Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Īsa pamācība dabas bildēšanā

Kārlis Dambrāns, DELFI fotoredaktors

Trīs soļi, kā nofotografēt dabu: 1 – ieej dabā; 2 – nofotografē dabu; 3 – publicē foto “Instagram”. Vienkārši, vai ne? Tomēr šai pamācībai ir daži apakšpunkti. It īpaši otrajam solim.

Ar pirmo lielākoties viss ir skaidrs. Vienkārši ieej dabā. Kur dabu atrast? Patiesībā – pilnīgi jebkur. Ja vien tu izej no mājas vai izkāp no auto, visticamāk, tu jau esi dabā. Un, visticamāk, tur jau ir, ko nobildēt. To pieneni, kas spraucas gar asfalta malu, to krūmu grāvmalā. Ja labi ieskatās, visur var atrast interesantas bildes. 

Bet nu mazliet konstruktīvāk par to, ko tad īsti darīt un ko meklēt, lai ainava vai pašbilde mežā izskatītos maksimāli labi.

Parastie fotogrāfijas pamatlikumi

Tas patiesībā ir galvenais. Ja tos jau zini un praktizē, tad viss ir kārtībā. Ja ne, lūk, lietas, kas jāņem vērā. 

Horizonts – tam vienmēr jābūt taisnam. Bieži vien, esot emociju pārņemtam par smuko ainavu, sanāk aizmirst pievērst uzmanību horizontam, bet pat mazas nobīdes no taisna horizonta bildi padara vizuāli nepievilcīgu. Patiesībā tieši mazās nobīdes visvairāk bojā bildi. Ja horizonts ir kārtīgi sašķiebts, tad to jau var uzlūkot kā mērķtiecīgu mākslu. Bet, ja tas ir mazliet šķībs, bilde izskatās pavirša un mazāk skaista. Labā ziņa – teju visās kamerās un telefonos iespējams ieslēgt režģi, kas palīdz kadru sakārtot un iztaisnot. Jaunākās kameras un telefoni pat piedāvā līmeņrādi, lai bilde būtu taisna pat tad, ja horizonts nemaz nav redzams. Starp citu, ekstra padoms – ja horizonts tiešām nav redzams, vadīties var pēc kāda vertikāla objekta kadra centrā. Koks, stabs, mājas stūris – skaties, lai tas ir taisns, un arī horizonts būs taisns.

Trešdaļas. Viens no populārākajiem kompozīcijas pamatlikumiem ir trešdaļu likums. Tas nosaka, ka vizuāli tīkamāk attēls izskatās, ja galvenie objekti tajā ir novietoti nevis centrā, bet nostāk – uz iedomātas (vai ekrānā redzamas) trešdaļas līnijas. Visvienkāršākais piemērs – pļava ar vienu koku. Pagriez kameru tā, lai horizonts atrodas uz apakšējās trešdaļas līnijas, bet koks uz kādas no vertikālajām līnijām – labās vai kreisās. Voilà! Glīta bilde rokā!

Tuvu, tuvāk, vēl tuvāk!

Kāds dižs fotogrāfs reiz teica – ja tavas bildes nav pietiekami labas, tu neesi pietiekami tuvu. Tiesa, tas bija kara fotogrāfs, taču arī vienkārša piknika gadījumā viņa padoms lieti noderēs. Lielākoties cilvēki, kas nav apguvuši fotomākslu, bildes uzņem pārāk tālu no sava galvenā objekta vai subjekta. Bieži vien tas notiek apzināti ar domu, lai kadrā vairāk būtu redzams. Dažkārt tas ir pareizi, taču dažkārt ne. Tuvāk lietas parasti izskatās interesantāk. Koks, puķe, krūms, lācis. Mums nav pienene jāredz pilnā garumā, lai saprastu, ka tā ir pienene. Tas pats ar priedi. Jasmīnu krūms arī būs glītāks, ja tajā varēs saskatīt ziediņus. Ar to lāci gan esiet modri...

Reizēm tas smukais kadrs ir “tur tālāk”, aiz peļķes, grāvim otrā pusē vai vienkārši mazliet uz priekšu, kur netraucē kādi priekšplāna objekti. Šeit arī atsijāsies laba kadra meistars no vienkārša knipsētāja – lai dabūtu to smukāko bildi, ir vienkārši jāsaņemas pieiet tuvāk. Pārbrist peļķi, pārlēkt grāvi vai vienkārši pārvarēt slinkumu un paiet dažus soļus tālāk.

Cik, cik zemu?

Ar pieiešanu tuvāk viss vēl nebeidzas. Bieži vien nāksies arī pieliekties vai pietupties. O, jā! Arī šis vienkāršais rīta rosmes vingrinājums var būtiski pārvērst kadru satriecošā bildē. Ir tāds universāls ieteikums – fotografējot centies atrasties subjekta acu augstumā. Ja bildē bērnus – pietupies. Ja bildē kaķi – pietupies zemāk. Tas pats attiecas uz puķītēm un citiem dabas labumiem. Visdižāk tie izskatīsies, ja arī tos bildēsi no “acu augstuma”.  Pienenes gadījumā tas neizbēgami nozīmēs krišanu gar zemi. Tas vien, ka bilde ir uzņemta no neierasta skatpunkta, to padara interesantu, un pēc nelielas praktizēšanās “parastās bildes no fotogrāfa acu augstuma” šķitīs prastas un neinteresantas.

