Covid-19 krīze ir ietekmējusi lielāko daļu dzīves jomu. Lielu sarūgtinājumu nācies pieredzēt arī pāriem, kuri iepriekš plānojuši mīt gredzenus, taču ierobežojumu dēļ īpašie plāni pajukuši vai arī nācies tos krietni izmainīt. Vienlaikus kāzu nozarē strādājošie ir pozitīvi noskaņoti – lai gan lielākā daļa kāzu šovasar ir pārceltas, šī ir iespēja gūt vērtīgas mācības un turpmāk strādāt vēl augstākā kvalitātē.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.

"Ārkārtējā situācija ir ieviesusi daudz korekciju mūsu profesionālajā dzīvē, jo lielākā daļa pāru ir apstādinājusi visus kāzu sagatavošanas darbus uz nenoteiktu laiku," teic kāzu salona "6. septembris" dibinātāja un kāzu organizatore Aija Nagle. Viņa stāsta, ka saistībā ar nestabilo situāciju ir ļoti sarežģīti plānot darbus un pasākumus. Organizatorei visas maijā un jūnijā paredzētās svinības ir pārceltas uz vasaras beigām vai rudeni, dažas kāzas pat uz nākamo gadu. "Dažas kāzu svinības ir atceltas, jo bija plānots uzaicināt viesus no ārzemēm un joprojām nav zināms, kad robežas tiks atvērtas," skaidro Nagle.

Sākoties ārkārtējai situācijai, jauno pāru aktivitāte ir būtiski mazinājusies, bet joprojām ir interese par pakalpojumiem un to pieejamību, teic kāzu organizatore. "Kopumā garastāvoklis visiem ir pozitīvs, ir cerības, ka drīz būs iespēja atgriezties iepriekšējā dzīves ritmā." Organizatore atklāj, ka šobrīd lielākoties nodarbojas ar kleitu tirdzniecību kāzu salonā "6. septembris". "Salonā arī ir līdzīga situācija. Pavasara pārdošanas nav salīdzināmas ar iepriekšējiem gadiem, bet kustība tomēr notiek. Topošās līgavas ar optimismu skatās nākotnē un nebaidās iegādāties kāzu kleitu nākamā gada svinībām."

Aija Nagle atklāj, ka kopumā situācija visā nozarē ir līdzīga. Šobrīd ir vērojama lejupslīde dažādās jomās – sākot no kāzu ielūgumiem un beidzot ar svinību vietu rezervācijām. "Parasti aktīvāka kāzu sezona sākas martā un turpinās līdz septembrim. Tas nozīmē, ka trīs mēnešus mēs jau esam zaudējuši, un vēl nav zināms, kas mūs sagaidīs pēc 9. jūnija. Jebkurā gadījumā – visi kāzu speciālisti cer, ka šogad sezona pāries uz rudeni un ziemu. Cerams, varēsim izbaudīt skaistas ziemas kāzu svinības," ar optimismu nākotnē raugās Nagle.

Nākotnē būs jāstrādā vēl kvalitatīvāk

Ar līdzīgām problēmām šobrīd saskaras arī kāzu fotogrāfe Kristīne Grīnvalde. Viņa atzīst, ka profesionālajā ikdienā daudz kas nav mainījies, jo liela daļa fotogrāfa darba notiek no mājām, taču vienlaikus ir pārcelta lielākā daļa paredzēto kāzu. "Daži pāri izskata variantus, kā nosvinēt šaurākā lokā vai pat rīkot pavisam intīmus svētkus sev divatā vai četratā ar vedējiem, lielo balli ar draugiem atstājot vēlākam laikam," stāsta Grīnvalde. Viņa atzīst, ka, no vienas puses, ir pat jauki izkļūt no vāveres riteņa un bez steigas pabeigt gan iepriekšējā gada beigu, gan šī gada sākuma foto apstrādes darbus, pievērsties radošajiem projektiem un profesionālajai attīstībai, kam citkārt vienkārši neatlika laika. "Tādēļ šo kāzu sezonas pauzi uztveru ļoti pozitīvi," teic sieviete.

