Foto: Ūsu mēnesis ir sācies – valdzinošākie ūsu un bārdas īpašnieki Latvijā un ārzemēs
Foto: AP/Scanpix/Reuters/Scanpix/Publicitātes foto

Ir pienācis rudens vīrišķīgākais mēnesis – "movembris", kura ietvaros visā pasaulē uzsver vīriešu veselības, jo īpaši prostatas veselības problēmas, kā arī tās ārstēšanas iespējas. Latvijas Urologu asociācija arī šogad aicina sabiedrību iesaistīties "Ūsu mēneša" kampaņas aktivitātēs, savukārt vīriešus – doties pārbaudīt savu veselību pie speciālistiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš 2013. gada Latvijas Urologu asociācija "Ūsu mēnesī" pastiprināti pievērš uzmanību vīriešu kritiskajam veselības stāvoklim, kas kļūst par nacionālu problēmu Latvijā. Diemžēl vīrieši Latvijā joprojām mirst no ārstējamām slimībām. Pēdējie "Slimību profilakses un kontroles centra" (SPKC) statistikas dati par 2014. gadu liecina, ka ar prostatas vēža simptomiem pērn tika diagnosticēti 1123 jauni pacienti, savukārt nāves gadījumu skaits ir pieaudzis par 12 procentiem, sasniedzot rekordlielu skaitli – 409 gadījumus.

"Movembris" ir mēnesis, kad vīrieši visā pasaulē uz laiku noliek malā savus skūšanās piederumus un dod vaļu, iespējams, vīrišķīgākajai vīrieša rotai – ūsām. "Ūsu mēnesis" nav kustība vai izklaides kampaņa - tas ir laiks, kad visā pasaulē priekšplānā izvirza vīriešu veselības problēmas, tas ir vīriešu pašcieņas un attieksmes mēnesis. "Šis ir jau trešais "Ūsu mēneša" gads Latvijā, kad novembrī vīrieši ir aicināti audzēt ūsas un pievērst uzmanību savai veselībai. Var pilnīgi droši apgalvot, ka šī kļūst par gaidītu un patīkamu tradīciju, ne vien citur pasaulē, bet arī pie mums," par kampaņu stāsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

"Ūsu mēnesis" ir iedrošinājums un atgādinājums stiprajam dzimumam, ka ķermenis ir tieši tik stiprs, cik labi jūtas tā īpašnieks, un ikvienam vajadzētu ņemt vērā šo aspektu. Šī iemesla dēļ Latvijas Urologu asociācija arī šoruden aicina visus vīriešus, kuri ir vecāki par 40 gadiem, vismaz reizi gadā apmeklēt urologu pat tad, ja nav jūtamas izteiktas veselības pasliktināšanās pazīmes.

"Ielaisto gadījumu skaits strauji pieaug un bieži vien slimības tiek atklātas vien vēlīnā stadijā, kad ārstēšana vairs nedod rezultātu. Redzam, ka mūsu līdzšinējās aktivitātes nesušas rezultātu – statistikas dati liecina, ka agrīnās stadijās (I un II stadija, kad ārstēšanas prognozes ir pozitīvas) diagnosticēto prostatas vēža gadījumu skaits pirmajā un otrajā stadijā pieaudzis attiecīgi par 33 procentiem un 13 procentiem.

Tas liecina, ka Latvijas vīrieši beidzot sākuši vērsties pie ārsta, kā rezultātā saslimšana tiek diagnosticēta un ārstēšana uzsākta savlaicīgi," komentē Latvijas Urologu asociācijas pārstāvis – urologs Pēteris Vaganovs.

Asociācija vēlas, lai Latvijas sabiedrībā ūsas atgādinātu par veselu vīrieti. Ūsas ir pamudinājums ikkatram – gan ūsu īpašniekam, gan pretimnācējam rūpēties par sevi un pārbaudīt savu veselību laicīgi.

