Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: DELFI

Meitenes brīvsolī: gadalaiku un jaunu sajūtu robežšķērsošana

Kristīne Melne, DELFI 

Septembra sākums varbūt simboliski nozīmē atvadas no vasaras, bet ne no piedzīvojumiem. Gluži pretēji – rudens ir īstais laiks, lai dotos jaunu teritoriju atklājumos, vēl kārtīgi saelpojoties svaigu meža gaisu, uzsūcot sevī dabas krāsas un smaržas un nodrošinot sajūtu krājumus gada drēgnajam un tumšajam laikam. 

Ieelpot dziļāk – Lielauces ezers

Jau pārbaudītā kompānijā šoreiz nolēmām izmest loku uz Kurzemes pusi. Plānojot maršrutu, pirmo pieturvietu bijām noskatījušas Zemgalē un devāmies lūkot Lielauces ezeru.   

Kad gana daudz braukāts pa Latviju, dažkārt šķiet – viss jau ir redzēts. Bet, re, šajā galamērķī atkal izdevās noķert pārsteiguma sajūtu. Idilliska vieta, kurā vienkopus izbaudāms gan aizgājušo laiku aristokrātiskais gars, aplūkojot Lielauces pili, gan dabas miers, atsēžoties uz laipiņas Lielauces ezera krastā un dziļi, dziļi ieelpojot. 

Putnu vērotāji Lielauces ezerā var mēģināt ieraudzīt gan virs ezera medījošo zivjērgli, gan migrējošo sējas zosi, gan šeit ligzdojošos ūdensputnus. Foto: Andra Čudare, DELFI

Vīķu purva dabas liegums, kur atrodas ezers, ir Eiropas nozīmes aizsargājama teritorija un īpaša dabas daudzveidības sala, kur īpaši iesakāms doties putnu vērotājiem – tur salīdzinoši nelielā teritorijā esot iespējams saskaitīt 21 īpaši aizsargājamo putnu sugu. Tāpat Lielauces ezerā ir lielas iespējas tikt pie branga loma, jo katru gadu zivju krājumi tiek papildināti. 

Ezeru iespējams baudīt gan no krasta, gan AS "Latvijas valsts meži" laivu bāzē izīrējot kādu no laivām, bet, ja esat no ceļotājiem, kas labprāt izmēģina neparastas naktsmītnes, Lielauces ezers noteikti iekļaujams obligāti apmeklējamo galamērķu sarakstā – šeit viesus gaida četras peldošas atpūtas mājiņas, kur viļņi un ezera skaņas jūs ieaijās saldā miegā. 

Vairāk par atpūtas iespējām Lielauces ezerā uzzini šeit

Izbaudi romantiku – Remtes muižas parks

Tālāk mūsu ceļš veda uz Remtes muižu, kas kļuva par vienu no šī brauciena lielākajiem pārsteigumiem – grāfu fon Mēdemu muižas parks sevī slēpj romantiskus un senatnes elpas un dažādu leģendu apvītus apskates objektus, kas tā vien aicināja fotografēties. 

Pie ieejas parkā jūs sagaida Lāču namiņš, kur 20. gadsimta sākumā Konrāds fon Mēdems iemitinājis trīs lācēnus, kuri vēlāk kļuvuši par biedu apkaimes iedzīvotājiem, bet tālāk jau pastaiga turpinās krietni vien romantiskākās noskaņās, piestājot pie Mīlestības ozola un šķērsojot Mīlestības saliņu. 

Muižas parkā slejas arī 1890. gadā celtais Remtes medību tornis, kur Mēdemi savulaik ēduši brokastis pēc medībām vai rīta peldēm upītē. 2014. gadā medību tornis guva atzinību valsts mēroga konkursa “Gada labākā būve Latvijā 2014” atzinību nominācijā “Restaurācija”. Foto: Andra Čudare, DELFI

Remtes muižas parkā jūs pārsteigs ne tikai tā vēstures elpa, bet arī romantiskās un noslēpumainās taciņas, alejas un daudzveidīgie un ainaviskie apstādījumi, un šis noteikti kļūs par lielisku galamērķi ne tikai romantiski noskaņotiem pāriem, bet arī ģimenēm ar bērniem – parks vilināt vilina mesties piedzīvojumos, spēlēt paslēpes vai iejusties princešu un bruņinieku lomās. 

Ja ar romantisko pastaigu nav bijis gana, atceļā pie muižas, kur tagad darbojas Remtes pamatskola, iespējams izbaudīt arī sajūtu taku. 

Pārvarēt bailes – Cīravas Mežaparks 

Kā nākamais punkts mūsu plānos bija atzīmēts Cīravas Mežaparks, kur neviena no mums vēl nebija bijusi. Instagramā redzētās bildes bija radījušas sajūtu, ka te nu varēsim izfotografēties pēc sirds patikas, un patiesi – ja meklējat vietu foto pastaigai ar draudzenēm, šis būs īstais galamērķis. 

