Mājdzīvnieku veselība: kā sterilizācija atšķiras no kastrācijas?

Sadarbībā ar dzīvnieku aprūpes centru "PetCity"

Vai sterilizācija un kastrācija ir viens un tas pats? Kāpēc nepieciešams sterilizēt kaķeni vai suni, kā tas var palīdzēt izvairīties no nopietnām saslimšanām un atrisināt mīluļa uzvedības problēmas, piemēram, agresiju? Par šiem un citiem ar mājdzīvnieku veselību saistītiem jautājumiem skaidrību viešam dzīvnieku aprūpes centra "PetCity" un "Delfi Brand Studio" veidotā podkāsta "Mājas mīlulim" otrajā epizodē, iztaujājot veterinārārsti Solvitu Buividi.

Sabiedrībā joprojām ir iesakņojies maldīgs mīts, ka sterilizācija un kastrācija ir viena un tā pati manipulācija, tikai sterilizē sieviešu dzimuma dzīvniekus, bet kastrē vīriešu dzimuma dzīvniekus. Tā nebūt nav taisnība. Kā paskaidro "PetCity" veterinārārste Solvita Buivide, kastrācija ir operācija, kuras laikā dzīvniekam izņem olnīcas (un dzemdi) vai sēkliniekus, atkarībā no zvēriņa dzimuma. Taču sterilizācija ir olvadu vai sēklvadu nosiešana. "Dzīvniekam paliek visi hormoni organismā. Blaknes ir tādas, ka kucītēm būs meklēšanās laiks, kā tam vajadzētu arī būt. Suņukiem būs interese par pretējo dzimumu, bet viņi nevarēs radīt pēcnācējus, un tas skaitās sterils dzīvnieks," stāsta veterinārārste.

Latvijā praksē visbiežāk izmanto tieši kastrācijas metodi, lai ne tikai izvairītos no nekontrolētas dzīvnieku vairošanās, bet arī dažādām citām veselības un uzvedības problēmām. Veterinārārste norāda, ka katram suņa vai kaķa saimniekam pašam jāpieņem lēmums par to, vai savu mīluli nepieciešams kastrēt vai sterilizēt. Ja dzīvnieks ir šķirnes eksemplārs, kuru nākotnē ir vēlme izmantot pavairošanai, tad no šīs manipulācijas var atteikties. Nereti gan kastrēšana vai sterilizēšana var profilaktiski palīdzēt izvairīties no nopietnām saslimšanām nākotnē.

Piemēram, gados vecākām kaķenēm bieži vien veidojas piena dziedzeru audzējs, īpaši nekastrētām. Mazām kaķenēm veikta kastrācija var novērst nopietno onkoloģisko saslimšanu. Sieviešu kārtas dzīvniekiem bieži ir arī strutainie dzemdes iekaisumi, kurus arī var novērst, kucīti kastrējot/sterilizējot. Kaķus un mazo šķirņu suņus var kastrēt vai sterilizēt jau no sešu mēnešu vecuma, savukārt lielāku šķirņu suņiem var gaidīt līdz pat divu gadu vecumam, kad dzīvnieks pilnībā attīstījies un pieaudzis.

Solvita Buivide norāda, ka izvēle par labu manipulācijai vienmēr ir paša saimnieka rokās. Ja mīlulis ir pieskatīts, labi aprūpēts, tad dažādas izmaiņas veselībā var pamanīt laikus, ātri uzsākot ārstēšanu. Taču, ja ir satraukums par to, ka, piemēram, kaķeni vai kucīti nav iespējams nepārtraukti novaktēt un ir bažas, ka tā varētu apbērnoties no kāda "garāmgājēja", manipulāciju labāk veikt.

Kādos gadījumos kastrēšana var palīdzēt cīņā ar mājdzīvnieka agresiju? Un kas būtu jāzina par mājdzīvnieku onkoloģiskajām saslimšanām? Skaties visu "Mājas mīlulim" sarunu ar veterinārārsti Solvitu Buividi "Youtube" šeit vai klausies to "Spotify"!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.