Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: DELFI

Pelde purva ezerā, visgaršīgākie hotdogi un labirints

Kristīne Melne, DELFI

Ne vienmēr vajag nedēļām ilgu atvaļinājumu, lai baudītu spraigajā ikdienā tik ļoti nepieciešamo restartu, aizmirstot par ierastajiem darbiem, gūtu jaunus iespaidus un atjaunotu enerģijas rezerves. Tāpat ne vienmēr vajag doties tūkstošiem kilometru attālumā. Šoreiz stāsts būs par četrām draudzenēm, divarpus dienām un piedzīvojumiem tepat, Latvijā. 

Mūsu mērķis, plānojot brīvdienas, bija ļoti vienkāršs – lai ir pēc iespējas daudzveidīgāk! Un tam Latvija ir ideāli piemērota – nepilnu trīs dienu laikā tu vari izbaudīt pilnu atvaļinājuma programmu. 

Pēc skaistuma un labas auras – Teirumnīku purva taka

Ceļā devāmies jau vēlā piektdienas pēcpusdienā, apvienojot patīkamo ar lietderīgo – apciemojām kolēģes mammu Latgales pusē un ieguvām iespēju kopīgās brīvdienas sākt nevis ar braucienu no Rīgas, bet lēnām sestdienas rīta brokastīm.

Par mūsu pirmo pieturaspunktu bija izvēlētas Teirumnīku (saukta arī par Tīrumnieku jeb Teirumnieku) purva taka Lubāna mitrājā. Ceļš tur ir izklāts ar koka laipām, bet purva ezera krastā izveidotas nelielas atpūtas vietas un skatu laukumi. 

Viena no teiksmām, kas apvij Teirumnīku purva ezeru – to radījis meteorīts. Drošas atbildes par šo hipotēzi nav, bet par vienu gan pārliecinājāmies – ezera krastā iespējams baudīt neticamu mieru.

Foto: DELFI

Atpūtas vietās padomāts arī par tiem, kuri vēlas izbaudīt pavisam maģisku sajūtu – peldi purva ezerā –, un atpūtas vietas aprīkotas ar trepītēm ērtai un drošai iekļūšanai un izkļūšanai no ūdens.

Savulaik vīri šī ezera ūdeni izmantojuši alus darīšanai, un bijām dzirdējušas, ka Teirumnīku purva ezeram esot ļoti laba aura, kas cilvēku uzlādējot ar pozitīvu enerģiju. Tāpat mēļo, ka tā ūdens esot īsts skaistumkopšanas brīnumlīdzeklis ādai un matiem, tāpēc drosmīgākās no mums steidza to pārbaudīt. Vai bija rezultāti? Jā, mums gribas domāt, ka bija gan. 

Pēc pastaigas un purva ainavas izbaudīšanas, peldes un laiskošanās saulē, baudot mieru, uz automašīnu devāmies gluži citā solī  – dabas smaržu pievilgušas un noķērušas to miera sajūtu, kas dažkārt tik ļoti pietrūkst ikdienas skrējienā, kad darbi dzen darbus un ir bail kaut ko nokavēt vai nepaspēt. 

Dāmas airu laivā, uz katamarāna un dēļa – atpūta "Ezerniekos" 

Dienas otrajā pusē ieradāmies Latvijas Valsts mežu atpūtas un tūrisma centrā "Ezernieki", lai baudītu ūdenspriekus.  Plānā bija brauciens ar laivu un katamarānu, pelde, supošana un makšķerēšana.

Divas dāmas airu laivā vienojās par godīgu darbu sadali. Kamēr viena airēja, otra mētāja spiningu, cerībā uz lielo lomu, bet pēc apļa apkārt mazajai saliņai ezera vidū notika maiņa. Ne zaļais vizulis, ar ko Lielupē ārā celtas līdakas, ne oranžais brangu zivi nesarūpēja – katru reizi vizulis atgriezās ar tukšiem āķiem un ugunskurā ceptā zivs izpalika, bet tas nekādi nemazināja gandarījumu par pašu procesu. 

Iespējams, zivis biedēja arī paralēli ezerā notiekošais – divām no mums supošana bija pilnīgi jauna pieredze, un uztraušanos uz dēļa un līdzsvara meklējumus pavadīja ne tikai spiedzieni, bet arī daži kritieni. Kad pamatprasmes bija apgūtas, tad izdevās arī izbaudīt braucienu apkārt ezeram, baudot daudzveidīgo krasta ainavu un pat novērojot pa kādam lidojošam ūdenstilpnes pamatiemītniekam.  

Brauciens ar supu apkārt ezeram noteikti ir iesakāms "Ezernieku" viesiem – kad esi viens pats uz dēļa ezera tālākajā malā, viss, ko dzirdi, ir aira šļaksti, un zem kājām jūti ūdens viļņošanos, pārņem sajūta, ka pasaulē viss ir kārtībā un nekur nav jāsteidzas.