Pusstundā šo vietu neizbaudīsi, tāpēc atvēli pastaigai vismaz pāris stundas. Mežaparkā vijas un krustojas vairākas takas, un visdrošāk būs, ja pirms došanās Mežaparkā bruņosies ar ūdens pudeli un maizītēm, lai nesteidzīgi varētu izložņāt visas taciņas, izmēģināt dažādos vides objektus vai piesēst dabas lasītavā. 

Pārvarēt bailes un uzkāpt augstāk, izšūpoties ar skatu uz Durbes upi un izmēģināt citas līdz šim nedarītas lietas – Cīravas Mežaparks ir īstā vieta jaunu sajūtu meklējumos. Foto: Andra Čudare, DELFI

Bebru takā jūs sagaidīs dažādi atrakciju elementi – trošu tiltiņš, kāpšanas sienas, šūpoles, mazi skatu tornīši, kas iepriecinās gan bērnus, gan arī pieaugušos, kuri, piemēram, ir nolēmuši, ka šī būs īstā diena, lai pārvarētu bailes no augstuma.

Pērnā gada rudenī Cīravas Mežaparkā viena no dabas takām kļuva par Skaņo taku, un tajā piecās dažādās vietās var atrast skanošus mākslas vides objektus, kas kļūs par lielisku izklaidi ne tikai mazajiem ceļabiedriem, bet arī pieaugušajiem. Un, protams, ļaus jums tikt pie kaudzes bilžu, kas jūsu sociālo tīklu sekotājiem jau nākamajās brīvdienās liks ar skubu pašiem doties uz Cīravu. 

Cīravas Mežaparks apmeklētājiem pieejams bez maksas visa gada garumā. 

Izbaudīt mieru – Vasenieku purvs 

Pēc sajūtām piesātinātās sestdienas dodamies uz nolūkoto naktsmītni, ieturam brangas vakariņas, lai jau nākamajā dienā šķērsotu Suitu novada robežu – mūsu pēdējais izvēlētais dabas objekts šajā braucienā ir Vasenieku purva taka. 

Neliela, bet svarīga atkāpe! Ceļojumos pa Latviju, sekojot draugu vai vietējo ieteikumiem, noteikti ir vērts izmēģināt dažādus ceļmalas krodziņus un citas ēstuves, bet ikvienam braucienam īpašu noskaņu piešķirs gatavošana dabā. 

Labiekārtotās atpūtas vietās bieži vien atrodamas arī ugunskura vietas, un tāpat ir iespējams iegādāties ceļojuma grilus, lai kļūtu par Sirmo un Rītiņu vienā personā, uzburot vienkāršu, bet neticami gardu maltīti. 

Mūsu šī brauciena atklājums garšas kārpiņām bija folijā ceptas persiku pusītes ar svaigā krēmsiera pildījumu un tāpat folijā cepts kamambēra siers ar aveņu ievārījumu. 

Pagatavošana vienkāršāka par vienkāršu – pārgriez persiku, izņem kauliņu, tā vietā bagātīgi ar karoti iesmērē krēmsieru, nedaudz uzber cukuru, tin folijā un liec uz grila. Ar kamambēru lietas notiek vēl vienkāršāk – ietin folijā un cep! 

Bet tagad atpakaļ Vasenieku purvā! Tas atrodas Stiklu purva dabas liegumā un būs īstā vieta tiem, kuri vēlas aizbēgt no pilsētas burzmas un trokšņiem. Purva ainava ļaus atpūsties gan acīm, gan prātam, un, tā kā taka ir apļveida, izmainīšanās ar pretī nākošajiem netraucēs baudīt vienatni.

Šeit var izbaudīt arī purva divējādo dabu un kontrastus – viena tā izpausme ir degradēta purva ainava, kas paveras skatam, ejot gar novadgrāvjiem, kas savulaik veidoti, lai sagatavotu purvu kūdras izstrādei, taču tagad aizsprostoti, lai atjaunotu ūdens režīmu.  Otra – dabiskais purvs, kas pilns ar dzīvību. 

Arī Vasenieku purvs nav galamērķis steidzīgajiem – takas garums ir aptuveni četri kilometri un nesteidzīga tās izbaudīšana prasīs pāris stundas. 

Vasenieku purva taka nav galamērķis steidzīgajiem – tā piemērotāka lēnai pastaigai, izbaudot mieru un klusumu. Foto: Andra Čudare, DELFI 

Pēc Vasenieku purva apmeklējuma laiks atgriezties Rīgā. Atceļā vēl piestājam pie Jaunmoku pils, kur iekārtots arī Meža muzejs, bet, tā kā esam ieradušās jau pēc muzeja darba laika, izstaigājam pils parku, vēl nedaudz notverot īsteni aristokrātiskās noskaņas, kas šajā ceļojumā nav trūkušas. 

Karaliskās brīvdienas noslēdzam ar stingru apņemšanos un solījumu viena otrai rudenī neļauties dīvāna un jauno seriālu valdzinājumam, bet turpināt piedzīvot dabu un ik pa brīdim kopā nozust kokos. 

Zaļais padoms! 

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.