Ja šobrīd kāds pāris savā īpašajā dienā vēlas arī fotogrāfa klātbūtni, ja vien tas nav pretrunā ar drošības normām un iesaistītās personas ir veselas, viņa labprāt piekrīt darbam. "Ja ārsti turpina sniegt vispārējos ārstniecības pakalpojumus, kas nav neatliekami, savu darbību atsāk skaistumkopšanas joma, ievērojot pastiprinātas higiēnas normas, tad fotogrāfa darbs neprasa pat uz pusi tik tuvu fizisko kontaktu kā minētās profesijas, tādēļ neredzu iemeslu atteikt," skaidro fotogrāfe.

Daudziem kāzas būs krietni mazākas, to deju varbūt pat īsti nevajadzēs, bet viņi to dara sava prieka pēc, mācās visai dzīvei. Deju pasniedzēja Anda Zaremba

"Mīlestību neviens nav atcēlis, cilvēki tāpat vēlēsies precēties, svinēt dzīvi, iespējams, vēl vairāk pēc šāda klusāka perioda, tādēļ kāzu jomas profesionāļiem jābūt gataviem sniegt savus pakalpojumus vēl augstākā līmenī," uzskata Grīnvalde.

Deju pasniedzēja Anda Zaremba atklāj, ka pamazām darba ikdiena jau sāk atgriezties ierastajās sliedēs. Pēc viņas pieredzes, kāzas, kuras bija paredzētas aprīlī, lielākoties ir pārceltas, taču pāri, kuri plāno precēties maija beigās vai vēl vēlāk, turpina apmeklēt deju kursus. Tiesa, līdz šim tas noticis neparastā veidā – tiešsaistē. "Pamatlietas var iemācīt tiešsaistē. Es sagatavoju videomateriālus ar lietām, kas jāpatrenē mājās, nosūtu to pārim," stāsta Zaremba. Šobrīd ar pāriem jau atkal ir iespējams tikties deju zālē, kur atkārtot jau apgūtās lietas un mācīties tālāk. Pieprasījums joprojām arī ir no līgavām, kuras gatavo kāzu dienas pārsteigumu savam topošajam vīram – deju kopā ar vēl citām meitenēm. Arī šajā gadījumā gatavošanās ierobežojumu laikā notikusi attālināti. "Daudziem kāzas būs krietni mazākas, to deju varbūt pat īsti nevajadzēs, bet viņi to dara sava prieka pēc, mācās visai dzīvei. Nav jau tā, ka nodejos tikai vienu kāzu deju un pēc tam vairs nekad nedejos," teic deju pasniedzēja.

Lai gan iespējas rīkot kāzas šobrīd ir krietni ierobežotas, tas neliedz vairākiem mīlas balodīšiem tomēr mīt gredzenus. Savā pieredzē, precoties pandēmijas laikā, dalās trīs sievietes – Eva Mičerevska, Inta Griga un Aiga Nulle.

Toreiz vēl jokojām, ka varbūt šī ir pēdējā iespēja legāli sanākt kopā un iedzert. Kā izrādījās – jau pēc pāris nedēļām tā arī bija. jaunā sieva Eva Mičerevska

