Ko Turcijas vēlēšanas mainīs pasaulē? 'Komandcentrā' pulksten 16

Vairākas nedēļas ārpolitikas vērotāji pavadīja saspringti vērojot notikumus Turcijā. Tur ilggadējajam valsts līderim, gana autoritārajam prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam draudēja varas zaudēšana. Tagad vēlēšanu otrā kārta aizvadīta, bet tas, cik stabila nākotnē būs valsts iekšpolitika un cik uzticams Erdogans kā partneris būs Eiropai joprojām nav pārlieku skaidrs. Par to Ansis Īvāns raidījumā "Komandcentrs" pulksten 16 runā ar Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāju Sintiju Broku.

Turcijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā uzvarēja Erdogans, tomēr viņš ieguva mazāk kā pusi - 49,52% - balsu, tādēļ nācās rīkot arī otro vēlēšanu kārtu. Opozīcijas kopīgais kandidāts uz prezidenta amatu Kemals Kiličdaroglu pirmajā kārtā saņēma 44,88% balsu. Otrajā kārtā opozīcijas kandidāts pietuvojās Erdogana rezultātam, tomēr nespēja savākt vairāk nekā pusi balsu, līdz ar to Erdogana laikmets Turcijā turpinās.

Turcija ir viena no lielākajām Tuvo austrumu valstīm, NATO dalībvalsts un Eiropas Savienības kandidātvalsts. Vienlaikus, Turcijā valdošā demokrātija ir visnotaļ nestabila un Erodgans pie varas noturējies jau 20 gadus par spīti korupcijas skandāliem un pat militārā apvērsuma mēģinājumam.

Turcija šobrīd bloķē arī Zviedrijas uzņemšanu NATO, uzskatot, ka tā sniedz patvērumu teroristisku organizāciju pārstāvjiem.

Turcijai ir arī būtiska loma Krievijas un Ukrainas karā - par spīti dalībai NATO, Erdogans uztur attiecības arī ar Krieviju. Turcija kontrolē Bosfora jūras šaurumu un bloķējusi tā šķērsošanu Krievijas karakuģiem. Tāpat Turcija ir vidutājs tā sauktajā "graudu darījumā", kas ļauj Ukrainai vismaz daļu savas labības eksportēt uz Āfriku.

Raidījums "Komandcentrs" kodolīgi vēsta par interesantākajiem un svarīgākajiem pasaules notikumiem. Raidījumā savus viedokļus pauž "Delfi" Ārzemju nodaļas žurnālisti, starptautisko attiecību pētnieki, kā arī cilvēki, kuri profesionālās vai personīgās pieredzes dēļ var kompetenti un interesanti spriest par dažādās pasaules malās notiekošo, kā ārzemju latvieši vai Latvijas diplomāti.

Raidījuma jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Saturu līdzfinansē Eiropas Digitālo mediju observatorija (EDMO). "Delfi" ir EDMO ietvaros radītā Baltijas Iesaistes centra cīņai pret informācijas traucējumiem (BECID) līdzdibinātājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.