Algotņu grupējuma 'Vagner' dumpis Krievijā – raidījumā 'Komandcentrs'. Pilns ieraksts

Pēkšņs dumpis, ilgstoši plānots valsts apvērsuma mēģinājums vai militāri politisks teātris? Tik dažādas versijas paspēja izskanēt, kamēr nedēļas nogalē algotņu grupējuma "Vagner" kaujinieki maršēja uz Maskavu. Sacelšanās beidzās tikpat ātri un pēkšņi kā sākusies, apstulbušajai pasaulei tā īsti arī nezinot, kas notika Krievijas varas aizkulisēs. Kā "Prigožina dumpis" ietekmēs turpmākās Krievijas kaujas spējas Ukrainā, kas notiks ar pašu Prigožinu un cik stabils tagad ir Krievijā valdošais režīms? Par to raidījuma "Komandcentrs" speciālizlaidumā 26. jūnija pulksten 12 Ansis Īvāns runā ar militārā bloga "Vara bungas" autoru, Nacionālo bruņoto spēku rezerves kapteini Mārtiņu Vērdiņu.


Krievijas varas iestādes sestdien apsūdzēja Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītāju Jevgeņiju Prigožinu mēģinājumā izraisīt "pilsoņu konfliktu" un aicināja viņu aizturēt. Tā bija reakcija uz algotņu līdera paziņojumu, ka viņš gatavojas gāzt Krievijas militāro vadību un panākt "taisnīgumu". Algotņu līdera un Krievijas aizsardzības ministrijas savstarpējais konflikts publiski brieda jau ilgstoši, tomēr atklāts varas apvērsuma mēģinājums daudzus pārsteidza nesagatavotus.

Sekojot Prigožina paziņojumam, "vāgneriešu" vienības iegāja vairākos Krievijas pierobežas apgabalos un it kā uzsāka kustību uz Maskavu. Krievijas galvaspilsētā tikmēr sākās steidzīgi aizsardzības gatavošanas darbi. Ar īsu videouzrunu sestdienas rītā nācās uzstāties arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurš algotņu rīcību nodēvēja par nodevību, solīja dumpi apspiest un vainīgos sodīt.

Dumpis beidzās bez tiešas militāras konfrontācijas - kaut "vāgnerieši" esot notriekuši vairākus Krievijas armijas lidaparātus -, kad viņa spēki atradās tikai dažus simtus kilometru no Maskavas, Prigožins pēkšņi paziņoja, ka tie atgriezīsies nometnēs. Apmaiņā Krievija pārtrauca pret algotņu līderi ierosināto krimināllietu un apsolīja nevērsties pret pašiem algotņiem militāri.

Raidījums "Komandcentrs" kodolīgi vēsta par interesantākajiem un svarīgākajiem pasaules notikumiem. Raidījumā savus viedokļus pauž "Delfi" Ārzemju nodaļas žurnālisti, starptautisko attiecību pētnieki, kā arī cilvēki, kuri profesionālās vai personīgās pieredzes dēļ var kompetenti un interesanti spriest par dažādās pasaules malās notiekošo, kā ārzemju latvieši vai Latvijas diplomāti.

Raidījuma jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.