Foto: Publicitātes foto

Kāpēc bitkoins Taizemē ir lētāks nekā Latvijā? Kriptovalūtu cenu svārstības jaunuzņēmuma "Gravity Team" līdzdibinātājs Mārtiņš Beņķītis saskatīja kā iespēju. Kādi vēl izaicinājumi ir kriptovalūtu nozarē? Kādas ir Latvijas iespējas biznesā, kas ir globāls un apstrādā milzīgus naudas līdzekļus? Un ko nesīs jaunais Kriptoaktīvu pakalpojumu likums? Par šiem un citiem jautājumiem Armands Broks sarunājas ar Mārtiņu Beņķīti podkāsta "Virziens" sestajā epizodē.

Pirms sešiem gadiem Mārtiņš ar partneri Edgaru Laimīti saredzēja iespēju, kā, pērkot un pārdodot kriptovalūtas pēc arbitrāžas principa, varētu nopelnīt. Tā radīts jaunuzņēmums "Gravity Team" – tas ar algoritmu palīdzību automātiski ceļo pa biržām, nepārtraukti pārbauda aktuālās cenas un noķer tos brīžus, kad kriptovalūtu ir visizdevīgāk pārdot citā biržā. Vēl viens nozīmīgs "Gravity Team" darbības virziens – kriptovalūtu "loģistika", kas nozīmē, ka pircējam, kurš vēlas konkrētu kriptovalūtu, to atrod biržās un piegādā. Caur jaunuzņēmuma sistēmām ir izgājuši simtiem miljardu dolāru, kas Latvijas uzņēmumam ir iespaidīgi.

Protams, investīciju joma saskaras ar tirgus kritumiem un kāpumiem jeb tā saucamajiem buļļu un lāču tirgiem. Lai gan tas ietekmē arī kriptovalūtu nozari, Mārtiņš skaidro, ka viņa uzņēmums ir vairāk atkarīgs no kopējā tirgus apgrozījuma. "Jā, tirgū izveidojas cikliskums, kad "buļļu tirgū" ievāc 90% no peļņas, un "lāču tirgū" tu būtībā eksistē. Nokop savas izmaksas un turpini attīstīties, pārbūvē kodu un gatavojies nākamajam ciklam," ieskicē Beņķītis.

Vai "Gravity Team" jaunuzņēmuma veiksmes stāstu būtu iespējams atkārtot šobrīd? Beņķītis ir skeptisks, jo nepietiktu ar divu cilvēku degsmi izveidot attiecīgos kodus un algoritmus, tam būtu vajadzīgas arī lielas investīcijas. "Ir svarīgi sākt ar nišu, dabūt tajā lielu tirgus daļu. Tu iegūsti mirkļa kustību, kad ātri vari saprast, kas sanāk, nesanāk, un iegūt arī kaut kādu peļņu," skaidro Beņķītis. Pirms sešiem gadiem "Gravity Team" sāka ar nišu, dienā apgrozot 1 miljonu dolāru, kas ir maz finanšu industrijai. Taču šobrīd niša ir izaugusi un nes augļus. Latvijas uzņēmums apstrādā gandrīz vienu procentu no visa tirgus, dienā apstrādājot pat pusmiljardu dolāru.

Foto: Publicitātes foto

Vai nesen pieņemtais Kriptoaktīvu pakalpojumu likums pavērs durvis Latvijas jaunuzņēmumiem pasaules tirgū? "Tas ir lielisks solis pretī, ko Latvijas valdība ir izdarījusi," norāda Beņķītis. Latvijas Blokķēdes attīstības asociācija ir sadzirdēta, izveidojusies sadarbība ar Finanšu ministriju un Latvijas Banku. Pārdomātā veidā tas palīdzēs Latvijā ieplūst investīcijām, kas potenciāli ļaus attīstīties uzņēmumiem kriptoaktīvu jomā.

Kādreiz mazie biznesi varēja panākt kaut ko lielu. Tagad ir laiks valstīm vai mazajām valstīm parādīt, ka viņas arī var ar pārdomātu politiku, pārdomātiem noteikumiem, sastrādājoties ar uzņēmumiem, ātri kustoties uz priekšu, panākt eksponenciālus ieņēmumus un atbalstu savai valstij.

Mārtiņš Beņķītis

Lai spētu konkurēt pasaules tirgū un būtu pietiekami sasniedzami, arī Latvijas jaunuzņēmējiem jākļūst globālākiem. Mārtiņš Beņķītis no "Gravity Team" pieredzes zina teikt, ka veiksmīgāk uzņēmums operē, ja gan darbinieki ir no dažādām pasaules valstīm, gan uzņēmums atrodas dažādās lokācijās. Jāizprot kultūru atšķirības, īpaši, ja partneri ir no Āzijas valstīm. Mūs ierobežo arī vietējo talantu trūkums, tāpēc viens no veidiem ir meklēt latviešus, kuri mācījušies un dzīvo pasaules metropolēs, vai aktīvi "medīt" studentus, kurus apmācīt pašiem.

Skaties un klausies podkāstu "Virziens" un uzzini vairāk par citiem kriptovalūtu nozares izaicinājumiem un niansēm!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!