Risinot prostatas vēža problēmu Latvijā, novembrī turpināsies Latvijas Urologu asociācijas speciālistu bezmaksas reģionālās vizītes, kurās ikvienam interesentam būs iespēja konsultēties pie speciālistiem un noskaidrot savu veselības stāvokli. 13. novembrī urologi ar bezmaksas konsultācijām viesosies Limbažu Slimnīcā, kā arī Neretā, Rīgas ielā 6, kur būs pieejama arī "MFD" mobilās diagnostikas vienība.

Arī šogad par kampaņas lielāko sadarbības partneri ir kļuvis "Kontinentālās hokeja līgas" klubs "Dinamo Rīga", kura spēļu starplaikos tiks nodrošinātas dažādas atraktīvas akcijas, savukārt par citām novembra aktivitātēm "Ūsu mēneša" organizatori aicina sekot līdzi "Vīriešu veselības" lapā, portālā Draugiem.lv.

Par "Movembra" kampaņu

"Movembra" ideja ir dzimusi 2004. gadā Melburnā, Austrālijā, kad divi draugi, apspriežot aktuālākās modes tendences, nolēma atsākt ūsu audzēšanas praksi un to darīt tieši novembrī. Par godu šai aktivitātei draugi mēnesi pārsauca par "movembri" – "mo" angļu valodā ir saīsinājums no vārda "moustache" jeb ūsas. Iedvesmojoties no drauga mātes, kura vāca ziedojumus krūts vēža ārstēšanai, abi draugi nolēma kampaņu veltīt vīriešu veselībai un prostatas vēzim. Tāpat tika izstrādāti noteikumi un "movembra" vadlīnijas, kas šodien joprojām ir spēkā. Abi draugi izsūtīja e-pastu ar nosaukumu "Vai esi pietiekami vīrišķīgs, lai būtu mans vīrietis?" un 2004. gadā šo izaicinājumu pieņēma 30 vīrieši, bet desmit gadus vēlāk – 2014. gadā jau 4 miljoni ūsu audzētāji pievērsuši sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem.

Turpinājumā piedāvājam aplūkot pašmāju un ārzemju seksīgākos ūsu un bārdas valkātājus - iespējams, tas iedvesmos arī tavu partneri laikus vērsties pie ārsta un papildināt savu izskatu ar tik aktuālajām ūsām vai bārdu!

Mūziķis Lenijs Kravics

Mūziķis Markus Riva


A photo posted by Markus Riva (@markusriva) on Oct 5, 2015 at 7:06am PDTAktieris Šons KonerijsTelevīzijas raidījumu vadītājs Renārs ZeltiņšAktieris Roberts Daunijs JuniorsMūziķis Jānis JubaltsAktieris Liams HemsvortsSportists Māris ŠtrombergsAktieris Kianu RīvzsAktieris Andris Bulis

A photo posted by Andris Bulis (@bulis23) on Jan 5, 2015 at 4:27pm PSTAktieris Breds PitsUzņēmējs Mārtiņš MielavsAktieris Bredlijs KūpersHokejists Zemgus GirgensonsAktieris Raiens GoslingsRoberts NeilandsMūziķis un aktieris Sems Palladio

A photo posted by Sam Palladio (@sampalladio) on Jan 23, 2015 at 2:21pm PSTTelevīzijas raidījumu vadītājs Guntis JirgensonsAktieris Džūda Lovs

A photo posted by Jude Law (@lawjude) on Mar 20, 2013 at 7:36am PDTUzņēmējs Reinis SilovsAktieris Džonijs Deps

A photo posted by johnny depp (@deppstagram) on Sep 2, 2015 at 7:13am PDT


Tags

Andris Bulis Bredlijs Kūpers Breds Pits Draugiem.lv Džonijs Deps Džūda Lovs Jānis Jubalts Lenijs Kravics Māris Štrombergs Markus Riva Renārs Zeltiņš Šons Konerijs Zemgus Girgensons Vīriešu veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form