Foto: DELFI

Tie, kuri ceļojumu laikā novērtē patīkamus ikdienas sīkumus, noteikti izbaudīs gulēšanu "Ezernieku" mītnē, kur spilveni pildīti ar Latvijas pīļu dūnām-spalvām, bet brokastīm jauku akcentu dos tematiski noformētie trauki. 

Vairāk par AS "Latvijas valsts meži" atpūtas un tūrisma centru "Ezernieki" un tā piedāvātajām atpūtas iespējām var uzzināt šeit

Kā izcept gardākos hotdogus? 

Atpūta svaigā gaisā uzdzen apetīti, un dienas beigās mūsu plānā bija arī kulinārs piedzīvojums – hotdogu cepšana ugunskurā. Nē, ne tikai desiņu sprakšķināšana, bet arī maizītes pagatavošana. Tas gan prasa nelielus priekšdarbus, bet, roku uz sirds liekot, varam teikt – gardākus hotdogus jūs nebūsiet ēduši. Viss, kas nepieciešams, ir jebkurš gatavais rauga mīklas maisījums, silts ūdens, nedaudz eļļas, sauja miltu un koka mietiņi desiņu diametrā. Kad iejauktā mīkla uzrūgusi (šajā laikā var doties pastaigā gar ezera krastu vai nopeldēties) un ugunskurs iekurts, var ķerties pie cepšanas – ar rokām mīklas piku aptin ap mietiņu un, nepārtraukti grozot, tur virs ugunskura.

Ugunskurā ceptā hotdoga maizīte būs gardākā, ko jebkad esi ēdis. Foto: Andra Čudare, DELFI

Brīdinām, ka pats mīklas ķepināšanas process un maizīšu cepšana var izvērsties smieklu un joku pilnā izklaidē.  Tāpat nevajag bēdāties, ja maizīte drusku par daudz apdeg vai kādai vidiņš paliek drusku negatavs – ar desiņām, mērcēm un zaļumiem svaigajā gaisā viss tiks notiesāts šņakstēdams. 

Trešais Latvijas botāniskais dārzs– Kalsnavas arborētums 

Ūdenspriekus turpinājām baudīt arī nākamās dienas rītā, pēc pilnas programmas izgaršojot "Ezernieku" piedāvātās iespējas un apkārt valdošo mieru un klusumu, bet tālāk mūsu ceļš veda uz Kalsnavas arborētumu, kuru dēvē par trešo Latvijas botānisko dārzu. “Arbor” tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “koks”, un Kalsnavas arborētumā ir iespēja iepazīt dažādu koku un citu retumu paraugus, kuri spēj plaukt un pārsteigt ikvienā gadalaikā. 

Tas jau sen bija mūsu "šovasar aizbraukt un apskatīt" lietu sarakstā, tāpēc nešauboties iekļāvām to šo brīvdienu maršrutā. Tiesa, intereses līmeņi par to mūsu kompānijā bija dažādi – kamēr dažas pašas dievina dārza darbus un zina, kur izdevīgāk pirkt peonijas, citai šajā tēmā ir vien pieticīgas "ir rozes un ir flokši" zināšanas.  

Neraugoties uz dažādo "sagatavotību", Kalsnavas arborētums ar iespaidīgo koku, krūmu un liānu kolekciju un neticami skaistajiem skatiem aizrāva mūs visas, gan atklājot nosaukumus, par kuriem līdz šim pat nebijām dzirdējušas, gan krītot selfiju un skaistu kadru ķeršanas azartā. 

Kalsnavas arborētums ir viena no retajām vietām Latvijā, kur var aplūkot vairāk nekā 300 dažādu sugu un šķirņu skuju kokus. Foto: Andra Čudare, DELFI

Izzinošo pastaigu pa skaisti iekopto teritoriju ar skujkoku labirintu, ūdensrožu pilniem dīķīšiem, romantiskiem tiltiņiem, pasaku cienīgu mežu un citiem apskates objektiem var noslēgt ar kāpienu 25 metrus augstajā koka skatu tornī, no kura paveras neatkārtojama panorāma. Šī skata dēļ vien Kalsnavas arborētumā noteikti ir vērts atgriezties arī citos gadalaikos.  

Vairāk par Kalsnavas arborētumu un tur piedāvātajām ekskursiju iespējām uzzini šeit

Saulē aprautiem vaigiem un pilnām jaunu emociju un iespaidu dodoties atpakaļceļā, jau tika apspriesti jauni maršruti, kurp doties baudīt Latvijas dabas daudzveidību un plašo piedāvājumu, un ceļā šiem plāniem stājas tikai viens – dažreiz šķiet, ka ir par maz brīvdienu, lai izbaudītu to visu! 

Zaļais padoms! 

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.