

Visas iepriekšminētās funkcijas deguns pilda ar nosacījumu, ka nav bojāts tā epitēlijs, proti, gļotāda ir vesela un degunā nav hroniska iekaisuma. Biežākie iemesli tam ir saaukstēšanās, alerģiska reakcija uz apkārtējā vidē esošajiem alergēniem, gaisa piesārņojums (cigarešu dūmi, automašīnu izplūdes gāzes, rūpniecisko procesu izmeši, smogs u. c.) un sauss gaiss, kas bieži noved pie iesnām un aizlikta deguna.
Izšķir vairāku veidu iesnas, taču pavasarī aktuālas ir infekcijas izraisītās un alerģiskās iesnas, medicīnas terminoloģijā dēvētas arī par rinītu. Pirmās pazīmes abu veidu iesnām ir līdzīgas – aizlikts deguns, šķaudīšana (pilieni no šķavām var pārvietoties ar ātrumu aptuveni 160 kilometri stundā un izplatīties divu metru attālumā) un ūdeņaini izdalījumi, tāpēc nereti ikgadējo saaukstēšanos cilvēki ārstē pašu spēkiem, pat neaizdomājoties, ka iesnu iemesls varbūt nemaz nav atvērtais logs birojā vai pāragri nomainītā ziemas virsdrēbju kārta pret ko plānāku.
Kā atklāj pneimonoloģe-alergoloģe Antra Beķere, pieaugušie saaukstējas divas līdz četras reizes gadā, savukārt bērni – sešas līdz desmit reizes gadā. Saaukstēšanos var izraisīt vairāk nekā 200 dažādu vīrusu, kuri izraisa iekaisumu degunā. Pavadoši simptomi var būt klepus, sāpes kaklā un temperatūra. Vīrusi pārvietojas galvenokārt pa gaisu, taču var atrasties arī uz dažādām virsmām – durvju rokturiem, stangām sabiedriskajā transportā, gaismas slēdžiem u. c. Tie var izdzīvot līdz pat 48 stundām. Tāpēc ļoti svarīgi ir ievērot personīgo higiēnu – mazgāt rokas, kā arī šķaudot un klepojot aizklāt elpceļus ar salveti.
Tā kā vīrusi var pastiprināt alerģijas simptomus, reizēm šo abu iesnu paveidi var izpausties paralēli vai secīgi, savukārt neārstētu alerģisku iesnu rezultātā var veidoties astma, par ko liecina elpas trūkums un lēkmjveida klepus. Dr. Beķere arīdzan norāda, ka alerģisko iesnu pacienti kļūst arvien jaunāki, turklāt zēniem tās diagnosticē biežāk nekā meitenēm. Katrā ziņā simptomu gadījumā jāvēršas pie ārsta, lai tas palīdzētu atpazīt, kādas iesnas ir cilvēkam.
Ziedputekšņu ziedēšanas periods iedalās trīs periodos. Pirmais ir koku ziedēšanas periods, kas parasti sākas martā un ilgst līdz maijam. Pirmais zied alksnis, pēc tam lazda, un aprīlī, maijā sāk ziedēt bērzs. Bērza ziedēšanas periodā pacientiem novērojami smagākie simptomi. Klimata izmaiņas var ietekmēt ziedēšanas periodus un radīt nobīdes no ierastā kalendāra.
Nākamais ziedēšanas periods ir graudzāļu jeb siena zāļu ziedēšanas laiks, kas sākas ap Jāņiem un ilgst līdz jūlija beigām. Nezāles – balanda, vērmele un vībotne – zied augustā un septembrī. Ja rudens ir silts, ziedēšanas periods var ieilgt. Laikapstākļi ietekmē ziedputekšņu koncentrāciju – to noteikti būs vairāk sausā, saulainā un vējainā laikā, tāpēc lietainā laikā cilvēki ar alerģiju jutīsies labāk.
Ja iesnas nedēļas laikā nepāriet, jāmeklē ārsta palīdzība, jo, iespējams, to iemesls ir alerģiska reakcija. To var noteikt, veicot specifiskus izmeklējumus. Kādus – to jau noteiks ārsts. Jebkuras neārstētas iesnas ir drauds, ka var rasties citas veselības problēmas, piemēram, vidusauss un deguna blakusdobuma iekaisums, kā arī tās var izplatīties uz balseni, bronhiem un plaušām vai ar laiku kļūt par hroniskām iesnām, izraisīt astmu un pat miega apnoju (periodisku elpošanas apstāšanos miegā ilgāk par 10 sekundēm).