Visu laiku pavadīt kopā, neatkāpjoties ne soli vienam no otra – tā varētu šķist kā iedomātu attiecību idille. Tomēr realitātē šāda dzīve var būt nogurdinoša, smacējoša un neveselīga. Turklāt, ja partneris nepārtraukti uzstāj, ka ārpus mājām viena iziet nedrīksti, iespējams, viņš ir nevis ļoti mīlošs, bet pārlieku kontrolējošs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Klīniskā psiholoģe Andrea Boniora portālā "Psychology Today" ir publicējusi vairākus rakstus par attiecībām ar kontrolējošu partneri. Viņa norāda, ka attiecības ar kontrolējošu partneri apvij neskaitāmi mīti un stereotipi – cilvēki uzskata, ka zina, kāds ir kontrolētāja portrets, kā arī naivi tic, ka cita kontrolē var nonākt tikai noteikta tipa cilvēki. Realitāte nebūt nav tik vienkārša, jo par kontrolētāja upuri var kļūt ikviens, turklāt cilvēku, kas ir toksiski kontrolējošs, ne vienmēr no malas ir tik viegli atpazīt.

Psiholoģe "Psychology Today" rakstos skaidro, ka kontrolējošu cilvēku rīcībā ir vesels arsenāls paņēmienu un triku, lai dominētu pār savu partneri, viņam, iespējams, to pat nepamanot. Reizēm manipulācijas ir tik veiklas, ka upuris uzskata, ka viņš ir nelietis vai ka viņam ir neticami paveicies, ka partneris ar viņu sadzīvo un samierinās ar viņa izgājieniem. Pat tad, ja pārspīlētā kontrole nenoved līdz nopietnākai emocionālai vai fiziskai vardarbībai, šādas attiecības nav veselīga situācija.

Psihoterapijas speciāliste Ilona Buša gan atgādina, ka attiecību pārtraukšana vai šķiršanās pieteikšana ir pēdējais, ko var darīt, kad viss cits jau ir izmēģināt un izdarīts. “Partnera vēlmes ir ar nozīmi, vēstījumu,” atgādina speciāliste. Izdzirdot tekstu, ir jāmēģina saprast zemtekstu un jānoskaidro, kāpēc notiek tas, kas notiek. Viņa to salīdzina ar filmu skatīšanos svešvalodā – ir vieglāk, ja ir subtitri.

“Sarežģītāk, ja pats runātājs nesaprot, kāpēc tikai tā, ka sievai un vīram jāiet visur kopā. Tad ir vajadzīgs kāds neitrāls sarunu vedējs pārim,” iesaka Buša. Viņa norāda, ka pārim bieži ir grūti saprast vienam otru. “Informācijas došana otram par sevi, kāpēc es tā gribu, ir sarunas pats sākums,” piebilst speciāliste, atgādinot, ka citādi var parādīties ir aizdomas, diagnozes, draudi, utt.

Pazīmes, kas liecina par pārspīlētu kontroli

Kontrolējošu partneri var atpazīt pēc vairākām pazīmēm. Protams, ja partneris laiku pa laikam tev kaut ko pārmet, tas nenozīmē, ka tev nekavējoties jāmēģina atsvabināties no viņa kontroles. Skati pazīmes kopumā, lai saprastu, vai tas, ko piedzīvo savās attiecībās, ir veselīgi un tev nekaitē.

Boniora skaidro, ka pirmais solis uz kontroli ir ierobežojumi tev tikties ar saviem draugiem un ģimeni. Iespējams, sākumā tie ir nelieli pārmetumi – tu pārāk bieži sazinies ar savu ģimeni, tava labākā draudzene ir nepatīkams cilvēks un citi. Tāpat par izolēšanas mēģinājumiem liecina centieni noskaņot tevi pret savām uzticības personām. Esi uzmanīga arī tad, ja partneris ir izteikti kritisks un pārmet tev pat šķietamus sīkumus. Ja viņa acīs nekad neko nedari pareizi un viņš tev liek justies slikti par sevi, neieslīgsti sevis vainošanā. Jebkāda veida draudi, neatkarīgi no tā, vai tie ir draudi darīt pāri tev, kaut ko liegt vai kaitēt sev, ir jāuzver kā brīdinājuma signāls.

Tāpat esi uzmanīga, ja partneris atzinību un rūpes piedāvā ar noteiktiem nosacījumiem. Tas nozīmē, ka ziņas būtība ir – pašlaik tu neesi gana laba, lai tāda būtu, tev ir jāizdara tas, ko es gribu. Tāpat par neveselīgām attiecībām liecina tas, ja partneris nepārtraukti atgādina, ka tev kaut kas jādara, jo esi viņam parādā tāpēc, ka viņš tev kaut ko labu ir izdarījis. Atceries, ka izteikta apdāvināšana un tevis aplaimošana arī var kļūt par rīku tevis kontrolēšanai. Tāpat prasmīgi manipulatori un kontrolētāji izmantos tavu vainas apziņu, lai panāktu savu, tāpēc, ja attiecībās nepārtraukti jūties par kaut ko vainīga, centies apstāties un paskatīties uz notiekošo no malas.

Iespējams, ka nebūsi pārsteigta, uzzinot, ka pārspīlēta greizsirdība, dažādi pārmetumi un paranoiska uzvedība arī var norādīt uz pārspīlētu kontroli. Psiholoģe savos rakstos atgādina, ka ikvienam ir nepieciešams laiks vienatnē, un tas ir normāli. Ja partneris to nerespektē un pārmet tev, ka viņus nemīli pietiekami stipri, jo vēlies pabūt viena, iespējams, viņš ir pārlieku kontrolējošs.

Tāpat par pārspīlētu kontroli liecina arī šādas darbības:

  • Partneris liek tev "nopelnīt" uzticamību vai cilvēcisku attieksmi;
  • Partneris uzskata, ka esi vainīga visās viņa aizdomās, ja nespēj pierādīt pretējo;
  • Partneris tevi tik ļoti nogurdina ar strīdiem, ka beigās vienkārši piekāpies;
  • Partneris tavus uzskatus un pārliecību uzskata par mazsvarīgu;
  • Partneris liek justies tā, it kā tu nebūtu pietiekami laba viņam;
  • Partneris tevi ķircina un izsmej, liekot justies neērti;
  • Partneris tev liek veikt seksuālas darbības, par kurām vēlāk jūties slikti;
  • Partneris nespēj vai nevēlas uzklausīt un izprast tavu viedokli;
  • Partneris tevi vedina un neveselīgām darbībām, piemēram, atkarību izraisošu vielu lietošanu;
  • Partneris kavē tavu profesionālo izaugsmi, liekot tev sevi apšaubīt.

Ja, iepazīstoties ar šo sarakstu, apstiprinās tavas aizdomas par to, ka partnera centieni ierobežot tavu brīvību nav pieļaujami, piedāvājam iepazīties ar vairākiem Bonioras nosauktiem soļiem, kas var palīdzēt virzīties uz atbrīvošanos no kontroles.

Tags

Attiecības Emocionāla vardarbība Psihoemocionālā veselība Vardarbība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form