Arī tad, ja priekšplānā nav nekāda konkrēta objekta, skats no zemāka rakursa bildi padarīs saistošāku.

Vienkārša bezmaksas apstrāde

Lai cik skaista bilde izdevusies, to vienmēr var padarīt vēl skaistāku. Mēs taču gribam daudzos “like” un “share”, vai ne? 

Nav jābūt “fotošopa” pavēlniekam, lai foto padarītu krāšņāku. Lielākoties pietiks ar jau telefonā (un datorā) pieejamo foto lietotni. Galvenais ir atcerēties par apstrādes iespēju un to izmantot. Teju visi mūsdienu viedtālruņi jau piedāvā nelielu foto apstrādes iespēju. Vienkārši atverot tikko uzņemto foto, kaut kur tuvumā būs redzama “Edit” ikona, kas ļauj regulēt gaišumu, krāsas, sagāzumu utt. Lielākoties ar to arī pietiks. 

Pirmais darbs – precizēt kadrējumu. Ja tomēr gadījies šķībs horizonts, iztaisno to. Ja bilde izskatās mazliet par tumšu, padari to mazliet gaišāku. Teju vienmēr var palielināt krāsu piesātinājumu. Tikai prātīgi – nevajag pārspīlēt. Reizēm lieti noder iespēja piekoriģēt arī krāsu balansu – attēlam piešķirt siltāku vai aukstāku nokrāsu. Dabas bildēm, visticamāk, gribēsies vairāk siltuma, pilsētā, iespējams, labāk piestāvēs aukstāki toņi.

Ja tomēr gribas iet soli tālāk foto apstrādē – bet ne tik tālu, lai sāktu maksāt par dārgu programmatūru, – šeit dažas lietotnes, kas būs noderīgas ātrai un vienkāršai attēlu uzlabošanai. “Snapseed” – pieejama bez maksas “iOS” un “Android” viedtālruņiem. Viena no unikālākajām īpatnībām – šī aplikācija ļauj attēlu pataisīt lielāku, piezīmējot klāt jaunas detaļas. Tas noteikti nedarbosies, bildējot cilvēkus, bet var palīdzēt “pagarināt” kādu ainavu. Rīku sadaļā meklē “Expand”. 

“VSCO” – pieejama gan bezmaksas versija, gan abonēšanas versija. Primārā funkcija ir piešķirt attēliem klasisko fotofilmiņu izskatu. Piesātinātas krāsas, kontrasts, graudainība. Pieejams arī plašs standarta apstrādes rīku spektrs.

“Photoshop Express” – nebaidieties no vārda “Photoshop”. Šī ir maksimāli vienkāršota aplikācija, kas ļauj ātri un efektīvi apstrādāt attēlus, nelienot “īstā fotošopa” gudrībās. Pieejama arī versija “Windows” datoriem. 

“Mac” datoru lietotājiem diezgan plašas iespējas dod jau sistēmā iebūvētā “Photos” aplikācija. 

Bildējot tuvplānu, atceries arī par fonu. Lai tajā nav traucējoši objekti (piemēram, zila miskaste), un, ja iespējams, lai tas palīdz parādīt vidi, kurā atrodies.

Egļu zari veido rāmīti, kas ieskauj fonā redzamo taku

Čiekurs un takas līkums kā galvenie objekti atrodas katrs uz savas trešdaļas līnijas.

Bet nu – pats galvenais

Šis ir visvienkāršākais solis, kuru visbiežāk gadās piemirst. Vajag bildēt daudz*. Tieši tik vienkārši. Ieraudzīji kaut ko smuku – nobildē. Un tad nobildē vēlreiz. Un vēlreiz. Katru reizi mazliet citādi. Viena no šīm bildēm būs foršāka par pārējām, bet pie tādas netiksi, ja uzņemsi tikai vienu kadru.

Dažādi padomi

  • Ierāmē – pamēģini atrast “rāmīti”, caur kuru uzņemt kadru. Koka lapas, zāles stiebri utt. 

  • Meklē atspīdumus – tie ir visur, vajag tikai meklēt. 

  • Izgaismo ar lukturīti – ja bildē kaut ko maziņu, pamēģini tam uzspīdināt ar lukturīti no sāniem.

  • Celies agri – saullēkts vienmēr būs skaistākais laiks bildēm. Nu, varbūt ne pašbildei četros rītā. 

  • Detaļas – mēģini saskatīt sīkumus un kārtību dabas haosā. 

  • Nebojā – neviens kadrs nav tā vērts, lai bojātu dabu. Esi saudzīgs pret to un pret sevi. 

* Maza piebilde tiem, kam telefonā regulāri pietrūkst vietas. Izmantojiet kādu mākoņservisu, piemēram, “Google Photos”, kas bez maksas uzglabās neierobežoti daudz foto un automātiski atbrīvos vietu telefonā.

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.