Eva ar savu vīru paspēja apprecēties vēl pašā krīzes sākumā – 14. martā, divas dienas pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas, kad ierobežojumi vēl nebija tik stingri. "Mēs vēl nosmējāmies, ka pēc mums aizslēdza dzimtsarakstu nodaļu," atceras Eva. Jaunais pāris kāzu datumu izvēlējās jau janvārī. Par īpašās dienas pārcelšanu pāris nedomāja, taču cītīgi sekoja līdzi jaunākajām ziņām, jo īsti nevarēja saprast, kā situācija attīstīsies. "Atceros, ka pāris dienu pirms noliktā datuma saņēmu zvanu no dzimtsarakstu nodaļas. Kad darbiniece sērīgā intonācijā norunāja tekstu "Sakarā ar Covid-19 epidēmiju un valstī noteiktajiem ierobežojumiem...", jau pie sevis nodomāju, ka nu viss, nepaspējām, droši vien liks atcelt," stāsta Eva. Taču pārim paveicies – darbiniece vien paziņoja, ka drīkst ierasties tikai divatā, ar diviem lieciniekiem un fotogrāfu. Tā kā pārim tobrīd bija ieplānoti trīs liecinieki, Eva atklāj, ka sākuši jau domāt, kuru nāksies atstāt aiz durvīm. Taču viss beidzies laimīgi – laipni atļauts nākt visiem. "Arī vīra labāko draugu, kurš, apbruņojies ar sarkanām neļķēm un šampanieti, negaidīti ieradās dzimtsarakstu nodaļā un vēlējās piedalīties svinīgajā aktā, ārā nedzina. Tā nu paredzēto četru vietā beigās bijām veseli septiņi – faktiski mazformāta ballīte," teic Eva.

Mīlestība nav atcelta. Kā notiek kāzas Latvijā ārkārtējās situācijas laikā
Foto: Privātais arhīvs

Pēc tam tādā pašā draudzīgā bariņā pāris un viesi devās uz restorānu nosvinēt. "Toreiz vēl jokojām, ka varbūt šī ir pēdējā iespēja legāli sanākt kopā un iedzert. Kā izrādījās – jau pēc pāris nedēļām tā arī bija," atminas Eva. Viņa atklāj, ka nedēļu pēc oficiālajām kāzām bija ieplānota lielāka balle draugu un radu lokā, taču tajā brīdī par noteikumu pārkāpšanu jau draudēja lieli sodi, tāpēc pāris nolēma neriskēt ar savu un viesu labklājību un svinības atcēla. "Tā vietā sarīkojām virtuālu ballīti savā kāzu "Facebook" grupā, kur visi lika bildes un video, kā dzied, dejo, deklamē dzeju un paceļ glāzes uz mūsu un savu veselību. Nekādas vainas!" svinības pozitīvi vērtē Eva. Viņa atklāj, ka joprojām nav atmetusi domu pēc epidēmijas sarīkot īstu balli. "Mūsu draugi to nudien ir pelnījuši!"

Mīlestība nav atcelta. Kā notiek kāzas Latvijā ārkārtējās situācijas laikā
Foto: Privātais arhīvs

Pāriem, kas joprojām domā – precēties vai kāzas pārcelt –, Eva noteikti iesaka tomēr mīt gredzenus. "Ja jūs esat pāris mēnešus nodzīvojuši pašizolācijā, tad laulības dzīvei jau esat kvalificējušies. Turklāt, tā kā daudzi vīrieši, arī mans vīrs nav izņēmums, ne visai labi atceras datumus, pēc tam varēs ierakstīt Vikipēdijā "Covid-19 pandēmija" un atcerēties vismaz to, kurā gadā apprecējās," jokojoties teic Eva.

