Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iemanto termins ''toksiskā vīrišķība''. Tas ir uzvedības modelis, kas radies, mācot vīriešiem apspiest savas emocijas, uzvesties kā bravūrīgiem mačo, būt agresīviem un izmantot vardarbību kā veidu, lai pierādītu savu ietekmi un varu. Un, neapšaubāmi, toksiskā vīrišķība var kaitēt jebkuram cilvēkam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Raksta turpinājumā, iedvesmojoties no portāla ''InStyle'' autoriem, piedāvājam uzzināt vairāk par to, kur meklējamas toksiskās vīrišķības saknes, kā tā izpaužas, kādi sarkanie signāli var par to vēstīt un ko darīt, ja nonāc attiecībās ar toksiski vīrišķīgu partneri.

No kurienes nāk termins ''toksiskā vīrišķība''

Termins ''toksiskā vīrišķība'' vai tas, ko akadēmiķi labprātāk dēvē par ''hegemonisku vīrišķību'', pastāv jau kādu laiku. Šī koncepcija radās 80. gadu beigās kā daļa no 80. un 90. gadu mitopoētiskās vīriešu kustības, kas daļēji bija reakcija uz feminisma otro vilni. Sociologs Rejvins Konels tolaik rakstīja par to, kā dzimums izriet no attiecībām un uzvedības un kā tipiski vīrišķie ideāli, piemēram, sociāla cieņa, fiziskais spēks un seksuāla potence, kļūst toksiski, kad tiek noteikti standarti, kurus nav iespējams izpildīt. Rezultātā zēni un vīrieši var kļūt nedroši, kas var viņiem likt paļauties uz agresīvāku uzvedību, lai radītu sev kontroles izjūtu.

''Sievietes šādā prāta rāmī tiek uzskatītas par utilitārām – ''viņām man jādod sekss, uzmanība vai cieņa'' –, nevis kā pilntiesīgi cilvēki, kuriem vajadzētu būt tiesībām piekrist vai nepiekrist intīmām attiecībām, tiesībām izteikt savu viedokli un tiesībām cīnīties par savu vienlīdzību,'' skaidro dzimumu, seksualitātes un intersekcionalitātes pētījumu profesore Konektikutas koledžā Daniela Īgana.

Tags

Toksiskas attiecības Agresija Attiecības Emocionāla vardarbība Narciss Psihoemocionālā veselība Seksuāla izmantošana Seksuāla vardarbība Vardarbība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form