Kā ierobežot vēlmi iepirkties internetā?
Foto: Publicitātes foto

Mūsdienu tehnoloģijas ir būtiski mainījušas daudzas ikdienišķas norises, tostarp iepirkšanās paradumus – arvien vairāk cilvēku dod priekšroku interneta veikalu sniegtajām iespējām. Iepirkšanās tiešsaistē mēdz būt ātrāka, ērtāka un izdevīgāka, taču tajā visā slēpjas arī daži būtiski riski – un te nav runa tikai par iespējamo krāpniecību vai datu drošību. Dažkārt piedāvājumi ir tik vilinoši, ka tiem ir grūti pretoties. Taču tas var radīt arī nopietnas problēmas - iepirkšanās var izraisīt atkarību.

Pazīmes, kas liecina, ka iepirkšanos internetā vajadzētu ierobežot:

  • Jūs iegādājaties ne tikai nepieciešamo, bet arī to, kas Jums patiesībā nemaz nav vajadzīgs. Ja regulāri internetā pērkat lietas, ko vēlāk nemaz neizmantojat, tas var norādīt uz atkarības veidošanos;
  • Jūs regulāri iztērējat vairāk kā plānots un nesvarīgu lietu iegādei tiek ņemts arī patēriņa kredīts internetā vai cita veida aizdevums. Tas rada iztrūkumu budžetā un, līdz ar to, arī finansiālas grūtības;
  • Jūs slēpjat pirkumus no citiem ģimenes locekļiem vai melojat par reālo preču cenu;
  • Iepirkšanās paradumu dēļ pasliktinājušās Jūsu attiecības ar citiem ģimenes locekļiem – arvien biežāk rodas strīdi par līdzekļu racionālu izlietojumu

Ja saprotat, ka Jums vajadzētu ierobežot iepirkšanos internetā, noderēs daži ieteikumi.

Veiciet mantu revīziju

Apskatiet savu drēbju skapi, kosmētikas plauktiņu, rotaslietu lādīti, grāmatu plauktus – visas vietas, kur mēdzat nolikt internetā noliktās mantas. Izvērtējiet, cik daudz no tām ir lietderīgas, bet cik - bijušas tikai mirkļa iegriba.

Nolieciet atsevišķi lietas, ko nelietojiet. Lielākam efektam aprēķiniet vismaz aptuveno summu, ko esat par tām iztērējis un padomājiet, kā to būtu varējis izmantot lietderīgāk. Iespējams, tas palīdzēs motivēt sevi neļauties spontānu pirkumu varai.

Pierakstiet izdevumus

Labs variants, kas var palīdzēt ierobežot iepirkšanos, ir izdevumu pierakstīšana. Ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, pierakstiet visus savus izdevumus. Tos sadaliet divās kategorijās –svarīgie pirkumi (pārtika, sadzīves lietas un citās pirmās nepieciešamības preces) un lietas, bez kurām varēja arī iztikt (piemēram, kārtējais apģērba gabals). Šādi pieraksti ļaus redzēt un salīdzināt, cik daudz iztērēts lietderīgi, cik – lietām, bez kurām varētu iztikt.

Sākot cīnīties ar vēlmi veikt arvien jaunus un jaunus pirkumus, varat pierakstīt arī visas tās summas, ko būtu iztērējis, ja vien nebūtu laicīgi sev pateicis – Stop! Tas var palīdzēt arī turpmāk izdarīt pareizas izvēles.

Nosakiet tēriņu limitu

Vēl viens veids, kā ierobežot pirkumus internetā, ir noteikt naudas limitu. To var īstenot, pirkumiem internetā izmantojot tikai vienu konkrētu maksājumu karti, kur ir pieejama tikai noteikta naudas summa.

Kad tā iztērēta, iepirkšanās prieki uz laiku jāaizmirst. Tas nozīmē arī aizmirst par kredītkarti – ja tāda ir pieejama, iespēja iztērēt vairāk, nekā vajadzīgs, ir lielāka. Ja ir grūtības ierobežot iepirkšanos, visticamāk, no opcijas izmantot kredītkarti ir jāatsakās pavisam.

Izvērtējiet pirkuma lietderību

Apmeklējot interneta veikalu, rūpīgi jāizvērtē katra lieta, kas tiek ievietota virtuālajā iepirkumu grozā. Jāpadomā, vai tā patiešām vajadzīga, cik bieži un kādā veidā tā tiks izmantota. Iemācoties atšķirt vajadzības no vēlmēm, ierobežot pirkumus būs vieglāk.

Lieliska ir arī nogaidīšanas stratēģija – pirms veicat pirkumu, grozā ielikto preci atstājiet tur uz vairākām dienām. Ja arī pēc tam viss iepirkumu groza saturs ir šķiet vajadzīgs, varat to iegādāties. Taču, ļoti iespējams, būsiet jau pārdomājis.

Ja tomēr gadās, ka esat iegādājies lietu, kas patiesībā nemaz nav vajadzīga, varat izmantot 14 dienu preču atgriešanas iespēju – jāatceras gan, ka precei tādā gadījumā jābūt nelietotai.

Meklējiet alternatīvus prieka avotus

Iepirkšanās patiešām var sagādāt priekpilnas emocijas, taču tā nav vienīgā iespēja. Tādēļ ir vērts meklēt citus veidus, kā gūt prieku – neiztērējot veselu kaudzi naudas. Tā vietā, lai tērētu naudu interneta veikalos, dodaties pastaigā pa mežu, noskatieties kādu labu filmu vai satiecieties ar draugiem.

Interneta veikali patiešām piedāvā preču pārpilnību un ērtu iepirkšanās pieredzi. Taču no tā ir labums tikai tad, ja tā nerada liekus sarežģījumus pēc tam. Iepērcieties apdomīgi!

AIZŅEMIES ATBILDĪGI, IZVĒRTĒJOT SAVAS IESPĒJAS ATMAKSĀT KREDĪTU

Source

Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form