Trusis kā mājdzīvnieks – svarīgākais par zvēriņa aprūpi
Foto: Shutterstock

Trusis kā mājdzīvnieks – svarīgākais par zvēriņa aprūpi

Sadarbībā ar dzīvnieku aprūpes centru "PetCity"

Truši ir vieni no populārākajiem eksotiskajiem mājdzīvniekiem, kurus ļaudis izvēlas par saviem mīluļiem. Taču tos nevar pielīdzināt kaķiem vai suņiem. Pirms vest mājās šo zvēriņu, jāpadomā ne tikai par praktiskām aprūpes lietām, bet arī citiem aspektiem, piemēram, pienācīgu veselības aprūpi. Ar ko jārēķinās trušu saimniekiem dzīvnieku aprūpes centru "PetCity" podkāsta "Mājas mīlulim" 1. epizodē skaidro veterinārārste Anžela Vasiļjeva.

Speciāliste pirms dzīvnieciņa iegādes iesaka rīkoties šādi:

 • Vispirms ir jānoskaidro, kas īsti ir, piemēram, trusis – tā īpatnības un aprūpes vajadzības.
 • Pirms dzīvnieka iegādes izpēti, kādas ir trušu šķirnes (mazi, lielāki u.tml.).
 • Izvēlies iegādes vietu – zooveikalu, trušu audzētavu u.c.
 • Pēc iegādes ļauj trusim adaptēties mājās aptuveni divas nedēļas.
 • Kad trusis adaptējies, dodies ar zvēriņu pie vetārsta novērtēt veselības stāvokli un izrunāt citas labturības un barošanas nianses.


Brīdī, kad par zvēriņa iegādi vēl tikai domājat, "PetCity" mājdzīvnieku aprūpes centri aicina uz konsultāciju, lai izrunātu visus interesējošos jautājumus, norāda Anžela. "Tas ir ļoti labs un pareizs solis, pirms iegādāties eksotisko dzīvnieku – atnākt un aprunāties," saka vetārste. Konsultācijas laikā kļūst skaidrākas visas izmaksas, kas saistītas ar šo dzīvnieku, kā arī nianses, kurām jāpievērš uzmanība, kad esat kļuvuši par truša saimniekiem.

Kā trusis parāda, ka viņam kas kaiš?


Ņemot vērā, ka trusis ir savvaļas zaķa radinieks, viņa gēnos ir neizrādīt, ka viņam ir slikti, jo dabā tas ir signāls plēsējam. Tā notiek arī ar mājas trušiem, kuri ļoti slēpj, ka ar viņiem kas kaiš. Ja savam trusim novēro kādu no šīm pazīmēm, ieteicams doties uz veterināro klīniku, lai izslēgtu iespēju, ka trusis saslimis.

 • Trusim izmainās grimase – viņš atglauž ausis, ūsas pavērstas uz sāniem.
 • Trusis var sākt mazāk ēst vai atteikties no ēdiena pavisam.
 • Var novērot izmaiņas fekāliju un urīna izskatā un krāsā.
 • Izmainās uzvedība, trusis var nolīst kādā kaktā sabozies, gulēt un neizrādīt ne par ko interesi.
 • Paņemot rokās, trusis tam nepadosies, var arī trīcēt.
 • Vēders nav mīksts, bet piepūties.


Savukārt ar dzīvi apmierināts trusis ēd, nokārtojas, ir aktīvs, spēlējas, komunicē ar skatienu, ķermeņa valodu. Un ja nu gadījusies liksta, daktere Anžela iesaka negaidīt, ka zvēriņam varētu palikt labāk mājas apstākļos, bet gan doties atrādīt to ārstam pēc iespējas ātrāk. Piemēram, ja trusis neēd ilgāk par 12 stundām, tas var izraisīt neatgriezeniskas problēmas gremošanas sistēmai – šādās situācijās būtiski pirmo palīdzību sniegt uzreiz. "PetCity" aprūpes centrs t/c "Akropole", kurā strādā arī Anžela, ir vairāki vetārsti, kas specializējas tieši eksotisko dzīvnieku ārstēšanā.

Trušu un citu eksotisko dzīvnieku aprūpe mēdz būt visai sarežģīta, jo ir grūtāk novērot un izprast šos dzīvniekus, salīdzinot ar kaķi vai suni. Uzzini vairāk, klausoties "Mājas mīlulim" sarunu!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.