Ripzāģis, signālraķetes un citi apbrīnojami sieviešu izgudrojumi
Foto: AP/Scanpix

Teju 90% visu iesniegto patentu autori ir vīrieši. Turklāt - arī pārskatot pasaules ievērojamākos izgudrojumus, varam redzēt sarakstu ar gandrīz tikai vīriešu vārdiem... Taču bez sieviešu izgudrojumiem pasaule būtu tik daudzkārt sliktāka!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Daudzkārt pierādījies, ka pie mazā sievietēm piederošo patentu skaita nav vainojams izdomas vai drosmes trūkums, bet gan ilgus gadus pastāvējušie likumi un nerakstītās sabiedrības normas, kurās sievietei nākt klajā ar izgudrojumu šķita neiedomājami. Turklāt daiļā dzimuma pārstāvēm līdz pat nesenam laikam nebija gandrīz nekādu iespēju apgūt tehnisko izglītību.

Spilgts piemērs ir Sibilla Mastersa. Novērojusi Amerikas pirmiedzīvotājas, viņa izgudroja jaunu veidu, kā no graudiem iegūt to pārslas. Viņa devās uz Lielbritāniju, lai iesniegtu patentu, taču tajā laikā sievietei nevarēja piederēt tāds īpašums, tajā skaitā arī intelektuālais īpašums, kā patents. Attiecīgi īpašums varēja būt uz tēva vai vīra vārda, kā dēļ arī Mastersas graudu pārslu ražošanas ideja tika patentēta, taču dokumentēta kā viņas vīra Tomasa Mastersa izgudrojums, vēsta portāls "How Stuff Works".

Pārmaiņas pienāca, kad 1790. gadā ASV Patentu akts paredzēja, ka intelektuālo īpašumu var pieteikt jebkurš neatkarīgi no dzimuma. Joprojām spēcīgo stereotipu dēļ daudzas sievietes gan to vēl labu laiku nedarīja. Pirmā sieviete, kas pieteica patentu bija Marija Kīza teju divdesmit gadus pēc likuma izmaiņām. Viņa 1809. gadā patentēja jauna veida cepuru ražošanas tehnoloģiju, atklājot kā iespējams kopā saaust salmus, diegu un zīdu. Tā kā šajā laikā Napoleons, vēloties vājināt savu ienaidnieku ekonomiku, bija bloķējis teju visu Eiropas valstu tirdzniecību ar ASV, lielākā daļa šā laika amerikāņu izgudrojumi nesastapās ar ārvalstu konkurenci un to autoriem ienesa milzu peļņu. Arī jaunā cepuru ražošanas tehnoloģija nebija izņēmums.

Portāls "Delfi" iepazīstina ar desmit ievērojamākajiem daiļā dzimuma pārstāvju izgudrojumiem:


Tags

Marks Zakerbergs Sarakstu karuselis Stīvs Džobss
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form