Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: DELFI

Citāda vasara. Mācīties mežu no jauna – droši mums un dabai

Kristīne Melne, DELFI 

Šis pavasaris ir citāds, un tāda būs arī vasara. Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktie ierobežojumi ir mainījuši ne tikai mūsu ikdienas ritējumu, bet arī brīvdienu plānus, un tie noteikti ieviesīs korekcijas arī atvaļinājumu iecerēs. Kamēr tālāki ārzemju ceļojumi jāatliek, ir īstais laiks iepazīt Latviju.  

Pirms trim gadiem tiekot pie tiesībām vadīt automašīnu, ar savu “golfiņu” esmu izbraukājusi Latviju krustu šķērsu. Vismaz man tā šķiet, bet bieži pārliecinos – pat ierastajos maršrutos var atrast jaunus pārsteigumus. Tāpat brīvdienu ekskursijās atkal un atkal saprotu – Latvija ir ideāli piemērota vieta, lai sociāli distancētos. Nepilnas stundas brauciena attālumā no galvaspilsētas iespējams atrast fantastiskas pastaigu vietas, kur nevienu citu nesatiksi un varēsi vienpatībā izvēdināt galvu no visiem kreņķiem un kārtīgi ievilkt elpu pēc mājās sēdēšanas.

Kur meklēt idejas brīvdienām pie dabas?

Ir neskaitāmi resursi, kur meklēt ierosmes brīvdienu galamērķiem, bet te daži, ko izmantoju visbiežāk.

  • "Mammadaba" interaktīvā atpūtas iespēju karte ar takām un taciņām AS "Latvijas valsts meži" teritorijās, kur atklāt meža burvību.

  • Īpaši noderīga atpūtai brīvā dabā ir AS "Latvijas valsts meži" mobilā lietotne "LVM GEO", ko var izmantot tiešsaistē, ka arī ir iespēja lejupielādēt datus izmantošanai bezsaistē.

  • DELFI tūrisma žurnāla "Tūrismagids.lv" pirms pāris gadiem tapusī skaistāko dabas taku karte.

  • Publiskā "Facebook" grupa "Pārgājieni/pastaigas", kur atradīsi gan organizētus grupu pārgājienus, gan neizsmeļamu ideju krātuvi individuāli apmeklējamiem galamērķiem.

Brīvdienu maršrutu plānošana ir viena no interesantākajām un aizraujošākajām lietām, un, lai brauciens izdotos, iesaku nepažēlot laiku, internetā kārtīgi izpētot, kas atrodams noskatītā galamērķa apkaimē vai ceļā uz to. Ticiet man, šādi es pati esmu uzdūrusies brīnišķīgiem apskates objektiem, kas pārsteiguši gan pašu, gan līdzbraucējus, gan “Instagram” sekotājus. Otrs variants – sēdies mašīnā un brauc, sekojot ceļa norādēm un atklājēja garam. Maršruta plānošanā gan iesaku pārlieku neaizrauties ar apskatāmo objektu daudzumu – rūpīgi izvērtē savu un piedzīvojuma biedru fizisko sagatavotību un vēlmes, lai kādā brīdī nogurums, izsalkums vai apnikums nesabojā kopīgo piedzīvojumu.

         

Tiem, kuri brīvdienās izvēlas nevis kādas labiekārtotas un citu atpūtnieku iecienītas dabas takas apmeklēšanu, bet vienkārši pastaigu vai garāku pārgājienu mežā, AS “Latvijas valsts meži” komunikācijas speciāliste Anda Sproģe-Vāvere iesaka sākt ar izpēti. 

"Būtiski ir atvērt karti, apskatīt apvidu, izvēlēties, kurp doties, izvērtēt, vai teritorija, kuru vēlies apskatīties, nav privātīpašums vai īpaši aizsargājama (dabā īpaši aizsargājamās zonas ir apzīmētas ar zaļu ozollapiņu), un izveidot savu plānu. Šim sākuma posmam noder papīra karte, interneta resurss vai kāda no karšu/tūrisma lietotnēm," rīcības plānu drošai pastaigai mežā iesaka Sproģe-Vāvere, kura pati izmanto tādas lietotnes kā “LVM GEO”, “AllTrails” un “EnterGauja”.

Īpaši uzmanīgi jāplāno atpūta ar bērniem, un tai noteikti jābūt arī aizraujošai. “Dodoties mežā ar bērniem, jāņem vērā viņu spējas pieveikt plānoto attālumu. Tāpat bērnam jāizvēlas piemērots ekipējums. Ja bērns jau pats ir kājāmgājējs, izcili, ja izdodas iekļaut kādu neparastu dabas objektu, kādu interesantu šķērsli, kas jāpārvar, kādu uzdevumu, kas jāveic, piemēram, jāatrod kāda paša iedomāta lieta, jāsalasa dabas veltes, jāatpazīst augošais, jāsaklausa skaņas, un noteikti jāieplāno pikniks vai pat vairāki. Ja bērniņš vēl ir mazs un pārvietojas ratiņos, jāizvēlas tādas vietas, kurās ir viegli izbraucami ceļi un takas, kādas arī nereti ir sastopamas ne tik populārajās tūrismu vietās,” iesaka Sproģe-Vāvere.

Domājot par ideālu brīvdienu plānu, “Latvijas valsts mežu” pārstāve iesaka doties turp, kur sen nav būts, vai meklēt iepriekš nezināmu galamērķi.

