Valodas prasmju pārbaudes Krievijas pilsoņiem Latvijā – drošības jautājums vai 'nerrošana'. Pilns ieraksts

Līdz 1. septembrim aptuveni 17 000 Krievijas pilsoņu, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja dzīvošanai Latvijā, jānokārto valsts valodas prasmju pārbaudījums, pretējā gadījumā atļauja tiks anulēta. Portālā "ManaBalss" savākti vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju paraksti, lai šādus grozījumus Imigrācijas likumā atceltu, un tam par iemeslu ir ne tikai emocionāli apsvērumi, bet arī šaubas, vai tik īsā laikā atbildīgās valsts iestādes šādu darba apjomu spēs organizēt bez aizķeršanās. Kādi izaicinājumi gaidāmi gan eksāmenu kārtotājiem, gan to organizētājiem, un vai varam paļauties, ka tiem tiks atrasti risinājumi – par to diskutējām iknedēļas raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.

Raidījumā piedalījās Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava (NA), Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) direktore Maira Roze, Valsts Izglītības satura centra (VISC) vadītāja Liene Voroņenko, daugavpiliete, aģentūras "New Black" radošā direktore Vladislava Romanova un Imigrācijas likuma grozījumu pretiniece, "ManaBalss" iniciatīvas autore Olga Petkeviča.

Valodas zināšanu pārbaude būs jākārto visiem pieaugušajiem Krievijas pilsoņiem 15 - 75 gadu vecumā, kuriem pirms Krievijas pilsonības pieņemšanas bijusi Latvijas pilsonība vai kuriem bijis nepilsoņa statuss. Izņēmums būs cilvēki, kuri, piemēram, ieguvuši izglītību latviešu valodā vai kuriem apgūt valodu traucē smagas veselības problēmas.

Ja cilvēks nespēs nokārtot valsts valodas pārbaudījumu, pastāvīgās uzturēšanās atļauju anulēs. Jaunu atļauju varēs prasīt, piemēram, ja Latvijā ir ģimene, augsti kvalificēts darbs, studijas vai cits iemesls. Ja pamatojuma piešķirt uzturēšanās atļauju nebūs, Latviju nāksies pamest.

Petkeviča uzskata, ka grozījumi jāatceļ, jo tie attiecas galvenokārt uz vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem gan valodas zināšanas, gan noteiktu ienākumu līmeni pierādīt būs grūti. Tāpat viņa bažījas, ka PMLP un VISC nespēs tikt galā ar šādu papildu darba apjomu. Viņas iesniegtajai iniciatīvai "ManaBalss" portālā nepieciešamos 10 000 parakstu izdevās savākt trīs dienu laikā.

Vai valsts iestāžu kapacitāte ļaus nodrošināt likuma grozījumu prasību izpildi noteiktajā termiņā – diskutēsim raidījumā!

Visas raidījuma "Kāpēc" epizodes klausāmas arī Apple un Spotify podkāstos!

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.