Mūsdienu zinātne no jauna atklājusi aizvēsturisku tautas “dziedniecības līdzekli” - smieklus. Jautrība palīdz izveseļoties, tādēļ ārsti savā darbā aizvien biežāk sāk izmantot smieklu terapiju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Senā tautas gudrība tagad radusi atbalstu zinātnes nozarē ar nosaukumu ģelotoloģija (gelos - smiekli, grieķu val.), kas pēta humora terapeitisko ietekmi. Pavisam nopietns fakts: smiekli pagarina mūžu! Kā tas iespējams? Jautri mirkļi samazina pat smagas slimības depresīvo ietekmi un tādējādi uzlabo cilvēka dzīves kvalitāti.

Sirsnīga smiešanās ir kā iekšējo muskuļu aerobika: tiek aktivizēta elpošana, veicināta gremošana, paātrinās asisnrite. Līdz ar to imūnsistēmas cīņā ar baktērijām un vīrusiem humors ir vislabākais veselības aizsardzības pasākums.

Ņujorkas Universitātes zinātnieki kādā pētījumā atklājuši, ka ikviens priecīgs pārdzīvojums ievērojami paaugstina imūnsistēmas aizsardzības spējas uz turpmākajām trim dienām.

Ne tikai amerikāņu, bet arī vācu ārsti mēdz izvēlēties humora terapiju, piemēram, ar Vīsbādenes slimnīcā darbojas profesionālu aktieru, klaunu un slimnieku kopēju grupa “Dakterklauni”. Ar dažādu priekšnesumu un rotaļu palīdzību viņi palīdz mazajiem pacientiem aizmirst bailes no sāpēm, ko bieži sagādā ārstnieciskās procedūras.

Tātad galvenais pienākums ikvienam, kurš jūtas savārdzis, nomākts, nevesels: lasīt vieglu, izklaidējošu literatūru, skatīties komēdijas un meklēt jautru sabiedrību. Amerikāņu ārsts Normans Kazns savā grāmatā “Ārsts ir ikvienā no mums” raksta, ka viņam kā reimatisma sāpju mocītam cilvēkam pilnīgi pietiek ar desmit minūšu ilgu komēdijas skatīšanos pirms gulētiešanas, lai varētu mierīgi aizmigt, nejūtot sāpes.

Apmeklējot slimnieku vēlams ierasties pie viņa labā noskaņojumā un dāvināt humoristiskas lietas (piemēram, amizantas rotaļlietas, kasetes ar uzjautrinošām dziesmām vai komēdiju ierakstiem, grāmatas ar laimīgām beigām). Humors veicina atveseļošanās procesu, stiprina organisma aizsardzības spējas, mazina baiļu sajūtu un depresiju.

Kādēļ gan apciemojot slimnieku vienmēr jāizprašņā par viņa sāpēm? Labāk parunāties nepiespiestības gaistonē, kavējoties patīkamās atmiņās par jautriem piedzīvojumiem – pēc šādām sarunām slimniekam pasaule atkal izskatīsies rožaināka, par spīti slimnīcas baltajām sienām!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form