Smalks humors, gaišas cerības un cilvēciskas vājības - grāmatas, kas aizdzīs rudens depresiju
Foto: Shutterstock

Tuvojoties gada tumšajai sezonai, rudenim raksturīgie laikapstākļi ietekmē arī mūsu noskaņojumu. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā mazināt skumjas un gūt gaišas sajūtas pat drūmākajās dienās, ir gremdēšanās grāmatu uzburtajā ilūziju pasaulē. Lūk, lieliski literatūras darbi, kas uzlabos noskaņojumu arī skumjākajās dienās, noteikti padzenot vienu no gadalaikam raksturīgajiem bubuļiem – nomāktību.

Rejs Bredberijs "Zāles pret melanholiju"

"Kad viss ir zaudēts, mums tik un tā paliek cerība," tā apgalvo kāds no Bredberija stāstu krājuma varoņiem. Šai atziņai atliek vien piekrist, ikvienam no mums atkal un atkal rodot šī fakta apstiprinājumu arī savā ikdienā. "Zāles pret melanholiju" ir stāstu izlase, kurā atradusies vieta gan skumjiem smaidiem, gan sirsnīgai cilvēcībai un ikdienišķiem brīnumiem, tās nosaukumam teicami atspoguļojot darba radīto iespaidu.

Džeroms K. Džeroms "Trīs vīri laivā (nerunājot nemaz par suni)"

Laikam ritot, vairums no mums tik un tā nespēj atturēties, lai lieku reizi nepārlasītu lielisko Džeroma meistardarbu. Gaišums, optimisms, dzīvesprieks un smalks humors, kurā atradīsim pašu dzīvēs nereti notikušās situācijas, dilemmas un šaubas.

"Metiet laukā grabažas, cilvēki! Lai jūsu dzīves laiva ir viegla, lai tajā atrodams tikai visnepieciešamākais – mājīgs nams un vienkāršas izpriecas, pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami – dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts." (Džeroms K. Džeroms, citāts no grāmatas).

Iļja Ilfs, Jevgeņijs Petrovs "Divpadsmit krēsli"

Romāna autoru smalkā ironija, humors un dzirkstošā asprātība, ar kādu viņi radījuši tālaika dzīves neticamās nejaušības un bezjēdzības Krievijā, mietpilsonību un birokrātiju, nav bijusi glaimojoša padomju varai un tomēr likusi šo literatūras šedevru iemīlēt neskaitāmiem lasītājiem.

Saistošais sižets – divu avantūrisku vīru dzīšanās pēc krēslā noslēptām dārglietām – ir bijis pamatā arī vairākām veiksmīgām ekranizācijām, kas darījušas neaizmirstamus gan spilgtos, izteiksmīgos tēlus, gan viņu trāpīgos, aforismiem līdzīgos izteicienus.

Elizabete Gilberte "Ēd, lūdzies, mīli"

Grāmata, kas mudina atcerēties tik vienkāršo dzīves patiesību – pārstāj lūkoties pēc laimes tur, kur tās nav, un esi gatava sastapt prieku brīžos, kad to gaidi vismazāk. Darbs, kas liks uz ikdienu paraudzīties citām acīm un radīs vēlmi to izbaudīt līdz mielēm.

Džons Ērvings "Sidra nama likumi"

Dziļi aizkustinošs, neatvairāms stāsts, varoņi, kas saglabā cildenumu pat brīžos, kad pārkāpuši visus noteikumus – daudzu lasītāju un kritiķu skatījumā labāko no Džona Ērvinga romāniem nevar neiemīlēt.

Stāstījuma centrā ir īgns akušieris, nelegāla abortu centra vadītājs doktors Lārčs un bārenis Homērs Velss. Homērs kopš dzimšanas savas dienas pavadījis bāreņu namā. Kaut arī vairākas reizes adoptēts, viņš vienmēr tur atgriezies, un tieši doktors Lārčs viņu izaudzina. Kad jauns vīrietis atved savu līgavu pie doktora, lai veiktu abortu, mainās Homēra dzīve un uzskati. Audzināmā un audzinātāja pretējie uzskati par abortu rada konfliktu, kas caurvij visu grāmatu un tās varoņu gaitas.

Ērvings dziļi pazīst un mīl paša radītos tēlus un pakāpeniski atklāj viņu dīvainības un rakstura iezīmes. Tie ir traģēdijas, vardarbības un netaisnības upuri, kuru dzīves ir interesantas, dilemmu pārpilnas un provocē lasītāju uz pārdomām daudz vairāk nekā reālu personību dzīves.

Viljams P. Jangs "Būda"

Grāmata, kas maina, dziedina un māca izaudzēt dzīvības koku savas sirds dārzā. Gaidiet un ceriet uz apvērsumu – mīlestības un labestības apvērsumu. Tas nebūs apvērsums, kas kaut ko gāztu, bet, ja tomēr gāzīs, tad tas notiks veidos, kādus mēs iepriekš nekad nespētu iedomāties. Tie būs mierīgi, ikdienišķi spēki, spēja mirt, kalpot, mīlēt un smieties, just un paust vienkāršu maigumu un neredzamu labestību, jo, ja kaut kam ir nozīme, tad visam ir nozīme.

"Būda" pirmo reizi izdota 2007. gadā. Ilgāk nekā gadu romāns atradās The New York Times un Amazon visvairāk pirkto grāmatu sarakstu augšgalā. Šobrīd ir pārdoti vairāk nekā pieci miljoni šīs grāmatas eksemplāru, un tā ir izraisījusi karstas diskusijas internetā, presē un dažādās reliģiskās konfesijās.

Marks Levī "Ikviens vēlas mīlēt"

Londonas centrā risinās dzīvespriecīgs un pacilājošs stāsts par draudzību, mīlestību un cilvēku likteņiem. Divi vientuļie tēvi nolemj sākt jaunu dzīvi un kopā ar bērniem apmetas zem viena jumta. Viņu kopdzīve balstās uz diviem likumiem ‒ nekādu aukļu un nekādu sieviešu mājās.

Tomēr, lai cik augstu abi vīrieši vērtētu savu draudzību, sirds ilgojas pēc kā vairāk. Tāpēc draugi – katrs savā veidā - turpina meklēt īstu laimi.

Pilns netveramas kaisles, romantisku ilgu un mīlestības brīnuma, šis romāns saviļņo lasītāju sirdis visos kontinentos.

Avoti: www.adme.ru, www.zvaigzne.lv

Tags

Amazon

Comment Form