Sieviešu solidaritātes gājienā aicina neierobežot izvēles brīvību
Foto: DELFI

Ik gadu 8. martā visā pasaulē atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Netrūkst cilvēku, kas šo datumu uzskata par padomju laiku palieku, bet realitātē liela daļa Eiropas valstu to atzīmēja jau 1914. gadā. Ik gadu 8. martā sieviešu solidaritāte tiek atzīmēta un aicinājumi uz vienlīdzību izteikti dažādos veidos. Šogad Rīgā Sieviešu dienā notiek gājiens, kura tēma ir "Izvēle un brīvība!". Sekot līdzi tā norisei bija iespējams arī tiešraidē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad gājiens sākas pulksten 13, un plānots, ka tas ilgs apmēram stundu. Gājienu organizē biedrība "Centrs Marta". Pasākuma organizatori cer, ka uz pasākumu iedarīsies ap 200 cilvēku. Precīzu cilvēku skaitu gan prognozēt esot grūti – pasākuma lapā vietnē "Facebook" vairāk nekā 100 cilvēku ir atzīmējuši, ka viņi piedalīsies gājienā, bet teju 500 cilvēki ir norādījuši, ka viņus šis pasākums interesē.

Biedrības "Centrs Marta" vadītāja Iluta Lāce sarunā ar "Viņa" skaidro, ka sievietes tiesības uz izvēli un brīvību tiek ierobežotas ļoti bieži. Nereti mēs neredzam un nepamanām, ka ar dažāda veida ierobežojumiem sievietēm jāsaskaras ik uz soļa. "Ja mēs skatāmies uz visām jomām, tad mēs varam atrast kaut kādus ierobežojošos aspektus, arī esot darbavietā." Lāce stāsta, ka, esot sievietes ķermenī, iespējams saskarties ar seksuālās aizskaršanas gadījumiem. Īpaši sarežģītas ir situācijas, kad sievieti seksuāli aizskar priekšnieks un viņa nedzīvo lielpilsētā, kur darbu nomainīt ir salīdzinoši vieglāk.

"Sievietes piedzīvo seksismu arī, esot politiķes un saņemot komentārus par savu izskatu," vēl vienu piemēru min eksperte. "Protams, vissāpīgākā joma ir vardarbība pret sievietēm Latvijā, kas joprojām pastāv. Es domāju, ka nevienai sievietei neviens nejautāja – vai tu vēlies nomirt. Bet pagājušajā gadā ir nogalināta 51 sieviete. Katru gadu "Marta" palīdz ap 400 sievietēm, kas ir cietušas no vardarbības ģimenē." Lāce arī piebilst, ka šādos gadījumos arī institūcijas mēdz nostāties varmākas pusē. "Tas ierobežo iespēju brīvi strādāt, brīvi pārvietoties, brīvi darīt lietas."

Kā skaidro speciāliste, joprojām pastāv stereotips, ka tieši sievietei ir jābūt tai, kas rūpējas par mājām un bērniem. Nereti sanāk tā, ka sieviete pārrodas mājās no darba un viņai sākas nākamā darbadiena. Sievietes iespējas izvēlēties ietekmē arī finansiālais slogs, jo nereti, izjūkot attiecībām, tieši viņas uzņemas rūpes par bērniem, bet alimentus no otra vecāka nesaņem.

Kā vēl vienu jomu, kur tiek ierobežota sievietes izvēle, Lāce min prostitūciju, jo ļoti bieži šajā jomā tiek iesaistītas personas, izmantojot viņu ievainojamību: "Mēs pakļaujam sievieti seksuālai ekspluatācijai un pēc tam vēl pasmejamies, pasakot, ka tā ir viņas brīva izvēle. Tur principā ir mantota viņas ekonomiskā ievainojamība vai tas, ka viņa jau iepriekš ir pakļauta vardarbībai." Speciāliste uzsver, ka ikvienā dzīves aspektā ir iespējams atrast ierobežojumus.

Tags

Dzimumu līdztiesība Feminisms Sieviešu diena
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form