Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Toms Olups, DELFI

Nakts mežā: pārgājiena maršruts Usmas ezera apkaimē

Toms Olups, aktīvās atpūtas cienītājs

Jau kopš vasaras sākuma mani nepameta ideja, ka jāpavada nakts teltī pie dabas. Šo ideju tikai pastiprināja fakts, ka vasaras vidū tika iegādāts pavisam jauns guļammaiss, kas pagaidām tikai stāvēja plauktā un krāja putekļus. Lieki pieminēt arī guļammaisam blakus dirnošo jauno telti.

Nebija jau tā, ka nebūtu vēlēšanās doties pie dabas un, godīgi sakot, nedēļas nogalēs regulāri dodamies vienas dienas pārgājienos uz dažādām Latvijas vietām. Bet pārgājiens ar nakšņošanu prasa nedaudz vairāk plānošanas un gatavošanās. Tieši tas arī ir iemesls, kāpēc tika iegādāts kompaktāks un vieglāks guļammaiss un telts – dodoties pārgājienā, it īpaši vairāku dienu, svarīgi ir maksimāli samazināt somas svaru un izmantot tās tilpumu apdomīgi.

Pirmā pietura - plānošana un gatavošanās

Katrs pārgājiens sākas ar vēlmju apzināšanu un maršruta izveidi – jāsaprot, kur vēlies doties, ko apskatīt un ko iesākt. Man bija četri kritēriji – lai var aizbraukt ar sabiedrisko transportu, ir mežs, vismaz viens apskates objekts un ezers vai upe, kuras krastos pārlaist nakti. Metos iekšā internetā un, izpētot vairākus resursus, piemēram, Mammadaba atpūtas vietu karti, izveidoju savu ideālo brīvdienu maršrutu:

Kad maršruts gatavs, tad atliek izpētīt laika prognozi, saplānot aptuveno dienu plānu, sastādīt ēdienreizes un izveidot sarakstu ar lietām, ko nepieciešams ņemt līdz. Tas noderēs, lai, izpakojot somu galamērķī, nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. 

        

Foto: DELFI

Ar laivu pa Gulbju ezeru

Trīs stundas autobusā, un esam Spārē. Dodamies pa savu ieplānoto ceļu, kas kartē ved pa šoseju, bet, mums par laimi, pamanām, ka ir iespēja doties arī pa meža taku. Tad nu zūdam kokos. 

Ātri vien nonākam līdz Latvijas Valsts mežu atpūtas un tūrisma centram "Spāre", kur tiekam draudzīgi uzņemti, un jau pēc brīža esam apbruņojušies ar airiem, glābšanas vestēm un laivu.

Iramies pa Gulbju ezeru un apbrīnojam, cik tas ir ainavisks – meža ieskauts un ar dzidru ūdeni, ko rotā ūdensrozes un dažādas ūdenszāles. Lai arī ar mums ezerā vienlaicīgi ir divas citas laivas un viens ūdens velosipēds, nevienā brīdī nejutāmies traucēti. 

Laiks paskrien nemanot, un aptuveni divas stundas vēlāk dodamies krastā, lai turpinātu mūsu ceļu. Dodoties prom, ievērojam arī pie paša ezera esošās kempinga mājiņas, kas izskatās vilinošas, taču mums somā jau ir sava naktsmītne.

Ceļā uz Ūdru kalna skatu torni

Turpinot ceļu, pamanām, ka mežs ir pilns ar mellenēm un brūklenēm. Divreiz nav jāskatās, un lasām pilnas saujas ar meža gardumiem. Pēc brīža attopamies, ka, ogu vilināti, esam nedaudz nogājuši nost no plānotā maršruta, un jāprāto, kā nokļūt atpakaļ. 

Svarīgi, lai pie rokas būtu uzlādēts telefons, ar kura palīdzību ātri vien saprotam savu atrašanās vietu, un nolemjam, ka ceļu turpināsim pa citu meža taku.

