20. un 21. jūnijā aprit 10 gadi kopš postošā ugunsgrēka Rīgas pilī. Kāda bija liktenīgās nakts notikumu hronoloģija, un kā ugunsgrēks un tā sekas ietekmējušas muzeju darbu, par to trešdien, 21. jūnijā pulksten 12.00 raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runāja ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktoru Arni Radiņu un muzeja direktora vietnieku zinātniskajā darbā Tomu Ķikutu.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 2013. gada 20. jūnija vakarā. Tas izpostīja 3200 kvadrātmetrus lielu platību. Ugunsgrēkā cietušas gandrīz visas lielākās Rīgas pils zāles.

Rīgas pils kompleksa telpās tobrīd atradās arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājums un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums, kuru muzeju darbinieki centās glābt.

Kā vēsta Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM), tā aptuveni 1 miljonu vienību lielais krājums nelaimē palika neskarts, taču izstādē “100 Latvijas vēstures relikvijas” izliktos nacionālos dārgumus ekstremālos apstākļos nācās glābt no iznīcības, vēlāk daļu restaurēt.

Muzeju, kas Rīgas pilī bija atradies kopš 1920. gada, apmeklētājiem slēdza. Nepilna gada laikā izstādēm un pamatekspozīcijai vajadzīgās pagaidu telpas iekārtoja Brīvības bulvārī 32 (agrākajā veikala “Sakta” mājā).

Sākotnēji tika solīts un plānots, ka LNVM ar jaunām ekspozīcijām atjaunotajā Rīgas pilī atgriezīsies simboliskajā 2018. gadā – Latvijas valsts simtgadē. Tomēr atpakaļceļu uz savu vēsturisko mājvietu muzejs uzsāks tikai 2024. gadā, vienlaikus slēdzot Latvijas vēstures pagaidu ekspozīciju Brīvības bulvārī 32.

Muzeja rīcībā gan nonāks tikai viens Rīgas pils kastelas atjaunotais korpuss – aptuveni trešdaļa no LNVM kopumā paredzētās platības –, jo pārējā pils kastelas daļa vēl netiks remontēta, lai gan 2015. gadā jau bija pabeigts pilns Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un rekonstrukcijas projekts. Tādējādi muzeja apmeklētājiem uz nezināmu laiku nāksies iztikt bez Latvijas vēstures pamatekspozīcijas.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!