guļamistabām, atsevišķu sanitāro mezglu, dušu, virtuvi un kamīntelpu. "Ezerniekos" pieejamas arīdzan kempinga un kemperu vietas, ar elektrību aprīkota telšu pilsētiņa, brīvdabas skatuve, volejbola, strītbola un futbola laukumi, laipas, kā arī laivu, katamarāna un SUP dēļu īre.
Foto: Publicitātes foto un DELFI
Vasenieku purva taka
Vasenieku purvs atrodas Stiklu purva dabas liegumā, kas izveidots 1977. gadā un ir lielākais augsto purvu komplekss Kurzemē, un būs īstā vieta tiem, kuri vēlas aizbēgt no pilsētas burzmas un trokšņiem. Purva ainava ļaus atpūsties gan acīm, gan prātam, un, tā kā četrus kilometrus garā taka ir apļveida, izmainīšanās ar pretī nākošajiem netraucēs baudīt vienatni. Purva taka vijas gar gleznainām purva lāmām, kuras iecienījuši ūdens putni. Šī gada maijā Vasenieku purva taka piedzīvojusi uzlabojumus – tajā ir izbūvēta pilnīgi jauna skatu platforma un atjaunots laipas posms 865 metru garumā.
Foto: DELFI
Remtes muiža
Brocēnu novada Remtes pagastā skaista parka ielenkumā atrodas Remtes muiža, kas noteikti jāapmeklē visiem "muižu medniekiem". Remtes muižas pils būvēta ap 1800. gadu, pēc tam tā postīta un atkal atjaunota. Patlaban tās ēkā atrodas Remtes pamatskola. 26 hektārus plašais pils parks veidots 19. gadsimta sākumā un ir lieliska pastaigu vieta – tajā atrodami gan daudzveidīgi stādījumi, gan dīķi, kanālu sistēma un tiltiņi, kā arī dažādi interesanti objekti, tostarp Peldu un Medību tornis, Lāču būda, lapene u.c. Savukārt Remtes pils parka vecāko un lielāko koku – Mīlestības ozolu – iecienījuši jaunlaulātie no tuvākas un tālākas apkārtnes.
Foto: F64
Ūdrkalna skatu tornis un atpūtas centrs "Spāre"
Ūdrkalnu skatu tornis atrodas 20 kilometru attālumā no Talsiem, 57 metrus augstajā Ūdrkalnā, un no tā virsotnes var ieraudzīt lielo Usmas ezeru ar leģendāro Moricsalu, neaizmirstams skats paveras arī uz Ugāles baznīcas torni, bet skaidrā laikā var saskatīt pat Talsus. Savukārt turpat netālu Gulbju ezera krastā atrodas atpūtas un tūrisma centrs "Spāre", kur iespējams gan smelties mieru, spoguļojoties ezerā izbraucienā ar laivu, vai laiku pavadīt aktīvi, dodoties pārgājienā apkārt ezeram vai velo izbraucienā pa tuvējo mežu. Nakšņošana iespējama astoņos labiekārtotos namiņos un četros numuriņos kompleksa galvenajā ēkā, savukārt semināru, konferenču vai nelielu svinību rīkošanai iespējams izmantot atsevišķu ēku ar lielisku uz ezeru un mežu. Atpūtnieku rīcībā ir arīdzan laivu un ūdensvelosipēda noma, pirts, kā arī piknika vietas.
Foto: DELFI
Slutišķu gravu taka
Šovasar Dienvidlatgales reģionā atklāts jauns pastaigu maršruts – Slutišķu gravu taka, kas vijas pa LVM apsaimniekotā ainaviskā meža dabas parka "Daugavas loki" teritoriju. Takas kopējais garums ir aptuveni divi kilometri, un tajā pieejami divi dažādi grūtību līmeņi. Sarežģītākais maršruts ved cauri vairākām gravām, liekot kāpt augšā un tad atkal lejā vairākas reizes pēc kārtas, šķērsot koka tiltiņus pāri gravai un vienlaikus ļaujot baudīt Daugavas gleznainās ainavas. Savukārt mazāk sarežģītais maršruts ved gar Daugavas upes krastu. Atpūtniekus pastaigas laikā iepriecinās vides objekts "Raganas mājiņa", bet vairāk par Slutišķu gravu vēsturisko veidošanos un pastaigu takas shēmu var atrast divos jaunos informatīvos tūrisma stendos.
Foto: LETA
Mežtaka
Pārgājienu cienītājiem īsta medusmaize ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa Baltijas valstīs – Mežtaka, kas ved cauri Latvijas, Lietuvas un Igaunijas skaistākajiem mežiem un nacionālajiem parkiem. Tā sākas no Polijas-Lietuvas robežas pie Lazdiju (Lazdijai) pilsētas, ved cauri Latvijai, iegriežoties Rīgā, un nonāk Tallinā, Igaunijā. Kopumā tās garums ir aptuveni 2141 km: 747 km Latvijā, 674 km Lietuvā un 720 km Igaunijā. Viss maršruts ir sadalīts aptuveni 20 km garos posmos, kur iespējams gan nakšņot, gan arīdzan piekļūt sabiedriskajam transportam. Takas ved pa meža un lauku ceļiem, asfaltētu ceļu nomalēm, kā arī smilšainām vai akmeņainām pludmalēm.
Foto: F64
Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.