'Spried ar Delfi': vai prezidenta vēlēšanas ir opozīcijas iespēja tikt valdībā? Pilns ieraksts

Pašlaik nevienam no trim Valsts prezidenta amatam izvirzītajiem kandidātiem nav pārliecinoša Saeimas atbalsta. Ņemot vērā, ka koalīcijā vienprātības par kandidātiem nav, prezidenta ievēlēšanai nepieciešamas arī opozīcijas balsis. Kuru no kandidātiem opozīcija atbalstīs? Vai šī ir opozīcijas iespēja tuvināties valdībai un varētu notikt izmaiņas koalīcijā? Par šiem jautājumiem žurnāliste Alina Lastovska 16. maijā iztaujāja opozīcijas frakciju vadītājus – Viktoru Valaini (ZZS), Kasparu Briškenu (P), Alekseju Rosļikovu (S!) un Aināru Šleseru (LPV).

"Apvienotais saraksts" (AS) Valsts prezidenta amatam virza savu dibinātāju, uzņēmēju Uldi Pīlēnu, "Progresīvie" – publiskās pārvaldības eksperti Elīnu Pinto, bet "Jaunā vienotība" (JV) – ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV).

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks maija pēdējā dienā.

Satversme nosaka, ka Valsts prezidentu ievēlē, atklāti balsojot, ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu. Par Valsts prezidentu var ievēlēt pilntiesīgu Latvijas pilsoni, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu.

Latvijā prezidentam vairāk ir reprezentatīvas funkcijas, bet ietekme uz likumdošanu un izpildvaru ir limitēta, tomēr prezidents var iniciēt likumprojektus un viņam ir vērā ņemama loma valdību veidošanas laikā, nominējot premjera amata kandidātus.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.