Savažotas kājas un brīvdienas ar ģimeni

Sieviešu cietumi pasaulē: kādi tie ir

Lietuva

Sievietes, kas pastrādājušas noziegumu un kurām piespriests cietumsods, to izcieš Panevēžas sieviešu kolonijā. Vairāk nekā 150 sieviešu “sēž” galvenokārt par mantiskiem un ar narkotikām saistītiem noziegumiem, gluži tāpat kā Latvijā.

Igaunija

Agrāk Harku bija atsevišķs cietums, kurā tika turētas vājā dzimuma pārstāves, taču pirms dažiem gadiem tas tika slēgts. Tagad sievietēm un meitenēm paredzēti trīs cietumi – Tallinā, Tartu un Viru. 2018. gada 11. jūnijā šajos cietumos atradās 124 ieslodzītās, liecina Igaunijas Tieslietu ministrijas Cietumu nodaļas sniegtā informācija

Baltkrievija

Sievietes, kas pastrādājušas noziegumu, galvenokārt tiek turētas atklāta tipa cietumos vai kolonijās. Par smagiem noziegumiem notiesātās dodas uz labošanas darbu kolonijām Gomeļā. Parasti tur uzturas līdz 2000 sieviešu. Pirms dažiem gadiem kādā no kolonijām sievietēm parādījās iespēja ne tikai strādāt un iegūt vidējo vai profesionālo izglītību, bet arī studēt un saņemt augstskolas diplomu.

Baltkrievijas lielākajā labošanas darbu kolonijā ir nodaļa mātēm ar bērniem. Mazuļi kopā ar mammām dzīvo līdz trīs gadu vecumam. Interesanti, ka Gomeļas apgabala kolonijā dzimis populārais krievu dziedātājs Boriss Moisejevs. Šobrīd viņš palīdz Labošanas iestādei Nr. 4 un nodarbojas ar humāno palīdzību ieslodzīto bērniem.

Foto: kadri no režisores Anastasijas Mirošņičenko dokumentālās filmas "Debija". 

Zviedrija

Par īpaši smagiem un rezonanses noziegumiem notiesātās sievietes sodu izcieš Hinsebergas cietumā. Te ir trīs karceri (dažādi izolācijas līmeņi): vienā no tiem ir tikai matracis, kas nolikts uz grīdas, un naktspods, otrā – izlietne, klozetpods un gulta ar speciālām margām, pie kurām ar ādas siksnām var piesiet īpaši dumpīgās. Trešajā karcerī ir arī duša, skapis un televizors.

Aptuveni deviņus kvadrātmetrus šaurās kameras ir vienvietīgas. Rītos visām ieslodzītajām jāiziet kopīgajā gaitenī. Daļa ēd kopgalda ēdienu, citas – tās, kas piedalās rehabilitācijas programmā, – pasūta produktus un gatavo patstāvīgi.

Ja laikā, kad sieviete izcieš sodu, viņai piedzimst bērns, likums ļauj mazulim kopā ar māti pavadīt kopā pirmos trīs dzīves gadus. Precīzu termiņu nosaka aizbildņu dienests. Bieži vien tiek lemts nošķirt zīdaini no mātes jau 7–9 mēnešu vecumā.

Cietumā ir mācību centri, kur var apgūt dažādus amatus un iegūt valsts parauga diplomu.

Norvēģija

Vairums notiesāto Norvēģijā sodu izcieš Ravnebergetas cietumā, kas tiek uzskatīts par iestādi ar zemu drošības līmeni. Ar priekšnieka izdotu atļauju sievietes var strādāt vai mācīties, kā arī doties atvaļinājumā pie ģimenes. Sievietēm ir savs apģērbs, tomēr dienā viņām jāvalkā sarkani formastērpi, lai nebūtu manāmas sociālās atšķirības.

Pēc darba sievietes drīkst apmeklēt sporta zāli. Cietumā ir īpaši iekārtotas istabas tikšanās reizēm ar bērniem un pārrunām ar advokātu. Kameras netiek slēgtas, duša un tualete – viena uz četrām sievietēm. Vienā istabā dzīvo četras notiesātās, kaimiņienes izvēlas atbilstoši psiholoģiskajam tipam.

Norvēģijā sieviete nevar izciest sodu kopā ar bērnu. Ja noziegums izdarīts grūtniecības laikā vai sievietei ir mazs bērns, piespriestais sods tiek atlikts. Vēlāk sieviete dodas uz cietumu, savukārt bērnam tiek piemeklēta audžuģimene – tuvāk cietumam, lai māte varētu biežāk viņu redzēt.

Norvēģijā darbojas struktūra NAV, kas nodarbojas ar bijušo ieslodzīto resocializāciju un darba meklējumiem. Sociālais darbinieks kopā ar sievieti izstrādā nākotnes plānu, palīdz laicīgi izdomāt, kā atrisināt parādu, pienākumu un darba jautājumus. Tiek uzskatīts, ka kādam noteikti ir jāstāv aiz vārtiem un jāsagaida sodu izcietusī sieviete.

ASV

ASV cietumos 2017. gada beigās atradās 219 tūkstoši sieviešu. Iestādes apstākļi un režīms var būt krasi atšķirīgs – atkarībā no štata vai programmas, pēc kādas darbojas administrācija. Vispazīstamākais ir Kalifornijas sieviešu cietums, kurā ieslodzītās guļ trīsstāvu nārās bez spilveniem, kā arī cietums “Estrella” Fīniksā – vienīgais cietums ASV, kurā ieslodzīto pāraudzināšanai tiek izmantota programma “Chain Gang”. Visas ieslodzītās kopā strādā nekvalificētu melno darbu, būdamas saķēdētas ar garu ķēdi. Šajā cietumā sievietes valkā svītrainus formastērpus. Ja ieslodzītajām uzdoti sabiedriskie darbi ārpus cietuma teritorijas, viņas sadala pa grupām un saķēdē visas kopā ar važām pie kājām.