Svētku laiks saistīts ar bagātīgāk klātu svētku galdu, telpu dekorēšanu un dāvanām – tas viss bieži vien var radīt ne vien prieku, bet arī slogu dabai ar papildu atkritumu daudzumu. Kā šobrīd virzāmies pretī Eiropas un Latvijas mērķiem nešķiroto, proti, poligonos noglabājamo atkritumu daudzuma mazināšanai, vai šajā jautājumā mainās sabiedrības domāšana, un ko mēs katrs praktiski varam darīt lietas labā svētku laikā un ikdienā, par to otrdien, 19. decembrī raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns izjautāja SIA "Getliņi EKO" padomes priekšsēdētāja vietnieci Baibu Zūzenu un biedrības "Zero Waste Latvija" valdes locekli Maiju Krastiņu.

Kā savā interneta vietnē informē SIA "Getliņi EKO", 72% iedzīvotāju ikdienā piedomā pie tā, lai samazinātu radīto atkritumu apjomu, bet 26% to nedara, liecina 2023. gada oktobrī SIA "Getliņi EKO" un pētījumu kompānijas "Norstat Latvia" veiktā sabiedriskās domas aptauja. Kā vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc ikdienā netiek piedomāts pie radīto atkritumu apjoma samazināšanas, trešdaļa aptaujas dalībnieku min nostāju – par atkritumu samazināšanu jādomā valstij, pašvaldībai vai atkritumu apsaimniekotājiem nevis iedzīvotājiem.

Kā būtisku iemeslu, kāpēc cilvēki nepievērš uzmanību pašu radīto atkritumu apjomam ir praktisku padomu trūkums. Šādi atbildējuši 35% respondentu. Savukārt 30% uzskata, ka par atkritumu samazināšanu jādomā valstij, pašvaldībai vai atkritumu apsaimniekotājiem, nevis iedzīvotājiem. 24% aptaujas dalībnieku neredz ieguvumus no paradumu maiņas, bet 20% nevēlas to darīt, kā vienu no iemesliem minot, ka tas sagādā pārāk daudz piepūles. Turpretim 10% atzīst, ka nekas viņus nemotivētu ikdienā piedomāt pie pašu radīto atkritumu apjoma samazināšanas.

Jau tuvākajā laikā Latvijai būs jāmeklē veidi, kā samazināt atkritumu poligonos noglabājamo atkritumu daudzumu, jo, saskaņā ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem aprites ekonomikas sekmēšanā, līdz 2035. gadam poligonos noglabājamo atkritumu daudzums ir jāsamazina līdz 10%. Tas nozīmē, ka valstiskā līmenī būs jāmeklē veidi, kā šo apjomu samazināt un iesaistīties tajā var ikviens Latvijas iedzīvotājs. Šī iemesla dēļ "Getliņi EKO" īsteno sabiedrības izglītošanas kampaņu par atkritumu samazināšanu "Atkritumi Aug!" ar mērķi izglītot, iedvesmot rīcībai un aicināt rīkoties, lai samazinātu ikdienā radīto atkritumu apjomu.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Чтобы продолжить чтение, оформите абонемент.

Пожалуйста, подождите!

Мы подбираем для вас наиболее подходящее предложение подписки...

Loading...

Предложение о подписке не отображается? Пожалуйста, отключите блокировщик рекламы или перезагрузите страницу.
В случае вопросов пишите на konts@delfi.lv

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !