'Spried ar Delfi', vai medicīniskās analīzes pārsvarā būs pieejamas tikai par maksu. Pilns ieraksts

Valsts finansējuma trūkuma dēļ "Centrālā laboratorija" analīzes sākusi veikt par maksu vai pēc izstāvēšanas kvotu rindā. Kāpēc šāda situācija izveidojusies, ko tā praktiski nozīmē pacientiem, un ko valsts var darīt, lai šādas situācijas nākotnē neatkārtotos, par to raidījumā "Spried ar Delfi" žurnāliste Alina Lastovska izjautāja SIA "Centrālā laboratorija" valdes priekšsēdētāju Stellu Lapiņu un Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktori Sanitu Janku.

Kā ziņots, no 15. septembra nepietiekamā valsts finansējuma dēļ "Centrālā laboratorija" valsts apmaksātos pakalpojumus sāk sniegt apmaksātās kvotas ietvaros, līdz ar to iedzīvotājiem tie būs pieejami rindas kārtībā pēc iepriekšēja pieraksta. Alternatīva ir izmeklējumus veikt par maksu.

Veselības ministrija ceturtdien paziņoja, ka laboratorijas, kas veic ārstu nozīmētos izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tuvākajā laikā saņems papildu finansējumu, lai varētu turpināt sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus.

Ministrijā atgādināja, ka valdība atbalstīja ieceri laboratoriskajiem izmeklējumiem papildus novirzīt 11,2 miljonus eiro. Papildu piešķirtais finansējumu segs šogad izveidojušās pārstrādes, kā arī nedaudz palielinās līguma apjomu atlikušajiem šā gada mēnešiem.

"Centrālā laboratorija" pagājušās nedēļas sākumā paziņoja, ka analīžu veikšanai jau līdz jūlija beigām bija izmantojusi valsts atvēlēto gada finansējumu visam 2023. gadam. Iemesls tam esot valsts budžeta nepareiza plānošana, valstij no vienas puses apsolot iedzīvotājiem, ka valsts apmaksās tiem veiktās analīzes, taču no otras puses neveicot pilnu samaksu tām laboratorijām, kas šo darbu veica.

Pagājušās nedēļas sākumā "Centrālā laboratorija" nebija saņēmusi pilnu samaksu par 2022. gadā veiktajām analīzēm, savukārt valsts parāds par jau sniegtajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem 2023. gadā bija sasniedzis vairāk nekā 5 miljonus eiro.

Ņemot vērā, ka finansējums 2023. gadā piešķirts reālajam iedzīvotāju pieprasījumam acīmredzami nepietiekamā apmērā, valsts apmaksātajiem pakalpojumiem nauda beidzas katra mēneša 10.-15. datumā, klāstīja uzņēmums.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.