'Dior' modes nama leģendas: pareģes ietekme, mītiskā nāve un dizainera skandāls
Foto: DELFI kolāža: Shutterstock/AP/Reuters/Scanpix/LETA

Viens no modes pasaules grandiem ir "Dior" – modes nams, kas ar smalki nostrādātiem apģērbiem, izsmalcinātām detaļām un sievišķīgiem siluetiem, priecē vairāk nekā 70 gadu. Tā radītājs Kristiāns Diors (Christian Dior) savu vīziju par eleganci iedēstījis tik dziļi, ka nākamie radošie direktori burtiski seko viņa iesāktajam, pievienojot modernus redzējumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mākslinieka gars, kas laužas uz āru

Kristiāns Diors piedzima 1905. gadā turīgā ģimenē. Viņa vecāki cerēja, ka dēls kļūs par diplomātu, tomēr mākslinieka gars lauzās uz āru jau pusaudža gados, kad viņš ielās tirgoja paša zīmētas skices, lai nopelnītu kabatas naudu. Savos 13 gados jaunietis pirmo reizi nokļuva pie zīlnieces, kas norādījusi: "Tu piedzīvosi nabadzību, bet sievietes nesīs tev veiksmi. Ar viņu palīdzību tu nopelnīsi pietiekami." Arī turpmākajā dzīvē neviens Diora lēmums neiztika bez konsultācijas pie pareģa, vēstīts "The New York Times", taču sievietes patiesi atnesa slavu un bagātību.

Pēc skolas beigšanas tēvs Kristiānam nopirka mazu mākslas galeriju – tajā varēja iegādāties pat Pablo Pikaso darbus. Savukārt savu māti Izabellu Diors dievinājis, pat pielūdzis. Iespējams, tāpēc izteiktās un sievišķīgās līnijas vēlāk parādījās viņa radītajos tērpos. Kad sabruka tēva bizness, Dioram junioram bija jāpievēršas citām aktivitātēm. Viņš izvēlējās strādāt pie modes dizainera Roberta Pigueta (Robert Piguet), raksta "Vogue".

View this post on Instagram

A post shared by Dior Official (@dior) on May 8, 2018 at 10:00am PDT

Iespējams, ar pareģes Madāmas Delaijas palīdzību, kas piedalījās katra lēmuma pieņemšanā, 1946. gada 16. decembrī Parīzē tika atvērts modes nams "Dior". Par tā oficiālo atklāšanu uzskata 1947. gadu, kad tika izrādīta pirmā apģērbu kolekcija. Viņa tērpi tika slavēti un vienlaicīgi pelti, jo pasaule pēc kara bija pilnībā izpostīta, un aptuveni 18 metru auduma izmantošana vienai kleitai nebija tas taupīgākais pasākums. Taču tā laika slavenības – aktrise Rita Heivorta un balerīna Margota Fonteina – būtiski palīdzēja Kristiānam Dioram piesaistīt arvien vairāk sekotāju un arī pircēju.

Ar gadiem Kristiāna Diora māņticība tikai augusi – iepriekš minētā pareģe noteikusi datumus, kad jānotiek skatēm vai labāko laiku florista nomaiņai. Jāpiemin, ka Diors bijis liels ziedu cienītājs. Tie ne tikai parādās smalkajos tērpos, bet arī skatēs, piemēram, viens no rituāliem bijis kādai no modelēm rokās nest maijpuķītes, kas bijušas Diora iecienītākie ziedi. Interesants fakts ir arī tas, ka katrā kolekcijā tika iekļauts mētelis Diora dzimtās pilsētas Granvilas (Granville) vārdā.

Savus panākumus un slavu modes dizainerim vajadzēja noturēt divas reizes gadā, kad rudenī un pavasarī iznāca nākamajai sezonai veltītās skates. "Another Mag" ziņo, ka aptuveni divas reizes gadā Diors devies uz kādu noslēpumainu vietu, kur lielāko daļu laika pavadījis tieši vannā. Tur marmora un gulbjiem līdzīgu krānu ieskauts viņš pārdomāja jaunākās kolekcijas idejas. Pēc karstās vannas atlika vien vīzijas uzlikt uz papīra.

Tags

Bella Hadida Chanel Christian Dior Dior Dženifera Lourensa Džonijs Deps Kara Delevinja Kleita Modes tendences Pablo Pikaso Sievietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form