Četras paaudzes vienā darbavietā – galvenās atšķirības un kā sastrādāties
Foto: Shutterstock

“Bēbīšu bums” X, Y, Z paaudze. Dzirdot šos apzīmējumus, šķiet, ka runa ir par fantāziju pasaulē dzīvojošiem bērniem, taču tā pavisam noteikti nav. Arī mēs katrs esam kādai noteiktai paaudzei piederīgi. Gadu gājums dara savu –citāda pieredze, intereses, hobiji. Dažāda vecuma cilvēku starpā ir vērojamas atšķirības ne tikai viņu ikdienas rituālos, bet arī domu gaitā. Īpašu uzmanību paaudžu pētīšanai pievērš personāla atlases speciālisti, jo viņiem ir ne tikai jāpiesaista šie cilvēki, bet arī jāspēj saliedēt, radīt kolektīvu, lai visi darbinieki spētu skatīties vienā virzienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Biznesa konsultāciju kompānija "Mercuri International" ir veikusi pētījumu "4 paaudzes darba vietā", lai noteiktu paaudžu atšķirības un viņu spējas iekļauties darba vidē. Pētījumā uzsvērts, ka cilvēka personība veidojas laikā, kad viņš ir audzis un dzimis. To var ietekmēt notikumi un procesi, kas bija aktuāli konkrētajā periodā.

"Atšķirības ir ļoti labi redzamas. Izteiktas tās kļūst darba vidē, jo katrs vēlas sasniegt un sagaidīt kaut ko citu. Tāpēc nepieciešams izprast katru paaudzi un spēt viņus motivēt darboties," stāsta Dagnija Skulte personāla nodaļas vadītāja.

Pastāv uzskats, ka jaunā paaudze ar tehnoloģisko domāšanu, aizvien straujāk ieved uzņēmējdarbību digitālajā ērā un palielina plaisu starp citiem paaudžu pārstāvjiem. Vairāk par to lasi šeit.

Paaudžu iedalījums

Četras paaudzes vienā darbavietā – galvenās atšķirības un kā sastrādāties
Foto: Shutterstock

"Bēbīšu bums"(1945 – 1965)
"Bēbīšu bums" jeb pēckara paaudze. Tajos laikos pie mums bija kolektivizācija, politiskās iekārtas maiņa. Tad cilvēki iemācījās dzīvot dubultu dzīvi, kas pamatīgi ietekmēja gan viņu ikdienas paradumus, gan personības veidošanos.Paaudze savu nosaukumu guvusi pēckara gados straujās dzimstības dēļ.

X – paaudze (1965 - 1977)
X paaudzi ietekmēja hipiju kultūra. Pamazām tehnoloģijas sāka mainīt cilvēku dzīvi. Augstākā tehnoloģiskā attīstība tajā laikā bija krāsu televizori, kafijas dzirnaviņas. X paaudzi varētu dēvēt arī par "Padomju pilsoņiem", portālā "Mercuri" atklāj Dzintars Koknēvičs, biznesa konsultāciju kompānijas "Mercuri International" vadītājs Latvijā.

Y – paaudze (1978 – 1989)
Y paaudzi Koknēvičs dēvē par "Pārmaiņu skartajiem", jo tajā laikā Latvija bija tikko atguvusi neatkarību, cilvēkiem vajadzēja pielāgoties pārmaiņām un rast veidus, kā atkal dzīvot no jauna. Tajā laikā notika naudas maiņa, parādījās iespējas izbraukt no valsts. Videomagnetofona īpašnieki kļuva teju par kinoteātra īpašniekiem.

Z – paaudze (dzimuši pēc 1995)
Digitālā laikmeta paaudze. Katram jau ir mobilais telefons. Koknēvičs izsaka pieņēmumu, ka Z paaudze gan Latvijā, gan citur pasaulē ir pieredzējusi līdzīgākas lietas, piemēram, jau iepriekš minētie mobilie telefoni un citas tenoloģijas, nekā jebkura cita paaudze.

Tags

Dažādās paaudzes Karjera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form