Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: DELFI

Čiekuru vanna un mežs tuvplānā: ar vērienu aizvadītas 'Meža dienas'

Kristīne Melne, DELFI

24. un 25. maijā skolēni, jaunieši un ģimenes no visas Latvijas iepazina meža nozari Baltijā lielākajā meža izziņas pasākumā “Latvijas Meža dienas” – divās dienās svētkus Kurbada pasaulē Tērvetē apmeklēja 13,5 tūkstoši lielu un mazu interesentu.

”Latvijas Meža dienas” 1,6 km garā maršrutā vienkopus pulcēja 100 dažādas ar mežsaimniecību, kokapstrādi un vidi saistītas organizācijas, kas svētku laikā gādāja par apmeklētāju izglītošanu, ar dažādām izklaidēm – izzinošām rotaļām, radošām meistardarbnīcām un citām aktivitātēm kopā ar rūķiem un zinošiem nozares profesionāļiem – atklājot procesus un norises mežā un tā apsaimniekošanā. 

Pagulēt čiekuru vannā, uzburt smiltīs paša iztēlotu zemes reljefu, kā arboristiem rāpties kokos, palutināt pēdas baskāju takā, nofotografēties kopā ar Cūkmenu, izlocīt kājas Susuru skrējienā, izmēģināt roku šaušanā ar loku, izveidot kādu uz mājām līdzņemamu piemiņas lietiņu – "Meža dienās" bija padomāts par plašu un daudzveidīgu aktivitāšu klāstu, kur katrs sev varēja atrast ko aizraujošu un noderīgu. 

Lielu interesi radīja iespēja ielūkoties mežā tuvplānā – ar palielināmā stikla palīdzību vērot, kas notiek uz koka tad, kad tas ir nokaltis. Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Pasākuma pirmā diena, 24. maijs, tika veltīta skolēniem un jauniešiem, un, kā liecina organizatoru aplēses, šogad pasākuma ietvaros jaunas zināšanas guva vairāk nekā 9000 skolēnu no visiem Latvijas reģioniem. Otrajā dienā Tērvetē bija gaidītas ģimenes, un visas dienas garumā gan mazi, gan lieli aizrautīgi iepazina dažādus meža un meža nozares noslēpumus. 

Mazo apmeklētāju ziņkāre aizrāva arī pieaugušos, un ne viens vien no vecākiem un vecvecākiem ar pārsteigumu secināja, ka līdz ar saviem mazajiem pavadoņiem ar lielu azartu metas meža izzināšanas procesā, pārbaudot savas prasmes dzīvnieku pēdu minēšanā vai caur palielināmo stiklu ieraugot mežu tādā tuvplānā, kādā ikdienā mēs pat neiedomājamies uz to paraudzīties. 

Iekāpt un izmēģināt – meža izstrādes tehnika pasākuma laikā interesēja gan mazākos apmeklētājus, gan viņu pieaugušos pavadoņus. Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI.

Īsti svētki šie bija tehnikas cienītājiem – pavisam tuvu bija aplūkojama meža izstrādes tehnika, sajūsminot gan mazos apmeklētājus, kuri ar milzu ziņkāri izložņāja visus pieejamos spēkratus, gan tos, kurus ar meža izstrādes tehniku saista profesionāla interese. 

Latvijas teritoriju klāj vairāk nekā 50% mežu. Pēc būtības mēs esam meža tauta, un mums jāzina viss, kas mežā notiek – kā to audzē, kā kopj un kā sagatavo kokmateriālus. Lielajām kompānijām te ir iespēja tikties ar saviem potenciālajiem klientiem, atrādot jaunāko tehniku, gan izglītot sabiedrību. Ar izglītotu sabiedrības locekli ir grūtāk manipulēt nekā ar neizglītotu. Esmu gandarīts redzot, ka cilvēki šogad nekur nesteidzās un mierīgi baudīja pasākuma gaisotni. Ir vērts savu brīvo laiku pavadīt tuvāk dabai. “Latvijas Meža dienu” rīkotāju pārstāvis Normunds Namnieks

"Raugoties uz arvien pieaugošo apmeklētāju atsaucību un interesi par pasākumu, esam apņēmības pilni turpināt tradīciju un “Latvijas Meža dienās” pulcēt, izglītot un iedvesmot atpūtai dabā arī nākamgad! Paldies par piedalīšanos sadarbības partneriem un paldies par ļaušanos piedzīvojumam visiem apmeklētājiem – uz tikšanos!” pēc pasākuma teic “Latvijas Meža dienu” rīkotāju pārstāvis Normunds Namnieks.

"Latvijas Meža dienās" bija arī iespēja tikt pie foto ar Cūkmenu. Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

“Latvijas Meža dienas” organizē AS “Latvijas valsts meži” sadarbībā ar Tērvetes novada pašvaldību, Latvijas Meža īpašnieku biedrību, Latvijas Kokrūpniecības federāciju un biedrību “Zaļās mājas”. 2018. gadā  Latvijas Meža dienas LVM dabas parkā Tērvetē notika pirmo reizi, un tajās piedalījās kopumā ap 12 000 cilvēku.

Ar "Latvijas Meža dienām" vasaras sezona arī uzskatāma par atklātu, un vasaras piedzīvojumi tikai sākas. AS "Latvijas valsts meži" aicina ikvienu doties dabā un atpūsties vairāk nekā 350 Latvijas valsts mežu atpūtas vietās Latvijā. 

Vairāk par atpūtas iespējām un objektiem uzzini "Mammadaba" mājaslapā šeitProjekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.