Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Bezmaksas meditācija latvietim – putnu vērošana

Kristīne Melne, DELFI 

"Putni lido prom, un es nezinu, kad tie atgriezīsies," rudenī, pār pilsētu dzirdot putnu klaigas, galvā gribot negribot ieskanās "Hospitāļu ielas" meldiņš. Skaidrs, ka pavasarī putni būs atpakaļ, bet rudenī vēl varam izmēģināt jaunu pieredzi – putnu vērošanu. Neslēpšu, klausoties draugu un paziņu stāstus par to, kā šī nodarbe kļuvusi gluži vai par atkarību, biju skeptiska. Līdz kādam septembra pirmdienas rītam... 

Mosties pirms saullēkta

Došanās dabā maina ieradumus – pat ja darba nedēļā esi iztērējis visu enerģiju un iekšējā akumulatora starteris vairs nelec, zini, ka pastaiga pa mežu, jaunu purva taku iepazīšana vai kāda ezera apskate spēkus atjaunos. Arī tad, ja piektdienas vakarā esi pārguris un apņēmības pilns brīvdienas pavadīt pie jaunākajiem seriāliem, piedzīvojumi un iespēja ieelpot ar pilnu krūti vilina. 

Tāpat došanās dabā liek kļūt par cīruli. It īpaši, ja vēlies skaistus fotokadrus, redzēt saullēktu vai izbaudīt maģisku vienatnes sajūtu. Vai kļūt par liecinieku, kā mostas ezers un tā iemītnieki. 

Pēc pieredzes gan iesaku izbraukšanu ieplānot pusstundu agrāk, nekā sākotnēji plānots, jo ceļā var gadīties neparedzēti šķēršļi – ceļu remonts, nepārvarama vēlme pēc benzīntanka vai apmaldīšanās. Un daba tevi negaidīs, ja čammāsies. 

Šādi skati noteikti ir tā vērti, lai pamostos vairākas stundas pirms ierastā laika, satuntuļotos un dotos pretī saullēktam. Kārlis Dambrāns, DELFI

Putnu paradīze – Kaņiera ezers

Par vietu, kur sevī atklāt putnu vērotāju, izvēlējāmies Kaņiera ezeru. Gan tāpēc, ka galamērķis ir gana tuvu galvaspilsētai, gan tāpēc, ka tas iekļauts starp populārākajiem un bagātīgākajiem putnu vērošanas punktiem Latvijā – tur novērotas teju 200 no Latvijā kopumā stastopamajām vairāk nekā 330 putnu sugām, lielākā daļa šeit arī ligzdo.  

Ar aizlienētu binokli devāmies niedrājā, un nepagāja ilgs laiks, lai es saprastu, par ko runāja tie, kas jau iepazinuši putnu vērošanas burvību. Tas ir labāk par seriāliem, es pie sevis nodomāju, ķīķerējot, kā attiecības risina bariņš pīļu. Tas ir skaistāk par visu, ko jebkad esmu redzējusi, sapratu, veroties, kā rīta saules gaismā vizuļo gulbis. Tas ir efektīvāk par jebkuru veidu, kā ikdienas skrējienā mēģinām atbrīvoties no stresa – stāvi ezera krastā, raugies uz putniem un mēģini tos atpazīt. Un iepazīt.

Tie, kuriem putnu vērošana kļuvusi par nopietnu aizraušanos, zina, cik aizraujoša ir šī pasaule –  neredzētu sugu pārstāvju pamanīšana, putnu atpazīšana pēc dziesmas, stāsti par putnu vērotāja piedzīvojumiem un nebeidzami daudz emociju. Tā var kļūt arī par interesantu aktivitāti ģimenes un draugu lokā vai pāraugt aizrautīgā sacensībā, kurš atklās vairāk putnu!

        Labākās sezonas Kaņiera ezera apmeklēšanai putnu vērošanai ir pavasaris un vasaras otra puse-rudens līdz septembra beigām.

Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Tiesa, līdzīgi kā ar jebkuru jaunu hobiju, arī, gatavojoties putnu vērošanai, nevajag pa galvu un kaklu iepirkt aprīkojumu – jaudīgu optiku vai neskaitāmus izdevumus par putniem. Pamēģini vienreiz, otrreiz, aizņemies binokli, palūkojies, kāda informācija atrodas internetā. Ja aizrausies nopietni un aizrautība nepāries, nekad nebūs par vēlu ieguldīt hobijā papildu līdzekļus. 

Par ērtu un laikapstākļiem piemērotu apģērbu un apaviem gan vajag parūpēties – tas jums ļaus pazust kokos visu cauru gadu, iepazīstot Latvijas dabas daudzveidību dažādos gadalaikus. 

Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Vairāk informācijas par putnu vērošanu sniegs AS "Latvijas valsts meži" un Latvijas putnu fonda izdotais izziņas materiāls, bet praksē tuvāk iepazīt šo nodarbi varēs jau pavisam drīz – 5. un 6. oktobrī daudzviet Latvijā Eiropas putnu vērošanas dienu ietvaros notiks bezmaksas putnu vērošanas ekskursijas un darbnīcas. 

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.