Pretgaisa aizsardzības iekārtas uz jumtiem Maskavā: bailes vai tēla elements?

Iemesli, kāpēc Maskavā uz dažādu ēku jumtiem tiek uzstādītas pretgaisa aizsardzības iekārtas, var būt divējādi – vai nu tā ir daļa no tēla veidošanas, demonstrējot gatavību sargāt savu drošību, vai arī reālas bailes, ka ukraiņi varētu atkal atrast robus Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmā un ar precīzu uzbrukumu radīt nopietnus postījumus Maskavas centrā, piektdien “Delfi” TV raidījumā “Kāpēc” pauda eksperti.

Slaidiņš norādīja, ka praktisku jēgu tam, kāpēc Maskavā uz jumtiem tiek celti “Pancir” pašgājēji, grūti saskatīt. Daļēji tas apliecina, ka Krievija apzinās, ka tās pašas izslavētajā pretgaisa aizsardzības sistēmā, kurai neesot analogu pasaulē, ir “caurumi”. “Pretgaisa aizsardzībai būtu jānotriec pretinieka raķetes vismaz 300 kilometru [attālumā], pierobežā, kur nu vēl virs Maskavas.”

Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns pauda, ka šādu rīcību varētu būt ietekmējušas arī patiesas bailes par to, ka ukraiņi var veikt triecienus arī pa objektiem Maskavā. Ukraina ir pietiekami daudz rīkojusies – tā devusi triecienus ne tikai Krimā un pret kuģiem, izmantojot bezpilota peldlīdzekļus un dronus. Tā īstenojusi veiksmīgus triecienus arī pa lidlaukiem Krievijas teritorijā un citur pierobežā. “Es domāju, ka to krievi pilnībā neizslēdz, ka ukraiņi var vērst triecienus pa mērķiem Maskavā,” sprieda ģeopolitikas eksperts.

Tā kā “Pancir” ir tuvās darbības iekārta, iespējams, tas ir mēģinājums nodrošināties pret kļūdām tālas darbības pretgaisa aizsardzības sistēmā.

Slaidiņš savukārt papildināja, ka, iespējams, šis ir psiholoģisks manevrs, proti, ja paskatāmies Putina runu, ka ienaidnieks nāk, NATO tuvojas, šādas rīcības mērķis varētu būt radīt iedzīvotāju vidū sajūtu, ka Krievija ir gatava pretinieku sagaidīt. Viņš arī piebilda, ka mēs šobrīd nezinām, kāda informācija ir Krievijas izlūkdienestu rīcībā un kāpēc šie ieroči uzstādīti tieši konkrēto ēku jumtiem. “Varbūt viņi zina kaut ko vairāk," pieļāva NBS majors.

Savukārt dezinformācijas pētniece Nika Aleksejeva velk paralēles ar Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko rīcību 2020.gadā, kad valstī sākās politiskā krīze un liela daļa sabiedrības viņu neatzina par leģitīmu prezidentu. Toreiz diktators kopā ar dēlu iekāpa kaujas helikopterī un ar šauteni rokās devās lidināties virs Minskas, to filmējot video, lai parādītu: “Es jums tāpat savu mīļo Baltkrieviju neatdošu!” “Tas bija retorisks paņēmiens, izmantojot mačo tēlu. Iespējams, šeit mēģināts panākt kaut ko līdzīgu,” spriež Aleksejeva.

Pilnu raidījuma ierakstu skatieties šeit

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.