Izzini sevi un līdzcilvēkus ar eneagrammas palīdzību: tests personības tipa noteikšanai
Foto: Shutterstock

Vārds "eneagramma" ir veidojies no grieķu valodas "ennea" (deviņi) un "gramma" (figūra). Eneagramma psiholoģijā – tā ir figūra ar deviņiem punktiem, kuri ir izvietoti uz apļa līnijas, kur katrs punkts apzīmē kādu vienu konkrētu personības tipu. Vairāk par eneagrammas pielietošanu personības analizēšanā stāsta personības izaugsmes trenere Naģežda Doroņina Koltana.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eneagrammas simbola pirmsākumi rodami jau antīkajā pasaulē un fiksēti arī Pitagora darbos, savukārt mūsdienās tās pielietojumu cilvēka personības pētīšanā ieviesa psihologs Džordžs Gordžiefs (George Gurdjieff).

Metodes pamatlicējs psiholoģijā ir Oskars Ičazo (Oscar Ichazo), kurš sistematizēja gūtās zināšanas, ļaujot veidot pārskatāmu eneagrammas personības tipu raksturojumu.

Veidojot eneagrammu, tās 3., 6. un 9. punkts rada vienādmalu trijstūri, savukārt, savienojot pārējos skaitļus, tiek ievērota šāda sistēma – 1 savienojas 4, 4 – ar 2, 2 – ar 8, 8 – ar 5, 5 – ar 7 un 7 savienojas 1.

Eneagrammā izdala deviņus personības tipus. Raksturojot kopējos uzvedības un domāšanas veidus, eneagramma izceļ katra individualitāti. Jo katram no tipiem ir raksturīgs savs veids, kā uztvert apkārtējo realitāti un tajā adaptēties, uzņemt un nodot citiem informāciju, komunicēt ar sevi un citiem cilvēkiem. Katram eneatipam ir savs unikāls stipro pušu kopums, kuru gan ne vienmēr izmantojam.

Vērtējot eneagrammas personības tipus, jāņem vērā, ka cilvēkiem lielākoties piemīt katra tipa īpašības, taču dominējošās ir viena līdz divu eneatipu iezīmes, ko nosaka mūsu iedzimtība un temperaments. Kā apgalvo eksperti, eneagrammas personības tipu iezīmes spilgti redzamas jau cilvēka pirmajos dzīves gados, vērtējot viņa komunikāciju ar apkārtējiem, sevis apzināšanos, kā arī attieksmi pret dažādām dzīves situācijām.

Jāatceras, ka saskaņā ar šo modeli nav sliktāka vai labāka eneatipa – ir deviņi dažādi veidi, kā dzīvot šajā pasaulē un tieši tāpēc cilvēkiem dažreiz ir tik grūti saprast vienam otru.

"Dienu no dienas mēs veicam stereotipiskas darbības cerībā iegūt vēlamo rezultātu. Bet vēlamais tā arī nenotiek, un mēs atkal cenšamies darīt tāpat, kā agrāk un atkal gaidām un nesagaidām…Tam visam pamatā ir tas, ka mūs virza kāds iekšējs spēks, ko eneagrammā dēvē par motivāciju," stāsta personības izaugsmes trenere Naģežda Doroņina Koltana.

Jāpiebilst, ka atšķirībā no citām tipoloģijām eneagramma ir unikāla ar to, ka tā neaprobežojas tikai ar personības tipu un to uzvedības stratēģiju aprakstu. Tā atklāj arī katra eneatipa iekšējo motivāciju un sniedz katram eneatipam ieteikumus tā attīstībai.

Eneagramma parāda, kā pārvarēt savas iekšējās barjeras, atbrīvoties ierobežojumiem, kas vairumā gadījumu iegūti bērnībā, uzzināt savas stiprās un vājās puses, apzināt savas unikālās iezīmes, atrast savu dzīves ceļa virzienu un iegūt veselumu.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā noteikt individuālo eneatipu, ir, aizpildot testu, kas atklās, kuru eneatipu pazīmes cilvēka personībā ir visizteiktākās. Lūk, rezultātu piemērs:

Izzini sevi un līdzcilvēkus ar eneagrammas palīdzību: tests personības tipa noteikšanai
Foto: Ekrānšāviņš

Personības eneatipu raksturojumus katram no šiem tipiem, kas tapuši sadarbībā ar Personības Pilnveidošanas centru (www.nlpcentrs.lv), lasi raksta turpinājumā!

Tags

Sarakstu karuselis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form