Reiki palīdz iepazīt pašam sevi
Foto: Shutterstock

Austrumu mācības un dziedniecības tradīcijas mūsu valstī daudzus iepriekšējos gadus ir klājis noslēpumainības plīvurs, daļā sabiedrības asociējoties pat ar mistiku. Tikai šajā gadsimtā Latvijā aizvien biežāk tiek lietoti tādi termini kā meditācija, joga, reiki, fen šui un citi. Tas nozīmē, ka Austrumu mācības sevis labākā apzināšanā vienotībā ar Visumu un veselības uzturēšanā sākušas ieinteresēt cilvēkus arī šeit.


Valkā jau vairākus gadus ar reiki nodarbojas Spulga Šavalgina. Viņa reiki apguvē ieguvusi otro no trijām pakāpēm. Šonedēļ S. Šavalgina savās zināšanās par šo mācību dalījās ar interesentiem Valkas novada centrālajā bibliotēkā. Sanākušo klausītāju bija daudz un netrūka arī jautājumu. Tas liecina, ka par reiki interese mūsu sabiedrībā pieaug.

Mācība ar mīlestības enerģiju

Reiki ir sena japāņu dziedniecības sistēma, kas palīdz uzlabot veselību un to nostiprināt. Reiki terapijas pamatlicējs ir japāņu skolotājs Mikao Usui. Viņa izveidotā sistēma būtībā nozīmē harmonisku dzīvesveidu, prasmi saglabāt stabilitāti un līdzsvaru sevī, liekot uztvert Visumu kā vienotu veselumu, kurā kā sastāvdaļa esam iekļauti arī mēs - cilvēki. Šī mācība sniedz padomu, kā uzņemt un atdot citiem no kosmosa gūtās pozitīvās enerģijas.

S. Šavalgina stāsta, ka interese par reiki viņā radusies pēc publikācijas izlasīšanas žurnālā. "Tas bija 2000. gadā. Kādā žurnālā par reiki izlasīju rakstu, un tas piesaistīja manu uzmanību.  Gandrīz jātic, ka tās lietas, kas interesē, agrāk vai vēlāk cilvēku atrod pašas. Darbā apvaicājos kolēģiem, vai viņi nezina kaut ko sīkāk par šo dziedniecības sistēmu. Izrādījās, ka vienai kolēģei tuvāk bija pazīstama dziedniece Edīte Vēja, kura nodarbojās ar reiki. Kolēģe ar dziednieci sarunāja tikšanos mūsu kolektīvā. Pēc viņas vadītā uzziņas semināra izveidojās interesentu grupa, kura vēlējās iet tālāk šo ceļu uz reiki apguvi," stāsta pensionāre.

Viņa piebilst, ka reiki ir trāpīgi definēta vienā no žurnāla "Taka" izdevumiem.  "Tajā rakstīts, ka reiki ir beznosacījumu mīlestības enerģija. Šis raksturojums pasaka būtību. Arī pats sistēmas nosaukums par to liecina. Rei  japāņu valodā nozīmē dzīvību, svētību, bet ki - enerģiju. Kopā ar citiem interesentiem Edītes Vējas vadībā  reiki apguvām pirmajā pakāpē. Ko man šī sistēma dod? Gadiem ritot, cilvēku apciemo dažādas kaites, ar kurām jāmācās sadzīvot. Ārstēt tās palīdz mediķi, izrakstot zāles. Tomēr dažkārt jālieto tik daudz medikamentu, ka aptiekā jāatstāj gandrīz visa pensija. Reiki mācība palīdz kaut mazliet samazināt lietojamo medikamentu skaitu un radīt līdzsvaru sevī. Tā liek arī vieglāk paraudzīties uz dažādām nebūšanām pasaulē un laist tās gar ausīm, jo vienkāršs cilvēks globālos procesus nespēj ietekmēt. Atliek tikai pašam rūpēties par savu un tuvāko labsajūtu," norāda S. Šavalgina.

Pamatbalsti - pieci principi

Pēc Spulgas teiktā, reiki mācība balstās uz pieciem pamatprincipiem. "Principus ir noformulējis reiki aizsācējs Mikao Usui. Pirmais liek neraizēties par šodienu. Tas mudina uzticēties dzīves norisēm. Usui uzskata, ka cilvēki bieži raizējas, ļaujot ārējai pieredzei tos apmulsināt. Raižu vietā nepieciešams paturēt prātā, ka to, kas jums paredzēts, saņemsiet īstajā laikā. Tādēļ sevi jānoskaņo par visu priecāties jau šodien. Priecāties var par visu - par sauli, par to, ka apkārt ir mīļi cilvēki, par to, ka pēc ilgāka sausuma beidzot ir lietus.

Otrs princips aizliedz dusmoties. Patiesībā cilvēks, uz kuru esam dusmīgi, dara mums labu, norādot, kam dzīvē vajadzējis pievērst lielāku uzmanību. Princips liek pašam sevi pārliecināt - jau šodien es esmu mierīgs.

Trešais princips liek godāt vecākus, skolotājus un gados vecus cilvēkus. Jāsaprot, ka nekas nenotiek nejauši. Vecāki un skolotāji ir sagādājuši tieši tās grūtības, kuru pārvarēšana bijusi vajadzīga izaugsmei. Šis princips īsi ir formulēts tā - jau šodien es mīlu visu dzīvo.

