Mobilais telefons - palīgs vai traucēklis?
Foto: Mobilais telefons

“Čau, es tikai gribēju ātri pateikt...” Mobilie telefoni mūs satuvina, taču ātrai komunikācijai ir arī savi trūkumi. Psihologi iesaka izvairīties no nepārtrauktas sasniedzamības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šodien mēs visur esam aizsniedzami, gan ar draugiem sēžot kafejnīcā, atrodoties satiksmes sastrēgumā vai uzkāpjot pat Eifeļa tornī – nepārtraukti kāds saņem īsziņas vai atbild uz telefona zvaniem. Tomēr šķietamā komunikācijas intensitāte varētu būt arī traucējošs faktors cilvēku savstarpējās attiecībās. Dažbrīd mobilais telefons ir veiksmes atslēga tavās rokās, bet citreiz - traucēklis.

Piespiedu klausītāji. Līdzīgi, kā tas notiek interneta sarakstē, aizvien vairāk sarunājoties pa mobilo telefonu, mums aizvien problemātiskāk kļūst kontaktēties ar cilvēkiem klātienē. Psihologi brīdina, ka izmantojot dažādus sakaru līdzekļus (faksi, telefoni, e-pasts, IRC), mēs pamazām kļūstam paviršāki, neuzmanīgāki attiecībās ar cilvēkiem, jo atradināmies ilgstoši pievērst uzmanību vienam sarunas biedram. Zūd iejūtība un koncentrēšanās spējas.

Bieži vien publiska telefona saruna ir kaitinoša problēma arī apkārtējiem, kuriem saruna jāklausās gribot, negribot. Ņemot vērā, ka pa mobilo telefonu mēdz apspriest ne tikai īsas, lietišķas frāzes, bet arī iztirzāt privātas lietas.

Cilvēks, kurš nepiespiesti un skaļi sabiedriskā vietā sarunājas pa mobilo telefonu, netieši pārkāpj distanci starp savu un citu cilvēku privāto sfēru, izraisot mākslīgi piespiestu tuvību. Kādēļ gan autobusā jāapspriež savas privāto attiecību problēmas ar partneri pa telefonu, ko nākas uzklausīt klātesošajiem, uz kuriem tas neattiecas un kuri nemaz nevēlas to dzirdēt?

Vēl vēl drauds: mobilmānija? Cilvēks, kurš ir nepārtraukti pieejams ar dažādiem komunikācijas sakaru līdzekļiem, riskē pazaudēt personiskā laika izvēles brīvību. Satikšanās vieta un laiks, turpmākie rīcības plāni bieži vien tiek apspriesti ar mobilā te;efona palīdzību.

Cik daudz mobilo sakaru mums nepieciešams?

Saprotams, ka informācijas laikmetā visi meklē iespējas atrasties domubiedru kompānijā. Pastiprinās bailes no vientulības, neviens negrib palaist garām kādu kolektīvu pasākumu nedēļas nogalē vai palikt viens ar sevi darba dienas beigās. Tomēr jāprot no kaut kā atteikties. Vēlams dienas kārtībā ieplānot laiku, kurā tevi neiztraucētu negaidīti telefona zvani vai elektroniski ziņojumi.

Svarīgums. Padomā, vai tiešām tu esi tik svarīga persona, ja tu nepārtraukti runā pa mobilo telefonu? Varbūt vienmēr nevajadzētu izvairīties no sarunām klātienē? Izmanto telefonu tā, lai citiem nebūtu piespiedu kārtā jāklausās tavas sarunas.

Ja tu piederi pie cilvēkiem, kuriem bieži zvana telefons, tad satiekoties ar draugiem, noteikti izslēdz telefona aparātu. Sabiedriskajiem transporta līdzekļiem, kino, restorāniem un lielveikaliem vajadzētu palikt būt tabu zonām.

Ja tev noteikti vajag sazināties ar kādu, kurš pašlaik ir ceļā vai kādā sanāksmē, vislabāk izvēlēties SMS (īsziņas). Mazie un lakoniskie ziņojumi ātri nonāk pie adresāta un ir pietiekoši diskrēti. Vēl viena pozitīva īsziņu īpašība: uzturēt attiecības ar partneri, kurš pašlaik atrodas tālu no tevis. Pavisam neliels ziņojums var signalizēt: “Es pašlaik domāju par tevi!”

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form