Rūgtā apziņa – kāzu diena ne tuvu nebūs, kā izsapņots

Intas pieredze ir nedaudz citāda. Viņa neslēpj, ka ārkārtējā situācija radījusi arī sarūgtinājumu. Sieviete stāsta, ka kāzu datums izvēlēts jau pagājušā gada vasarā. Tolaik nolemts – 2020. gada 28. marts būs īpašā diena, kurā teikt "jā" vārdu. Plānošanas laikā pāris nonācis pie viesu skaita – ap 60 cilvēku lielas svinības, kuras pēc laulību ceremonijas turpināsies brīnišķīgi skaistā viesu namā. Līdz marta vidum viss notika pēc plāna. Bet, kad valstī izsludināja ārkārtējo situāciju, viss mainījās. "Vairs nezinājām, vai kāzas būs iespējamas, vai viesi varēs ierasties. Katru turpmāko dienu saņēmām dažādus jaunumus – viesi no ārzemēm nevarēs atbraukt (apmēram puse no viesu skaita, to starpā ģimenes locekļi), nedrīkst pulcēties vairāk par 50 cilvēkiem, jāievēro divu metru distance un vēl, un vēl, un vēl... Apzinoties, ka laulāsimies vienreiz dzīvē, sajūtas bija ļoti nepatīkamas – mūsu kāzu diena nebūs tāda, kādu to izsapņojām, pat ne tuvu!" skumjās izjūtas raksturo Inta. "Kad pieņēmām situāciju, kāda tā ir, un sapratām, ka dusmoties nav jēgas, jo tas ir ārpus mūsu kontroles, sākām saņemties." Inta stāsta, ka draugu un radinieku zvani, lai pateiktu, ka neieradīsies uz kāzām vai, vēl trakāk, lai izteiktu viedokli par radušos situāciju, katru reizi izsita pamatus zem kājām. "Sapratām mūsu līdzcilvēku bažas, bet emocionāli bija sajūta, ka viņi nostājas vīrusa pusē, ne mūsu. Centāmies pieņemt un respektēt ikviena cilvēka viedokli un nespiedām ierasties kāzās, ja cilvēks to nevēlējās. Paši gan laikam esam diezgan ietiepīgi un domu kāzas atcelt pat neapsvērām," atklāj Inta.

Lai arī kā šādos neziņas brīžos gribas apjautāties, ko domā visas draudzenes un trešās pakāpes onkuļi, tā ir jūsu diena, nevis viņu! Ja ļausiet savu lēmumu ietekmēt nesaistītiem cilvēkiem, jūs paši vēlāk varat būt neapmierināti ar savu izvēli. jaunā sieva Inta Griga

Pēc sarunām ar mācītāju un pārējiem iesaistītajiem – fotogrāfiem, video filmētājiem un dekoratoriem – pārim bija sirds mierīga par savu izvēli. Nedēļas laikā viņiem nācās pamatīgi iespringt un izmainīt plānus gandrīz līdz nepazīšanai. "Svinību daļu nācās atcelt, atstājot vien mazu mirkli baznīcā pēc ceremonijas, lai kopīgi ar viesiem baudītu kūku, kā arī viens no pielāgošanās pasākumiem bija kāzu "tiešraide", kas sākumā likās ļoti savāda ideja, bet beigās tas bija brīnišķīgs veids, kā nodrošināt, lai gados vecāki cilvēki, kā arī ārzemnieki, kuri nevar atbraukt, varētu piedalīties kāzās attālināti," atklāj Inta. Atskatoties viņa stāsta, ka ar vīru ir laimīgi, ka izvēlējās kāzas tomēr rīkot. "Gan mēs paši, gan kādi no iesaistītajiem palīgiem pēc kāzu dienas teica: "Ak, šī diena palīdzēja man uz mirkli piemirst, ka valstī ir ārkārtējā situācija!""

Citiem pāriem, kuri šobrīd vēl šaubās, Inta iesaka sazināties ar iesaistītajām personām, piemēram, mācītāju, fotogrāfu, konditoriem u. tml., lai noskaidrotu, vai viss paliek spēkā. Sieviete arī mudina ierobežot viedokļu uzklausīšanu no tiem, kas nav tieši iesaistīti kāzu organizēšanā. "Lai arī kā šādos neziņas brīžos gribas apjautāties, ko domā visas draudzenes un trešās pakāpes onkuļi, tā ir jūsu diena, nevis viņu! Ja ļausiet savu lēmumu ietekmēt nesaistītiem cilvēkiem, jūs paši vēlāk varat būt neapmierināti ar savu izvēli." Inta arī skaidro, ka ir svarīgi saprast, ka kāzas pandēmijas laikā neizskatīsies tā, kā būsit plānojuši iepriekš. Viņa iesaka apdomāt dažādus scenārijus – ja notiek, piemēram, šis – vecvecāki nepiedalīsies, jo ir riska grupā –, vai tas ir pietiekams iemesls, lai pārceltu vai atceltu kāzas? "Centieties šādi iziet cauri visiem iespējami sliktākajiem variantiem! Ja varat kaut daļēji šos nepatīkamos scenārijus atrisināt vai saprotat, ka tie nemaz nav tik nozīmīgi iemesli, lai kāzas atceltu, precieties! Šī diena ir jūsu un jūsu jaunās ģimenes!"