Ar dubļainām, mazliet apskrāpētām kājām, zirnekļu tīklu apklāti, tālumā saskatām Ūdru kalna skatu torni, kas uz mums noraugās no koku galotnēm. 

Nelielā novirzīšanās no sākotnēji plānotā oriģinālā maršruta ir bijusi veiksmīga. Uzkāpjam aptuveni 26m augstajā tornī, no kura apskatām apkārtni un mūsu vakara galamērķi – plašo Usmas ezeru.

Zelta saulriets virs Usmas ezera

Kad pleci jau liek manīt par mugursomu, kas nēsāta visas dienas garumā, esam nonākuši Usmas ezera krastā, atpūtas vietā “Kuņķrags”. Šeit mūs sagaida vairākas koka lapenes, galdi, soli un iekārtotas ugunskura vietas. 

Pačukstēšu, ka sākuma plānā biju paredzējis šeit pagatavot vēlās pusdienas uz ugunskura, bet vilinošās meža ogas mūs aizkavēja nepieklājīgi ilgi, un šo ieceri nācās atlikt. Lai vai kā, veiksmīgi ieradāmies tieši laikā, lai baudītu skaisto saulrietu.

Pēc saulrieta un ilgi gaidītajām vakariņām turpinām ar visinteresantāko daļu – gulēšanu teltī, kad visapkārt ir visdažādākās meža skaņas. Tas ir brīdis, kad ausis un fantāzija darbojas labāk nekā jebkad iepriekš. Bet uztraukumam nav pamata, un dzirdam tikai pāris meža zvērus, kuri nakts laikā ik pa brīdim atnāk mūs apraudzīt. Vienu no tiem satikām arī no rīta.

Rīts, kas miglā tīts

Nakts ir veiksmīgi pārlaista, un, telti atverot, mūs visapkārt sagaida migla. Atmosfēra un sajūtas – vienreizējas. Apkārt miers un dzestrs gaiss. Ļaujot sev aprast ar nedaudz maģisko skatu, nesteidzīgi nododamies kafijas un brokastu pagatavošanai. Mums pievienojas vietējās pīles, kas šķietami neuzkrītoši pretendē uz daļu no mūsu brokastīm.

Pēc iestiprinašanās dodos atspirdzinošā rīta peldē, lai iekustinātu sevi un kārtīgi pamostos. Neilga atpūta uz laipiņas, un turpinām ar apmetnes novākšanu. Mūsu darbošanās, šķiet, iztraucē meža caunu, kas, pamanot mūs, pieceļas uz pakaļkājām un palēkdamies metas uz meža pusi.  Arī mums laiks doties mājās. 

Viesojoties mežā atceries – prom dodoties, aiz sevis neko neatstāj.

Foto: DELFI

Daži ieteikumi, dodoties pārgājienā 

  • Izplāno maršrutu un atzīmē to kādā karšu aplikācijā, lai jebkurā brīdī vari apskatīt, kur atrodies un kur jādodas tālāk. Neaizmirsti paņemt arī power-bank, lai nebūtu jāuztraucas par telefona izlādēšanos.

  • Domās izej cauri visam plānam un izveido sarakstu ar nepieciešamajām lietām, lai tās neaizmirstu.

  • Kārtojot somu, paturi prātā, ka tev tā būs jānes vairākas stundas un katrs grams ir no svara. Apskati internetā pamācības, kā to pareizāk sakārtot, lai tās nešanu padarītu pēc iespējas ērtāku.

  • Izvēlies apģērbu, ko vari vilkt vairākās kārtās. Tā, ja laikapstākļi būs par karstu, varēsi ko novilkt, bet, ja par vēsu – uzvilkt.

  • Tumšajā laikā noderēs galvas lukturis, jo, pirmkārt, redzēsi, ko dari, un otrkārt, tev būs brīvas rokas, lai, piemēram, pagatavotu vakariņas.


Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.