Ceturtais princips liek iztikai līdzekļus nopelnīt godīgi, jo cilvēks savu personību izpauž godīgā darbā. Samaksa par padarīto liek pašam pret sevi izjust cieņu un būt pārliecinātam, ka jau šodien es godīgi pelnu maizi.

Piektais princips liek pateikties par visu, kas cilvēkam ir, jo dzīve kopumā ir dārga balva, kas jāuzņem ar pateicību. Pie šī principa ievērošanas cilvēks sev var teikt - jau šodien es pateicos par svētību, ko saņemu.

Kā redzat - viss patiesībā ir ļoti vienkārši, lai cilvēks justos labi un un viņam būtu harmonisks dzīvesveids," nobeidz S. Šavalgina.

Māca uzņemt un atdot enerģiju

Pensionāre atzīst, ka ar šo mācību viņa spēj palīdzēt sev un saviem tuvajiem. Lai, vadoties pēc reiki mācības, cilvēks prastu un varētu saņemt nepieciešamo enerģiju, viņam jāmeklē skolotāja palīdzība. Tikai viņa vadībā iespējams veikt iniciāciju jeb kļūt iesvētītam pārejā uz jaunu attīstības procesu, attīrot sevī enerģētiskos sastrēgumus un kļūt atvērtam kosmosā esošās dzīvības enerģijas uzņemšanai. "Jau tad, kad sasitam elkoni, mēs gluži instinktīvi pieliekam pie tā roku, lai it kā noņemtu sāpes. Taču tā enerģija, kuru caur iniciāciju mūsos ir palīdzējis ievadīt skolotājs, ir daudz spēcīgāka. Ar katru pakāpi šī enerģija kļūst stiprāka. Ja pirmajā pakāpē uz dziedināmajām vietām roku atkārtota uzlikšana un turēšana ilgst apmēram stundu vai pat ilgāk, tad otrajā pakāpē šis process nav ilgāks par 20 minūtēm," skaidro Spulga.

Reiki nodarbībā katrs seanss sākas ar enerģijas piesaukšanu un lūgšanu, lai tā atnāk pie lūdzējiem. Pēc tam notiek roku uzlikšana uz tām vietām, kuras vēlamies stiprināt. Ir izstrādātas arī roku turēšanas kombinācijas, lai mazinātu satraukumu, vēdersāpes, samazinātu paaugstinātu asinsspiedienu un novērstu citu kaišu saasinājumus. "Būtībā šī mācība pirmajā pakāpē skolotāja vadībā ļauj labāk iepazīst un izjust pašam sevi un kļūt gatavam otrajai pakāpei. Tajā jau mēs varam izmantot reiki trīs simbolus. Iepriekš pieminētajā iniciācijā mēs uzņemam jaunu stiprinošu enerģiju. Es, piemēram, to sajūtu kā sīku adatiņu dūrienus pirkstu galos, it kā būtu pieskārusies kaktusam. Tad sev priekšā iedomājos  dubultnieci un domās uzlieku gan tai, gan uz savām plaukstām reiki simbolus. Pēc tam rokas novietoju uz ķermeņa kādā no reiki pozīcijām un piesaucu, lai ikviena pozīcija aizstāj pārējās. Enerģija organismā sasniegs tās vietas, kurās pēc manas vēlēšanās tai vajadzētu nokļūt," reiki procesu skaidro S. Šavalgina.

Vajadzīga ticība un iztēle

Zinot, ka par dziedniekiem lielākoties kļūst cilvēki ar spēcīgām enerģētiskām spējām, vaicāju Spulgai, vai šādas spējas nepieciešamas arī, lai nodarbotos ar reiki. "Reiki dziedniecībā cilvēki neizmanto savu, bet kosmosa enerģiju, tādēļ šo mācību var apgūt ikviens. Tikai, protams, jātic tam, ko dari," apliecina S. Šavalgina. Vajadzīga arī laba iztēle, jo otrajā pakāpē reiki dziednieks var darboties arī no attāluma, iztēlē iedomājoties cilvēku, uz kuru vēlas novadīt enerģiju.

S. Šavalgina atzīst, ka reiki sistēma viņai iemācījusi uz dzīvi skatīties gaiši, devusi spēju mīlēt apkārtējos cilvēkus, ikdienā nodrošina dzīvesprieku, un tas šajos laikos neļauj salūzt, bet, gluži otrādi, piešķir spēku un dod ticību rītdienai.

***

VIEDOKLIS

Jānis Batalauskis, Vidzemes slimnīcas ārsts:

- No medicīniskā viedokļa reiki mācību sistēma nav pieskaitāma pie ārstniecības izglītības, un to atzīst arī paši šīs mācības pārstāvji. Lai noteiktu diagnozi, slimības raksturu un izcelsmi, ir jāveic medicīniski un laboratoriski izmeklējumi, kas reiki sistēmā nav paredzēti. Es uzskatu, ka šī mācība lielākoties sniedz psihoterapeitisku efektu. Pozitīvi vērtējams, ka paši reiki skolotāji nopietnu slimību gadījumā atzīst par nepieciešamu meklēt mediķu palīdzību. Pati par sevi reiki sistēma nekādu kaitējumu sabiedrībai nerada. Ja cilvēki cenšas ievērot veselīgu dzīvesveidu, nostiprināt veselību, veidot sevī pozitīvas emocijas un palīdzēt citiem, tad vienalga, vai viņus uz to mudinājusi reiki vai kāda cita mācība, tas ir vērtējams atzinīgi.

Source

"Ziemeļlatvija"
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form