Mūsdienu pusmūža sievietes, kurām ir pāri 40, 50, 60, būtiski atšķiras savā dzīvesveidā, attieksmē un jauneklībā, salīdzinot ar vienu vai divām paaudzēm iepriekš. Mūsdienās vairs nav brīnums, ka mamma un meita izskatās gluži kā māsas un kopīgi dodas sportot vai jaunā vecmāmiņa drīzāk līdzinās mātei un reizēm šajā lomā arī it labi iekļaujas. Viņas ir veiksmīgas savā karjerā un iedvesmo citas – jaunākas – izsaukties: "Ja tāda ir mana nākotne, tad es to gaidu ar nepacietību!" Un sabiedrība no tā ir ieguvēja.

"Viņa" pēta, kādas ir mūsdienu pusmūža sievietes un kas ir šī paaudze, kas nenoveco. Savos iespaidos dalās arī īstenas dāmas ar jauneklīgu attieksmi un aktivitātēm – režisore Dace Pūce un jogas pasniedzēja Daina Liepiņa, kā arī sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Pusmūža sieviete ir pilnībā mainījusies vienas paaudzes laikā

Speciālā aptaujā portālam "Telegraph" 96 procenti sieviešu, kam pāri 40, atzina, ka nejūtas pusmūžā. Savukārt vairāk nekā 50 procenti sieviešu tajā pašā aptaujā atzina, ka jūtas daudz jaunākas un enerģiskākas nekā jebkad agrāk. Vairs nav pārsteigums, ja pēc gadiem sievietes vecums tiek dēvēts par pusmūžu, bet pēc izskata un dzīvesveida to nevar novērot. Viņas bauda dzīvi tāpat kā viņu meitas!

Mūsdienās sievietes savos 40, 50 vai 60 vairs nav tikai saistītas ar mājas saimniecības vadīšanu un pārzināšanu, stīvām svinībām un dzīvi, kurā izklaide ir dārza darbi vai gājiens uz baznīcu. Viņas ļoti bieži ir materiāli neatkarīgas, uzskatos brīvas un izglītotas, vēlas atbilstoši savām interesēm pilnveidoties un atpūsties. Termins "pusmūžā" ir būtiski mainījis savu nozīmi un ar katru brīdi pieņem jaunas formas, vēsta portāls "Telegraph". Būtiski ir tas, ka šīs izmaiņas ir notikušas nesen, jo, piemēram, atskatoties nieka 30 gadu pagātnē, redzams – sievietes ap 50 bija pilnīgi citādas, ar citiem mērķiem, pārliecību un ambīcijām.

Šo paaudzi, ko mēdz dēvēt arī par nenovecojošu, spilgti atspoguļo, piemēram, pasaules slavenību un sabiedrības personu aktivitātes. Par skaistākajām sievietēm nereti atzīst aktrises, kam tuvu 50. Protams, varētu apgalvot, ka viņām ir pietiekami līdzekļu, lai tērptos un lutinātu sevi pie labākajiem meistariem, tomēr arī tepat Latvijā ir neskaitāmas sievietes, kuras pēc 50 jūtas veselākas, brīvākas, možākas un jaunākas nekā savos 20. Te ir runa par attieksmi pret dzīvi, par uzdrošināšanos darīt tā, kā patīk un gribas.

Pusmūža cilvēku grupai angliski pat ir dots jauns termins – "perennials", kas tulkojumā nozīmē "daudzgadīgie". Kā portālam "Telegraph" skaidro eksperte Džīna Pella (Gina Pell), šīs paaudzes cilvēki ir vieni no ziedošākajiem un erudītākajiem, viņi vienmēr zina par pasaules notikumiem, seko līdzi tehnoloģijām un draudzējas ar dažāda vecuma cilvēkiem. Viņa "daudzgadīgos" raksturo kā ziņkārus, tādus, kas vēlas dalīties ar savām zināšanām, kam piemīt līdzjūtība un kaislība, radošums un pārliecība, kā arī raksturīga domāšana globālā kontekstā un riska uzņemšanās.

Tāpat pirms dažiem gadu desmitiem īsti nebija iedomājams mainīties ar apģērbu vai apaviem starp mammu un meitu. Pat iet kopā ballēties vai ceļot kopā. Mūsdienās tā ir diezgan ierasta prakse. Mammas un meitas dodas kopīgi iepirkties vai sportot, dodas pārgājienos un skatās vienus un tos pašus seriālus. Kā norāda portāls "Telegraph", diezgan labi šo "daudzgadīgo" paaudzi raksturo spontanitāte. To parasti neasociē ar cilvēku pusmūžā. Savās pārdomās un pieredzē dalās divas sievietes, kas ar savu jauneklīgumu un enerģiju drīzāk atbilstu jaunākajai paaudzei, – režisore Dace Pūce un jogas pasniedzēja Daina Liepiņa, kā arī sociālatropologs Klāvs Sedlenieks.

Tags

Iedvesma Lasāmgabali Sievietes

Comment Form