Foto: Shutterstock
Zobu šķilšanās laiks var kļūt par stresa un nepatīkamu pārdzīvojumu pilnu periodu gan mazulim, gan viņa vecākiem, bet ir vairākas lietas, ko iespējams darīt, lai bērnam atvieglotu šo procesu un ar to saistīto diskomfortu.

Zobu šķilšanās laikā bērni bieži vien raud vairāk nekā ierasts. Te mazuļa sajūtu uzlabošanai lieti palīdzēs plastmasas karotītes vai zobu gredzena košļāšana. Tiesa, ir jāuzmanās šos priekšmetus saldētavā atdzesēt līdz temperatūrai, kas zemāka par 0 °C, jo tie var piesalt pie bērna lūpiņām vai žoklīša un bojāt ādu. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, lai priekšmeti nebūtu toksiski.

Vecāki savai mazajai atvasei var palīdzēt arī ar maigu smaganu un žokļa masāžu ar pirkstu galiem. Šim nolūkam var izmantot gan aptiekā iegādājamus silikona uzpirksteņus vai gelus, kuri nesatur pretsāpju līdzekļus vai spirtu, ar īpašiem aplikatoriem, gan krietni vien tradicionālāku metodi – kumelīšu tējā samitrinātu vates piciņu, kas atvieglos bērna diskomfortu.

Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka zobu šķilšanās laikā pastiprinās siekalu plūsma, tāpēc mazuļa mutes, kakla un krūškurvja daļas bieži ir mitras. Tas var izraisīt ādas kairinājumu un apsārtumu, tāpēc vecākiem jābruņojas ar krūšautiņiem un kaklautiņiem, lai uzsūktu mitrumu un saglabātu ādas sausumu. Šo jāpatur prātā, arī dodoties vasarīgos izbraucienos ārpus mājas un pakojot ceļa somu – par daudz sausu drāniņu nebūs!

Pieaugušie sāpju atvieglošanai lieto pretsāpju līdzekļus, bet vai tos vajadzētu lietot arī zobu šķilšanās laikā mazuļiem? Daži no pretsāpju medikamentiem, piemēram, paracetamols un ibuprofēns, ir īpašas zāles, kas reģistrētas lietošanai arī bērniem, un var būt pēdējais līdzeklis, ar ko mēģināt palīdzēt bērniem, kam šķiļas zobi. Tādēļ tad, ja patiešām nekas cits nepalīdz, sazinieties ar savu pediatru, lai ar viņu apspriestu, vai tā ir pareiza izvēle, tomēr pēc iespējas jāizvairās no šo zāļu iedarbības uz bērna jutīgo nervu sistēmu.

Daži vecāki mazuļu zobu šķilšanās laikā mēdz lietot bez receptes pieejamos lokālas iedarbības anestezējošos gelus vai šķidrumus. Daudzas no šīm zālēm satur benzokaīnu vai lidokaīnu, kas var izraisīt retas, tomēr nopietnas pataloģijas, īpaši bērniem līdz divu gadu vecumam, jo viņi ir pakļauti lielākam riskam. Ieteicams izvēlēties zobu šķilšanās gelu, kas šos komponentus nesatur.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!