Pietiks lieki tērēties! Kā pārvarēt iepirkšanās māniju
Foto: Shutterstock

Cik gan bieži mēs nopērkam lietas, pēc kurām patiesībā nenācām uz veikalu? Jā, visticamāk, ka tās būs arī tās lietas, kas mums nemaz nav nepieciešamas, un apdomājot to vēlreiz, saprotam, ka visticamāk nemaz arī nevajadzēja tās iegādāties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jāteic, ka ir arī dažādi pirkumu tipi. Ir pārdomātie pirkumi, ko veic apzināti un esi priecīga iegādāties to, ko no sirds esi vēlējusies, taču aizejot to beidzot iegūt savā īpašumā, secini, ka konkrētā lieta veikala plauktus vairs nerotā un jāmeklē līdzīga alternatīva. It kā sameklējot arī diezgan pieņemamu alternatīvu, aizejot mājās tomēr secini, ka šis pirkums tomēr nav tāds, kā to iztēlojies.

Impulsīvais pirkums ir tad, kad tu iegādājies ko tādu, ko pavisam nebiji plānojusi nopirkt, taču pēdējā mirklī preces skaistais vizuālais noformējums pamudināja to paķert un jau atkal, apmaiņā pret to, sniegt savu kredītkarti. Bet tieši tad, kad sajūsmas burbulis pārsprāgst, tu saproti, ka nemaz šī prece vai apģērbs neatbilst tavai būtībai un ir pārāk stilīgs vai pārdrošs, un visticamāk nekad šādu lietu savā arsenālā neizmantosi.

Un kā ar "es vēlos to, kas ir viņai" pirkumu? Šķiet, tādu veikusi ikviena no mums. Visām sen zināmais stāsts – tu iegādājies to tikai tāpēc, ka tas izskatījās labi kādai citai dāmai. Un, lai arī mēģināji sev iestāstīt, ka arī tev tas izskatīsies lieliski, vēlāk atskārsti, ka tā patiesībā nemaz nav.

Protams, ir arī sevis žēlošanas pirkums, kas virsroku ņem tad, kad esi patiesi sliktā garastāvoklī un izvēlies kaut ko nopirkt tikai tāpēc, ka būtu to pelnījusi. Un tā jau arī ir, tikai parasti šis viss pasākums paspēj ieslīdēt vēl negatīvākā noskaņā tad, kad saproti, ka patiešām tas tev nepiestāv.

Un tad ir tieši pretējais pirkuma veids, kurā prece parasti iekrīt iepirkuma groziņā tikai tāpēc, ka tev ir labs garastāvoklis. Bet šis process ir vairāk par labo garastāvokli un mazāk par apģērba piemērotību tavai personalitātei.

Šie visi scenāriji ir gaužām pazīstami mums visām, taču diemžēl šie pirkumi beidzas ar nožēlu par jauniegūto preci. Un, lai arī daudzas ir "iemācījušās" iepirkties prātīgi, citām tas sagādā grūtības, tomēr dažkārt pat visprātīgākās pircējas nespēj pakļauties loģiskajai domāšanai un paļaujas mirkļa vājumam.

Ja uzskati, ka vairāk pakļaujies emocionāliem pirkumiem, šie psiholoģes Sāras Makfarlandas, kura koncentrējas tieši uz stila un psiholģijas apvienojumu, izvirzījusi piecus veidus, kā vairāk kontrolēt savus pirkumus un lieki nepārtērēties.

Tags

Iepirkšanās
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form