UNESCO: Latvijā viens no augstākajiem rādītājiem sieviešu zinātnieču īpatsvarā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan sieviešu īpatsvars augstākajā izglītībā ik gadu pieaug, visā pasaulē tikai 30% no visiem zinātniekiem ir sievietes, – liecina UNESCO apkopotie dati. Kopumā tikai vienā no piecām valstīm tiek sasniegta dzimumu vienlīdzība, kur vismaz 45 – 55% zinātnieku ir sievietes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šo valstu vidū ir arī Latvija, kur saskaņā ar UNESCO Statistikas institūta datiem sieviešu īpatsvars zinātnieku kopskaitā ir 51%. Arī Lietuvā tas ir 51%, bet Igaunijā – 43%.

UNESCO Statistikas institūts ir izveidojis interaktīvu rīku "Sieviete zinātnē", kas sniedz pārskatu par aktuālajiem datiem pasaulē dažādās attīstības valstīs. Pārskats pieejams šeit.

Analizējot datus, UNESCO Statistikas institūts secina, ka ļoti liels skaits sieviešu pēc izglītības iegūšanas karjeru neturpina, priekšroku dodot rūpēm par ģimeni. Pat Zviedrijā, kur bakalaura studiju programmās ir sieviešu pārsvars (60%), to skaits turpmākās izglītības ieguvē būtiski sarūk, un tikai 49% studē doktorantūrā, bet vien 36% turpina karjeru zinātnē.

Latvijā ir līdzīgi – baklaura studiju programmās sieviešu īpatsvars ir 61%, doktorantūrā tas samazinās līdz 58%, bet karjeru zinātnē turpina vien 51%. Tātad 10% sieviešu šajā procesā izvēlas citu ceļu savā dzīvē.

Pētnieki norāda uz vēl kādu tendenci – sievietes zinātnieces pārsvarā darbojas akadēmiskajās un publiskajās institūcijās, kamēr vīrieši dominē privātajā sektorā, kas piedāvā augstāku atalgojumu un plašākas izaugsmes iespējas. Šī tendence novērojama arī valstīs, kurās sieviešu īpatsvars zinātnieku sabiedrībā kopumā ir daudz augstāks, piemēram, Argentinā, kur 52% pētnieku ir sievietes. Tikai 29% no viņām darbojas privātajā sektorā.

Arī Latvijā 58% zinātnieku publiskajā sektorā ir sievietes, akadēmiskajās institūcijās – 52%, un tikai 40% – privātajā sektorā.

Statistikas institūta dati apliecina, cik svarīgi ir motivēt meitenes jau agrīnā vecumā pievērsties matemātikas studijām un zinātnei, jo statistika rāda, ka ikvienā reģionā sievietes ir mazākumā gan zinātnē, gan tehnoloģiju jomā, – uzsver UNESCO.

Lai atbalstītu sieviešu līdzdalību pētniecībā un veicinātu viņu panākumus dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs, UNESCO sadarbībā ar kosmētikas grupu L'ORÉAL izveidojusi programmu "Sievietēm zinātnē" ("For Women In Science"). 

Šī programma sniedz ieguldījumu sieviešu veikto zinātnisko pētījumu atpazīstamības veicināšanā, kā arī motivē un iedvesmo jaunās zinātnieces pievērsties pētniecībai un turpināt savu profesionālo karjeru zinātnē. 

Programmas ietvaros izveidota arī L`ORÉAL Latvijas stipendija "Sievietēm zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Šogad tiek atzīmēta Latvijas stipendiju programmas desmitgade.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form