Maršrutā noteikti var ietvert kādu interesantu vietu, upju šķērsošanu vai kādas nezināmas klints meklējumus, izplānot maršrutu, kur taku nav, atrast nakšņošanas vietu kādā skaistā dabas vietā, kur iekārt guļamtīklus un pavadīt nakti miljona zvaigžņu viesnīcā, no rīta mostoties ar putnu dziesmām un sagaidot saullēktu.

"Tā mēs cenšamies darīt arī savā ģimenē – izaicināt paši sevi un ievilkt šāda veida atpūtā arī draugus. Piemēram, pagājušos vasaras saulgriežus sagaidījām Purezera takās, gan mēs ar vīru, gan mūsu bērni, mana mamma un suns. Visi gulējām guļamtīklos, kūrām ugunskuru uz ezera platformas, pinām vainagus un klausījāmies, kā turpat netālu skan lāča rēcieni. Fantastisks piedzīvojums," meklēt alternatīvas ierastajiem brīvdienu scenārijiem rosina Sproģe-Vāvere.

Lai došanās dabā ir droša mums un mežam

Kad plāns gatavs, var posties ceļam. Ikdienišķai pastaigai dabā īpaša gatavošanās nav nepieciešama, bet par dažām lietām ir jāparūpējas: ērti apavi, laikapstākļiem piemērots apģērbs (atceries, ja mežā dodies ar bērniem, gādā, lai viņu apģērbs ir košs un pamanāms), kāds našķis, ja uzklūp izsalkums, ūdens pudele un uzlādēts telefons. Tuvojoties siltākam laikam, noteikti der atcerēties par insektu atvairīšanas līdzekļiem.

Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem mazinoties, ir svarīgi nezaudēt galvu un saglabāt piesardzību. Dabā to noteikti ir vieglāk izdarīt, tāpēc populāras ceļmalas ēstuves vietā iesaku izmēģināt pikniku dabā. Vienalga, vai mežā dodies kopā ar ģimeni, draugu kompānijā vai viens pats, maltīte svaigā gaisā var kļūt par lielisku piedzīvojuma papildinājumu. Ja vēlies, lai maltīte pie dabas izdodas pavisam īpaša, nepažēlo spēkus un paņem līdzi īstus šķīvjus un ēdamrīkus, lai kādā sūnu placītī servētu restorāna cienīgu mielastu.

"Cilvēki šajā laikā vairāk dodas dabā, nekā tas bija pirms mācīšanās un strādāšanas no mājām. Cilvēki meklē jaunas vietas, kuras apmeklēt, plāno savus pārgājienus paši. Taču šai tendencei ir arī negatīvā puse – dabas takās un mežos, kur viesojušies cilvēki, palielinās atkritumu daudzums, jo diemžēl ir arī tādi dabā gājēji, kuri ne tikai nes sev līdzi, bet arī atstāj mežā līdzņemto. Prieks, ka aizvien vairāk kļūst arī tādu, kuri no meža iznes ne tikai savus atkritumus, bet arī bezatbildīgo atpūtnieku atstātos. 

Covid-19 laikā svarīgi ir ievērot norādījumus, kādi ir ieviesti valstī vai konkrētajos objektos, – ja taka vai tornis ir slēgts, tad nemēģināt tur iekļūt, nedrūzmēties un ievērot noteikto 2 metru distanci," priekšnoteikumus gudrai, drošai un patīkamai atpūtai dabā atgādina AS "Latvijas valsts meži" pārstāve.

Daži praktiski padomi

  • Atceries – ko ienesi, to iznes. Ja pastaigu apvieno ar pikniku, pirms došanās prom rūpīgi apskaties, lai mielasta vietā nepaliek kāda sūnās ierakusies plastmasas dakšiņa vai mētrās paslēpies ēdiena iepakojums.

  • Automašīnu novieto uzmanīgi. Vienmēr pārliecinies, ka vajadzības gadījumā tavam auto varēs pabraukt garām gan cits atpūtnieks, gan mežistrādes tehnika vai ugunsdzēsēju auto.

  • Ugunskuru kurini tikai īpaši ierīkotās vietās, uzmani to un, dodoties prom, pārliecinies, ka uguns nodzēsta.

  • Ja mežā sastopi dzīvnieku, nedari neko, kas to varētu sabaidīt, – dzīvnieks cilvēkam virsū nebruks, jo tas pats būs sabijies. Netuvojies tam un nekaitini, un izvērtē, vai neesi nonācis starp dzīvnieka mazuļiem un pieaugušu dzīvnieku. Atceries, ka mežā tu esi ciemos, jo dzīvniekiem tā ir mājvieta, bet tev – atpūtas vieta.

Visu vasaru projekta “Zūdam kokos” ietvaros sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” mēs atklāsim ar savām iestaigātajām kedām, teltīm un termokrūzēm pārbaudītus piedzīvojumus brīvā dabā, aicinot ikvienu ik pa brīdim nozust kokos – doties garākos pārgājienos, nakšņot mežā un tur sagaidīt saullēktu, papildināt savu dabas velšu aptieciņu, ugunskurā pagatavot labāko šefpavāru cienīgus ēdienus un darīt vēl daudzas citas lietas, lai dzīvei nezūd piedzīvojuma gars. 

Laikā, kad pasaule šķiet nedaudz sašķobījusies, tieši dabā mēs varam saņemt tik nepieciešamo mieru, līdzsvaru un spēku, kas mums noderēs, atgriežot pasauli ierastajās sliedēs.

        

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.