E-kāzas – iespēja īpašajā dienā piedalīties lielākam skaitam cilvēku

Aiga kāzas sāka plānot janvārī, kad kopā ar topošo vīru dzimtsarakstu nodaļā iesniedza iesniegumu. "Gribējām kārtīgi trīs dienas Kurzemē svinēt ar draugiem, radiem un kaimiņiem. Tad sākām lasīt ziņas, un ar katru nedēļu tā aina sāka rādīties arvien drūmāka, līdz pienāca diena, kad sapratu, ka ieplānoto nekādi nevarēsim izdarīt," viņa atceras. Pāris beigu beigās nosprieda, ka kāzas neatcels, jo nevar zināt, kas vispār pasaulē notiks un vai vēlāk tāda iespēja būs. "Sarakstīsimies, un miers. Tad nospriedām – ja jau tomēr kāzas notiks, varētu tomēr to kaut kā ļaut redzēt mūsu tuviniekiem," stāsta Aiga. Tā kā pārim arī ikdienā šobrīd nākas izmantot tiešsaistes iespējas, gan sazvanoties ar draugiem un ģimeni, gan arī organizējot darba sapulces vai piedaloties kādos kursos, viņi nolēma to iekļaut arī savā kāzu dienā. "Neskatoties uz to, ka brīžiem gadījās tehniskas ķibeles, kāzu diena izdevās lieliska! Daži draugi pat ieminējās, ka šīs bija labākās kāzas, kādās viņi "bijuši"!"

Aiga atzīst, ka liela nozīme bija arī pašu viesu iesaistei, sūtot pārim video sveicienus, nodrošinot mūzikas atskaņošanu visas dienas garumā, iesaistoties virtuāli dažādās aktivitātēs un vienkārši piedaloties lielajā dienā ar savu e-klātbūtni. Sieviete atklāj, ka joprojām ir vairākās kāzu plānošanas grupās un redz, ka ir daudzi pāri, kuri ir apjukuši un nevar izlemt – pārcelt, atcelt vai rīkot tā, kā to šobrīd atļauj Ministru kabineta rīkojums. "Es gan ieteiktu nepaļauties uz to, ka viesi godīgi spēs pēc dažām šampanieša glāzēm ievērot divu metru distanci, turklāt arī iespējamais skaits ir ierobežots. Šī arī ir lielākā e-kāzu priekšrocība – ir iespējams uzaicināt arī tos, kurus dažādu iemeslu dēļ nevarētu uzaicināt pat tad, ja pasauli un Latviju nebūtu skārusi Covid-19 krīze. Un visiem būs sajūta, ka viņi šīs kāzas ir apmeklējuši, neviens nebūs aizvainots par to, ka netika starp tiem 25 izredzētajiem, kurus būtu iespējams uzaicināt klātienes ballītē," pārdomās dalās Aiga. Ja nu kāds nolemj iet līdzīgu ceļu kā Aiga un viņas vīrs – rīkot e-kāzas –, tad sieviete iesaka nebaidīties, ka kaut kas var neizdoties. "Viss var noiet greizi, bet vienmēr ir iespēja nospiest izslēgšanas pogu, kas kāzās klātienē nav iespējams," mudina Aiga.

Tev jau ir aktīvs "DELFI plus" abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
  • Ik mēnesi vairāk nekā 80 rakstu un video materiālu
  • Analītisko rakstu sērijas un stāstniecības projekti
  • DELFI bez komercreklāmas
  • Videolekcijas un apjomīgs rakstu arhīvs
Abonē DELFI plus
par 2,99 eiro uz 4 nedēļām:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Kāzu svinēšana Lasāmgabali
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form