Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Piedzīvojumi Pokaiņu mežā: āderu meklējumi un Rīgas asfalta glābšana

Pokaiņu mežs un tā noslēpumainie akmeņu krāvumi ir viens no neparastākajiem tūrisma objektiem Latvijā, kas vilināt vilina ar dažādiem nostāstiem, pārdabiskām pieredzēm un pat gluži fantastiskām teorijām. Lai atklātu, kas īsti slēpjas šajā mītiem apvītajā vietā, kādā vasaras dienā turp nolēma doties arī DELFI sociālo tīklu satura redaktoru komanda. 

Vieta, kur maldīties un pazust

Puišus ar Pokaiņu mežu, kas tiek dēvēts arī par Latvijas Stounhendžu, iepazīstināja AS "Latvijas valsts meži" gide Elza Vildaus, un puiši ne tikai uzklausīja stāstīto, bet arī aizrautīgi steidza dzirdēto pārbaudīt praksē, piemēram, īpaši mūsdienīgā veidā meklējot āderes.

Vadājot zinātkāro trijotni pa meža takām, gide aicināja meža apmeklētāju nebaidīties tajā maldīties. "Cilvēki parasti no tā baidās, un ir forši, ka ir vieta, kur to drīkst droši darīt. Apkārt mežam iet septiņus kilometrus garš ceļš, un var maldīties, bet, iznākot uz šī ceļa un ejot vienā vai otrā virzienā, cilvēks atgriežas pie lielajiem ieejas vārtiem," atklāja Vildaus. 


Pokaiņi mani visvairāk uzrunāja ar savu netipisko reljefu. Šī varētu būt ļoti forša vieta, lai paspēlētu "salkas" vai paslēpes, un varbūt tāpēc cilvēki brauc uz šejieni meklēt neredzamas enerģijas un citas pasaules. Es pats gan nesajutu šīs mistiskās plūsmas, bet, par spīti tam, mežs man šķita patiesi jauks brīvdienu galamērķis. Eduards Gorbunovs

Pat vislielākais skeptiķis Pokaiņu mežā novērtēs apkārtnes mieru un iespēju doties aizraujošā un fantāziju rosinošā pastaigā svaigā gaisā.

Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Vai Pokaiņi palīdzēs glābt Rīgas asfaltu?

Tīrītavā, kas ir vieta, kur pirms tālākas pastaigas mežā atstāt visu nevēlamo, puiši kopā ar gidi ļāvās meditācijai, lai tālāk Pokaiņos dotos jau ar krietni vieglākām domām. 

Trijotne bija nolēmusi parūpēties ne tikai par sevi, bet arī par Rīgu – viņi uz Pokaiņiem bija paņēmuši līdzi gabalu Rīgas asfalta, lai to attīrītu no visa sliktā un uzlādētu ar labo enerģiju. 

"Mēs esam paņēmuši līdzi gabaliņu Rīgas, kurai vajadzētu nedaudz palīdzības. To mēs noliksim brālīgi blakus Pokaiņu meža akmeņiem,  lai tas uzsūc visu labo un atstāj visu slikto. Tad mēs vedīsim viņu atpakaļ uz Rīgu, un Rīgas asfalts būs pilnīgā kārtībā," savu plānu atklāja puiši. 

Vieta jaunatklājumiem

Pokaiņu mežā ir daudz pieturas punktu un ar lielu daļu no tiem saistās interesanti stāsti, tāpēc tiem, kuri šo maģisko vietu apmeklē pirmo reizi, iesakām pastaigā doties kopā ar gidu. Pacietīgākie un izturīgākie, plānojot ekskursiju uz Pokaiņiem, noteikti var rēķināties ar visu dienu, un meža viesiem ieteicams bruņoties ne tikai ar iestaigātiem un garās pastaigās pārbaudītiem apaviem, bet arī sviestmaizēm un termosu.

Kā atklāja Vildaus, Pokaiņu mežs slēpj vēl daudz nezināmā – tur meklējami neatklāti un neatrakti krāvumi un ikkatram ir iespēja sevī sajust jaunatklājēja prieku.

Dažādo izmēru un formu akmeņi, to krāvumi un kaudzītes rada neparastu iespaidu, un bieži vien dzirdēti stāsti par neparastām sajūtām, kas pārņem meža viesus. Vieni tur izjūt spēcīgus enerģijas strāvojumus, citi redzot vīzijas vai uztverot informācijas plūsmu. Gidi un meža apmeklētāji stāsta arī par novērotām anomālām dabas parādībām, bet zintnieki, dziednieki un ekstrasensi Pokaiņus uzskata par senu svētvietu.

Tiesa,  nekādu instrukciju par to, kā justies saskarsmē ar mežā redzamajiem un aptaustāmajiem objektiem, nav. Tur piedzīvotās sajūtas ir dažādas, un pieredze un ekskursijas gides stāstītais vēlreiz apstiprina, ka katrs tur jūtas citādi, bet ikvienam – arī visskeptiskāk noskaņotajam prātam – Pokaiņos iespējams atrast sev ko noderīgu un tīkamu. Pat ja tā ir vienkārši gara, mierpilna un lieliskiem skatiem pārbagāta pastaiga svaigā gaisā.

Tā bija lieliska pieredze – savām acīm skatīt mītiem un leģendām apvīto Pokaiņu mežu. Protams, iepriekš lasītais un redzētais neļāva uz šo vietu skatīties kā uz parastu mežu ar jocīgiem akmeņiem, un arī gides stāsti uzbūra īpašu noskaņu. Pavisam noteikti ar prieku izbaudīju katru mežā pavadīto minūti, un redzēt tur tiešām var daudz ko. Žēl vienīgi, ka nevienu lāci vai vismaz pūci nesatikām. Nākamreiz jāiet naktī. Edgars Bāliņš

Vairāk par AS "Latvijas valsts meži" apsaimniekotā Pokaiņu meža apmeklēšanas iespējām uzzini šeit.

Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.